Равенство и загуба за българските отбори в седмия кръг на Шахматната Олимпиада в Ченай

Националните отбори на България регистрираха равенство и загуба в седмия кръг на Шахматната Олимпиада в Ченай, Индия. Женският тим завърши 2:2 с класния състав на Полша, който е под номер 4 в турнирната схема. Българките бяха съвсем близо и до минимална победа, но на втора дъска Гергана Пейчева пропусна да реализира предимство от пешка повече и в крайна сметка партията и с Моника Соцко завърши реми на 82-рия ход. На четвърта дъска Габриела Антова с белите също направи реми с Мария Малицка, въпреки че положи всички усилия и игра 95 хода.

Зрелищна и много престижна победа на първа дъска с черните фигури постигна Нургюл Салимова, която се наложи над Ашлина Кашлинская. Единственото поражение допусна Белослава Кръстева, която отстъпи Оливия Киолбаса.

В класирането след 7 от общо 11 кръга българският отбор заема седмо място с 11 мач-точки. Лидер е тимът на Индия, който единствен има пълен актив от 14 мач-точки. Следващият съперник на българките е Гърция.

Националните отбори на България за мъже и за жени постигнаха победи в шестия кръг на шахматната Олимпиада

При мъжете България отстъпи с 1,5:2,5 точки. На първите три дъски Момчил Петков, Цветан Стоянов и Лъчезар Йорданов направиха ремита, но на четвърта дъска Александър Ташев загуби с черните фигури от Вид Доброволич.

В подреждането четири кръга преди края България заема 53-то място с 8 мач-точки. Начело е Армения с 13 мач-точки. В утрешния осми кръг българите ще играят с тима на Уганда.