Байерн показа на останалите в Бундеслигата какво ги чака

Байерн (Мюнхен) започна новия сезон в Бундеслигата с гръмка победа при гостуването си на Айнтрахт (Франкфурт) - 6:1. Баварците бяха безмилости срещу един от отборите, който най-често ги затруднява през последните години, и още до почивката вкараха пет гола във вратата на Кевин Трап. Това е рекорд за най-бързо отбелязани пет гола от един отбор в първия кръг на германското първенство. Едно от попаденията беше дело на Садио Мане. Сенегалецът се разписа и срещу РБ Лайпциг за Суперкупата на Германия.

Резултата във Франкфурт откри Йошуа Кимих в 5-ата минута от пряк свободен удар, а до средата на първата част Бенжамен Павар и Мане съкрушиха домакините. Байерн не спря да атакува и последваха точни изстрели на Джамал Мусиала и Серж Гнабри. През втората част резервата Рандал Коло Муани намали на 1:5, а Мусиала с втория си гол в двубоя оформи изразителния успех на мюнхенци.

За два официални мача от началото на сезона Байерн вече вкара 11 гола. Айнтрахт пък отново стартира кошмарно в първенството, след като преди година загуби с 2:5 от Борусия (Дортмунд) в първия кръг. "Орлите" бяха на гребена на вълната след триумфа в Лига Европа и искаха да покажат, че и през тази кампания амбициите им са високи. Байерн обаче се нуждаеше от силен старт и визитата на "Комерцбанк Арена" бе отлична възможност съставът на Юлиан Нагелсман да отправи ясно послание към конкурентите си.

Преди да започне преследването на 11-та поредна титла, Байерн вече грабна Суперкупата на Германия, побеждавайки РБ Лайпциг с 5:3. Дори и без Роберт Левандовски, атаката на мюнхенци изглежда впечатляващо, а новата звезда Садио Мане явно няма да има никакви проблеми с адаптацията и ще направи играта на отбора в предни позиции още по-разнообразна.

Мане отново поведе атаката, а офанзивното каре на Байерн се допълваше от Томас Мюлер, Джамал Мусиала и Серж Гнабри. В отсъствието на контузения Леон Горетцка до Йошуа Кимих в средата на терена започна Марсел Забитцер, а бранителите пред Мануел Нойер бяха Бенжамен Павар, Дайо Упамекано, Люка Ернандес и Алфонсо Дейвис. На пейката останаха новите попълнения Матайс де Лихт, Нусаир Мазрауи,Райън Гравенберх и Матис Тел. Кингсли Коман не игра заради наказание.

Айнтрахт също беше активен на трансферния пазар и върна в Бундеслигата героя от финала на Мондиал 2014 Марио Гьотце, който стартира като титуляр срещу бившия си клуб. Гоьтце и Йеспер Линдстрьом действаха зад централния нападател Рафаел Сантос Боре. Джибрил Соу и Себастиан Роде бяха са двойка дефанзивни халфове, по фланговете се разчиташе на Ансгар Кнауф и Филип Костич, а в защита старши треньорът Оливер Гласнер заложи на Алмани Туре, Тута и Еван Н'Дика. Дайчи Камада и привлеченият от Байер (Леверкузен) Лукас Аларио се разписаха при победата над Магдебург (4:0) за Купата на Германия, но днес бяха резерви.

Айнтрахт спечели два от последните си три мача срещу Байерн, а от 2018 година насам има общо 4 успеха срещу баварския колос. Най-скорошната среща между двата тима беше през февруари, когато Байерн се наложи с 1:0 във Франкфурт с гол на Льорой Сане.

Преди мача с минута мълчание беше почетена паметта на легендата на Айнтрахт Ханс Вайнбехер. Първият гол за сезона не закъсня, макар да падна по доста куриозен начин. Негов автор стана Йошуа Кимих в 5-ата минута. Германският национал изненада Кевин Трап от пряк свободен удар, а за лошата реакция на стража допринесе и димът пред вратата му, предизвикан от димките, които хвърлиха феновете на Айнтрахт.

Байерн веднага се възползва от стъписването на домакините и удвои преднината си в 11-ата минута. След центриране от корнер Мюлер отправи удар, топката се отби от тялото на Тута и отиде към Павар, който с мощен шут я заби в мрежата. Защитникът на Айнтрахт можеше да намали секунди по-късно, но негов изстрел с глава срещна гредата.

Още преди средата на полувремето футболистите на Нагелсман вече бяха отправили 9 удара към противниковата врата. В 23-ата минута пък Томас Мюлер направи необясним пропуск от няколко метра. Той получи пас на празна врата от Серж Гнабри, но се засуети и бранител на Айнтрахт се хвърли в краката му. Топката се отби от гредата, а вече паднал на тревата, Мюлер се опита да отбележи с глава, но не успя.

Айнтрахт имаше своя шанс в ответната атака, когато Линдстрьом преодоля цялата защита на Байерн, но накрая се провали в най-лесната част и шутира покрай гредата. В 29-ата минута поредното скоростно разиграване на гостите завърши с гол. Гнабри изскочи зад защитата и елегантно центрира на главата на Мане, който необезпокояван откри головата си сметка в Бундеслигата.

Скоро след това бившият ас на Ливърпул пропусна да вкара четвърти гол за мюнхенци. Това обаче стори Мусиала в 35-ата минута. Мане напредна през центъра и изведе Мюлер, а той комбинира с Мусиала, който довкара топката във вратата.

До почивката падна и още един гол във вратата на Айнтрахт. Защитата на "орлите" не внимаваше, Мюлер се озова на добра позиция и асистира на Гнабри, който спокойно опъна мрежата.

В опит да ограничи щетите наставникът на домакините Оливер Гласнер предприе три смени на полувремето и в игра се появиха Рандал Коло Муани, Кристиян Якич и Кристофер Ленц. Байерн намали оборотите и това позволи на Айнтрахт дори да опита няколко атаки. Гол на домакините правилно беше отменен заради засада, но в 64-ата минута те все пак намалиха чрез Коло Муани. Взетият от Нант нападател наказа грешка на Нойер, който излезе пред наказателното си поле, но загуби топката. Вина за попадението имаше и Люка Ернандес.

Малко преди гола Райън Гравенберх замени Забитцер, а в средата на втората част Нагелсман пусна Льорой Сане и Матис Тил. Садио Мане шутира в аут от малък ъгъл при една от опасните атаки на Байерн. В 78-ата минута Сане спокойно можеше да вкара шести гол, но реши да търси пас към Мане и сбърка.

Коло Муани беше близо до второ попадение във вратата на Нойер, но в последния момент Упамекано се намеси. В последните десетина минути в игра за Байерн се появиха още двама от новопривлечените - Де Лихт и Мазрауи. Сане още веднъж показа усет към извеждащото подаване и асистира на Мусиала, който направи резултата 6:1. Младият халф беше притиснат от бранител на Айнтрахт, но запази равновесие и прати топката в мрежата.

Следващият мач на Байерн е като домакин на Волфсбург на 14 август. На Айнтрахт предстои сблъсък за Суперкупата на Европа срещу Реал Мадрид на 10 август. Мачът ще се играе в Хелзинки.

Снимки: Gettyimages