България издържа само една четвърт срещу хърватската вихрушка

Мъжкият национален отбор на България по баскетбол допусна второ поредно тежко поражение на приятелския турнир в Пардубице. Селекцията на Росен Барчовски не успя да се противопостави на Хърватия, губейки срещата с 68:98 (20:20, 12:23, 22:27, 14:28) в зала “Ентерия Арена”. Както е известно, вчера “лъвовете” отстъпиха и пред домакина Чехия с 60:93. Турнирът в Пардубице завършва утре с двубой между чехите и хърватите.

Това бе и последната контрола на България преди началото на преквалификациите за Европейското първенство през 2025-а, както и началото на ЕвроБаскет 2022. Следващият официален мач на българския тим е срещу Кипър на 25 август, а три дни по-късно "трикольорите" приемат и Румъния в груповата фаза на предварителните квалификации за шампионата на Стария континент. На 1 септември момчетата на Барчовски се изправят срещу световния шампион Испания в откриващия си мач на ЕвроБаскет 2022.

Националите ни се държаха стабилно на паркета през целия обем на  първата четвърт, като похвали за играта си в този период заслужаваха Дейвид Кравиш и Иван Алипиев, реализирали 16 от първите 20 точки на "лъвовете". Тимът ни бе компактен и мобилен, но за съжаление, в отсъствието на Александър Везенков, Дий Бост, Йордан Минчев и Константин Костадинов, силите на българския отбор свършиха бързо и мотивираните хървати взеха своето.

Това бе първи мач за отбора на Хърватия след грандиозното разочарование, което тимът претърпя при загубата от Финландия със 79:81 в началото на юли, която елиминира "шахматистите" от борбата за място на Мондиал 2023. Селекционерът Дамир Мулаомерович имаше на разположение най-доброто, като още от първата минута заложи на звездите си от НБА и Евролигата Боян Богданович, Ивица Зубац, Марио Хезоня и Джалийн Смит. От пейката пък се включиха мотивираните да си заслужат роля и минути в състава състезатели като Карло Маткович и Тони Перкович, които довършиха българския отбор през второто полувреме.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Двата тима поставиха вихрено начало на срещата в "Ентерия Арена", като първо топстрелецът на Юта Джаз Боян Богданович реализира от далечно разстояние, а след това дебютиращият в титулярната петица център Дейвид Кравиш върна трите точки от другата страна - 3:3. Съперниците продължаваха да играят на високи обороти и да редуват успешни изяви от двете страни на паркета, като равенството в резултата се запази при 9:9 след изиграването на първите 180 секунди от първата четвърт. До този момент Кравиш бе отбелязал 7 от 9-те точки на "лъвовете", докато за хърватите точни бяха Богданович, Доминик Мавра и Ивица Зубац.

Плеймейкърът на АЛБА Берлин Джалийн Смит изведе "шахматистите" напред при 9:11 с отлична стрелба от средно разстояние, а след това Мавра увеличи разликата до четири точки, което предизвика таймаут за Росен Барчовски при 9:13 в полза на Хърватия. След кратката пауза обаче националите ни успяха да неутрализират минисерията на своя съперник и да възстановят паритета на таблото, благодарение на кошове на Кравиш и Иван Алипиев - 13:13 при преполовяването на периода. Селекцията на Росен Барчовски впечатляваше с представянето си в дефанзивен план, като изявите в защита очаквано носеха позитиви и в нападение.

Тройка на Алипиев донесе първата преднина в мача за българския отбор при 16:13. Ивица Зубац сложи край на сушата на символичните гости, отбелязвайки с тройка за 16:16, но след това Дейвид Кравиш отново блесна с перфектна изява под коша на опонента за 18:16. До края на откриващия период се стигна до още една смяна на водачеството, след като хърватите излязоха напред при 18:20, но Чавдар Костов се погрижи да върне равенството при 20:20 след края на първата част.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

За разлика от първата четвърт, то втората започна с ниска резултатност и равностойна игра на паркета. Възпитаниците на Дамир Мулаомерович обаче отново намериха начин да се сдобият с крехък двуточков аванс след кош на Матео Дрезняк за 22:24. Доста играчи от резервната скамейка на българския отбор натрупаха по две лични нарушения в средата на втората четвърт, в това число Васил Бачев, Деян Карамфилов и Алекс Симеонов. Именно последният направи резултата 24:24, след което излезе от игра заради третия си фаул. В този момент обаче хърватите настъпиха газта.

