Григор Димитров срещу Денис Шаповалов след полунощ

Най-добрият български тенисист Григор Димитров започва участието си в Синсинати в ранните часове на вторник, стана ясно след обявяването на програмата за първия ден на турнира от сериите “Мастърс”. Жребият отреди 31-годишният хасковлия да срещне на старта световния №21 Денис Шаповалов. Двамата ще закрият програмата на корт Grand Stand, като се очаква сблъсъкът помежду им да започне около 02:00 часа. Двубоят ще бъде излъчван пряко в ефира на MAX Sport 1.

И двамата играчи, които са бивши членове на Топ 10, имат проблеми с формата си тази година. Димитров успя да запише едва 20 победи в 34-те си мача през сезона до момента. Той започна 2022 г., като достигна до полуфиналите на турнира Summer Set 1 в Мелбърн, но загуби от Максим Креси с 5:7, 6:7(9) в тежка битка. След това бившият номер 3 в света игра полуфинал и на “Мастърс”-а в Монте Карло, където бе спрян от Алехандро Давидович Фокина с 6:4, 6:7(2), 6:3. Освен това българинът стигна до четвъртфиналите в Делрей Бийч и на “Мастърс”-а Индиън Уелс.

Шаповалов от своя страна започна годината на висока обороти, като изведе родината си Канада до победа в ATP Cup. След това 23-годишният играч достигна до четвъртфиналите на Откритото първенство на Австралия, като победи Александър Зверев в два сета. Впоследствие той почти нокаутира и бъдещия шампион Рафаел Надал, принуждавайки го да играе епични пет сета в австралийската жега - 6:3, 6:4, 4:6, 3:6, 6:3. След мача канадецът изрази недоволството си от някои решения на съдията на стола и директно го обвини в корупция и толериране на съперника му, след като в края на четвъртия сет, точно когато Шаповалов беше набрал инерция, Рафа ползва медицинска пауза, а веднага след това и пауза за тоалетна, с което предизвика голямо забавяне. Оттам нататък нещата не вървят по план за канадеца. Той достигна до полуфиналите в Дубай и до четвъртфиналите на Qatar Open и Italian Open, но като изключим това Шаповалов не е минавал втория кръг на нито един друг турнир и записа многобройни загуби в първия кръг.

Това ще бъде трети мач между Григор и канадеца, като българинът спечели и двете си срещи на твърди кортове срещу Шаповалов до момента, докато канадецът има успех в единствения им мач на клей. През 2016 г. първата ни ракета победи с 6:4, 6:3 във втория кръг на “Мастърс”-а в Монреал, а четири години по-късно спечели с 6:3, 7:6(3) на старта в Ротердам. Шаповалов успя да прекъсне негативната си серия срещу българина през есента на 2020 година, побеждавайки го с 6:2, 3:6, 6:2 на четвъртфинала в Рим.

Димитров попадна в най-горната осмина на жребия, като при успех в първи кръг ще срещне Томи Пол или Дженсън Бруксби (и двамата от САЩ), докато потенциален негов съперник на осминафиналите е световният №1 Даниил Медведев.

Българинът продължава подготовката си за Откритото първенство на САЩ, след като отпадна от Алекс де Минор във втория кръг на “Мастърс” турнира в Монреал миналата седмица. Любопитното е, че Шаповалов също претърпя поражение от Де Минор там, но на старта. Последният за годината турнир от Големия шлем ще започне на 29 август.