Разочароваща България не успя да победи Китай в последния си мач в Лигата на нациите

Мъжкият национален отбор на България не успя да завърши с успех тазгодишното издание на Лигата на нациите.

Тимът, воден от Николай Желязков, отстъпи на Китай с 1:3 (28:26, 23:25, 23:25, 17:25) в последния си мач от група 6 на турнира в "Ерго Арена" в Гданск (Полша).

С това „лъвовете“ приключват на 14-а позиция в крайното класиране с две победи, десет загуби и 9 точки. Съставът на Китай завършва на 13-о място с три победи, девет загуби и 9 точки.

Денис Карягин започна като титуляр на поста диагонал на разпределителя.

Вчера България победи Нидерландия с 3:1 и си осигури оставането в лигата на нациите и през 2023 година.

Мощна атака на Денис Карягин изведе България напред с 3:1 в началото на двубоя. Националите дръпнаха с 8:6. Пайп на Алекс Николов и 12:11 за България при техническото прекъсване. Блокада на Светослав Гоцев и 16:13. Денис Карягин атакува от зона 2 и 20:20. Атака на Светослав Гоцев - 21:21. нова атака на Светослав Гоцев през центъра - 22:22. Алекс Николов игра по блокадата за 23:23. Националите стигнаха до геймбол при 24:23 след грешка в атака на китайците. мощен пайп на Алекс Николов и 26:25. Мартин Атанасов изведе националите до четвърти геймбол при 27:26. Двоен блок на Мартин Атанасов и Светослав Гоцев донесе успеха на България в първата част.

Волейболистите на Китай поведоха с 4:2 в началото на втората част. Мартин Атанасов игра технично с блокадата за 4:6. Китайците поведоха с 12:9 при техническото прекъсване. Ас на Стефан Чавдаров и националите намалиха до 11:13. При 15:19 Светослав Иванов замени Александър Николов. Стефан Чавдаров атакува в центъра за 16:19. Страхотна блокада на Светослав Гоцев - 21:22. Мартин Атанасов би сервис в мрежата и Китай стигна до геймбол при 24:22. Алекс Николов намали до 23:24. Шикун Пън атакува успешно в центъра и Китай спечели втората част с 25:23.

Третата част стартира равностойно до 6:6. Азиатците дръпнаха с 3 точки при техническото прекъсване - 12:9. Денис Карягин атакува технично от зона 2 за 18:21. Алекс Николов спаси трудна топка в защита, която Мартин Атанасов успя да реализира с атака - 19:21. Шен Ву взе прекъсване за Китай. Денис Карягин се справи с двойна блокада за 20:22. Азиатците стигнаха до геймбол при 24:21. Единична блокада на Николай Колев и 23:24. Пайп на Дзинйин Чжън и Китай спечели третата част с 25:23.

Китайските волейболисти поведоха с 6:1 в началото на 4-ия гейм. Блокада на Слави Гоцев - 3:6. Денис Карягин намали до 4:11 с атака от зона 2. Китай дръпна убедително с 6 точки при техническото прекъсване. националите намалиха до 10:13 и това накара наставникът на Китай Шен Ву да вземе прекъсване. Единична блокада на Аспарух Аспарухов - 12:14. Светослав Гоцев атакува остро в центъра за 13:15. Аспарух Аспарухов би начален удар в аут - 14:19. Двоен блок спря атака на Денис Карягин - 14:20. Китай стигна до убедителен успех в четвъртия гейм с 25:17 и в мача с 3:1 гейма.

С най-голям актив за България бе Денис Карягин с 15 точки.

Светослав Гоцев ( 4 блока) и Александър Николов завършиха с 11 точки.

Най-резултатен в мача бе Дзинйин Чжън с 18 точки, а Цзингие Ван остана с 15 точки.

БЪЛГАРИЯ - КИТАЙ 1:3 (27:25, 23:25, 23:25, 17:25)
БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов, Денис Карягин 15, Мартин Атанасов 10, Александър Николов 11, Николай Колев 7, Светослав Гоцев 11 - Владислав Иванов-либеро (Стефан Чавдаров 5, Добромир Димитров 1, Аспарух Аспарухов 2, Светослав Иванов 3)
Старши треньор: НИКОЛАЙ ЖЕЛЯЗКОВ
КИТАЙ: Ю Яочън 4, Ю Юантай 10, Дзинйин Чжън 18, Гуанхуа Чжън 3, Ли Йончжън 13, Шикун Пън 14 - ЯминЯн-либеро (Бинлон Чжън, Дзинии Ван 15, Чжънян Жиън)
Старши треньор: ШЕН ВУ.

СНИМКИ: volleyballworld.com