Тройка на Тони Перкович им осигури триточков аванс при 26:29, а след това Ивица Зубац и Марио Хезоня продължиха делото на своя съотборник и също се разписаха в последователни нападения, чрез което авансът на "шахматистите" достигна осем точки при 26:34. Момчетата на Дамир Мулаомерович пропуснаха няколко възможности да увеличат дистанцията до двуцифрените размери, като от това се възползваха "лъвовете", които скъсиха разликата до пет точки след тройка на Станимир Маринов за 29:34.

Перкович и Маринов продължиха размяната на успешни стрелби зад дъгата, след което забивка на Ивица Зубац направи резултата 32:39 в полза на Хърватия. Точно в края на първото полувреме символичните гости се добраха до двуцифрената преднина, след като Смит и Богданович бяха точни по веднъж от наказателната линия, а нова мощна забивка на Зубац сложи край на втората четвърт при 32:43. По този начин центърът регистрира 12-ата си точка и стана най-резултатен в мача, изпреварвайки Кравиш и неговите 11 до момента.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Второто полувреме започна с бърза размяна на кошове между Тони Перкович и Димитър Димитров, но след това "лъвовете" не успяха да натиснат своя съперник и позволиха разликата да се увеличи. Карло Маткович и Перкович се погрижиха за това дистанцията между двата отбора да се покачи на 16 точки при 34:50, а след поредното пропиляно нападение на националите ни Маткович се озова на наказателната линия, откъдето отбеляза веднъж, за да направи резултата 34:51. Точен изстрел на Алекс Симеонов стопира временно пропадането на България, но "шахматистите" не показваха никакви колебания при стрелбата си, като тройка на Марио Хезоня изведе отбора на Дамир Мулаомерович напред при 39:56.

Маткович и Дарио Шарич продължаваха да превземат подкошието на "трикольорите", като разликата се качи над 20 точки в средата на третата четвърт при 42:63. Венцислав Петков впечатли с две тройки в следващите минути, но "шахматистите" продължаваха да стигат до лесни точки от другата страна, запазвайки сериозен аванс в края на третата четвърт при 50:68. Все пак "лъвовете" поставиха силен край на третата четвърт, след като Емил Стоилов и Петков сведоха разликата до 16 точки при 54:70 преди старта на финалния период.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Мощни забивки в българския кош отбелязаха началото на решителната четвърт, като Карло Маткович стана техен автор. Веднага след това играещият на абсолютния връх на възможностите си днес център отбеляза шестата си поредна точка, за да изведе Хърватия отново напред с повече от 20-точкова преднина при 54:76. Серията на "шахматистите" от началото на последната четвърт достигна 14 безответни точки, като селекцията на Дамир Мулаомерович се поздрави с преднина от 30 точки при 54:84.

Лековатите грешки в нападение на националите даваха възможност след възможност на бърза атака за хърватския тим, чиято серия от поредни точки вече бе 19, а резултатът - 54:89. Тройка на Чавдар Костов маркира първите точки на "трикольорите" в периода, след което и току-що появилият се на терена Андрей Иванов реализира за 59:89. Както се случи и в мача срещу Чехия вчера, отборът на България съумя да стопи малка част от своето изоставане във финалните минути на последната четвърт, като дефицитът спадна до 26 точки при 63:89. В крайна сметка двубоят завърши при резултат 68:98 в полза на Хърватия.

Карло Маткович завърши с 16 точки и 6 борби за победата на хърватския отбор. Тони Перкович реализира още 15, Ивица Зубац приключи с 12 точки, а Доминик Мавра и Дарио Шарич се разписаха с по 10.

Дейвид Кравиш и Венцислав Петков приключиха като най-резултатни за отбора на България с по 11 точки всеки. Иван Алипиев пък се доближи до дабъл-дабъл, като се превърна във водещия борец в състава на "лъвовете" със своите 8 точки и 11 борби.

БЪЛГАРИЯ: Станимир Маринов 8, Иван Алипиев 8, Чавдар Костов 9, Александър Янев, Дейвид Кравиш 11 (Венцислав Петков 11, Алекс Симеонов 7, Емил Стоилов 4, Андрей Иванов 4, Димитър Димитров 2, Деян Карамфилов 2, Васил Бачев 2)

ХЪРВАТИЯ: Джалийн Смит 3, Боян Богданович 4, Марио Хезоня 8, Доминик Мавра 10, Ивица Зубац 12 (Карло Маткович 16, Тони Перкович 15, Дарио Шарич 10, Павле Марчинкович 7, Матео Дрезняк 5, Горан Филипович 4, Роко Пъркачин 3, Иван Рамляк 1, Ловре Гнидич)