Беретини си уреди зрелищен полуфинал с Тийм

Поставеният под номер 2 Матео Беретини направи впечатляващ обрат, след като бе допрян до стената, но все пак се класира на полуфиналите на тенис турнира от сериите АТР 250 в Гщаад.

Италианецът, който тази седмица се завърна на корта след разочароващото пропускане на “Уимбълдън” заради коронавирус, надви с 3:6, 7:6(5), 6:1 петия в схемата Педро Мартинес.

Беретини изглеждаше свършил с участието си в надпреварата при 1-5 в тайбрека, но успя да се възроди и да загуби още само един гейм до края на срещата. Така той след 2 часа и 16 минути битка си осигури звезден полуфинален дуел с Доминик Тийм, който по-рано днес елиминира перуанския квалификант Хуан Пабло Варияс.

26-годишният италианец има положителен баланс от 3-2 победи срещу шампиона от US Open 2019, но единственият им сблъсък на клей (втори кръг на “Ролан Гарос” 2018) приключва в четири сета в полза на австриеца. Беретини надделява на “Мастърс”-а в Шанхай и на Финалите на АТР през 2019-а, докато същата година Тийм постига и втората си победа над този съперник в зала във Виена. През 2021-ва е последният им досега двубой от ATP Cup и италианецът го печели.

Вчера Беретини надделя над Ришар Гаске в първия си мач след пропускането на “Уимбълдън”, а с днешния успех всъщност продължи победната си серия и я увеличи на 11. Предвид факта, че до скоро италианецът се възстановяваше от контузия, то формата му подсказва, че тя вече изцяло е зад гърба му - от завръщане си на корта той спечели титлите в Щутгарт и “Куинс”, а сега ще се опита да стигне финала в Гщаад.

Първи полуфинал от повече от година за Доминик Тийм

Беретини изпадна от топ 10 в световната ранглиста след служебната загуба на 1200 точки от финала на “Уимбълдън” 2021, но има само 585 за защитаване до края на годината. Тийм пък участва със защитен ранкинг и  засега събра 90 точки за класацията на АТР, като си гарантира изкачване с цели 79 позиции до 195-ата.