България обърна Нидерландия и си гарантира оставане в Лигата на нациите

Мъжкият национален отбор по волейбол на България запази място си в Лигата на нациите за следващия сезон!

Тимът, воден от Николай Желязков, надигра Нидерландия с 3:1 (22:25, 25:16, 25:21, 25:21) в трети си мач от Група 6 на турнира в Гданск (Полша) от последната седмица в световната надпревара.

Така волейболистите ни записаха втора победа в Лигата, като изпреварват по показатели прекия си конкурент – Австралия.

България заема 14-о място в класирането с две победи, девет загуби и 9 точки.

Тимът на Австралия загуби от Аржентина с 1:3 и остава на последната 15-а позиция с една победа и 2 точки.

Атака и два поредни аса на Нимир Абдел-Азиз дадоха аванс на Нидерландия с 3:0 в началото на мача. Мартин Атанасов атакува технично по блока от зона 4 за 1:3. Нова атака на Мартин Атанасов и - 2:3. Единична блокада на Радослав Парапунов възстанови равенството при 3:3. нова мощна атака на Радослав Парапунов от зона 2 и България поведе с 5:4.  Контра на Мартин Атанасов даде преднина от 3 точки на България - 7:4. "Лалетата" изравниха при 8:8. Светослав Гоцев атакува безкомпромисно в центъра за 9:8. Николай Колев атакува мощно за 11:11. Александър Николов би начален удар в мрежата и Нидерландия поведе с 12:11 при техническото прекъсване. Пайп на Алекс Николов изненада нидерландците за 13:13. Троен блок спря атака на Гийс Йорна и България поведе с 14:13. Единичен блок на Светослав Гоцев срещу атака на Маартен Ван Гардерен - 15:13. Светослав Гоцев спря с блокада атака на Нимир Абдел-Азиз - 16:13. Роберто Пиаца взе прекъсване за "лалетата". Единична блокада на Нимир Абдел-Азиз спря атака на Алекс Николов и изравни резултата при 17:17. Николай Желязков взе прекъсване за България. Мартин Атанасов атакува втора топка от задно поле за равенство 18:18. Мартин Атанасов атакува технично то зона 4 за 21:22. Михаел Паркинсън докосна мрежата и равенство при 22:22. Нимир Абдел-Азиз отново изведе Нидерландия напред при 23:22. Ново добро отиграване на Нимир Абдел-Азиз от зона 2 изведе "лалетата" до геймбол при 24:22. Радослав Парапунов атакува над блокадата и Нидерландия спечели първата част с 25:22.

България поведе с 5:3 в началото на втората част. Алекс Николов успя да завърши дълго разиграване за 6:4. Пайп на Мартин Атанасов даде аванс от 5 точки на България при 9:5. Единична блокада на Николай Колев - 10:4. Александър Николов с категорична атака от зона 4 - 11:4. Тройна блокада спря атака на Нимир Абдел-Азиз и 14:8. Нимир Абдел-Азиз атакува в аут - 19:12. Нова блокада на Слави Гоцев спря атака на Нимир Абдел-Азиз - 23:16. Мартин Атанасов вкара технично топката между блока и мрежата и националите стигнаха до геймбол при 24:15. Денис Карягин атакува над блокадата и България спечели втората част с 25:16.

България поведе с 4:0 в началото на третата част, след като Гийс Йорна атакува в аут. Роберто Пиаца взе прекъсване за Нидерландия. Николай Колев атакува мощно в центъра за 5:0. Денис Карягин атакува по блокадата за 6:0. Отлична така на Денис Карягин направи 9:4. Нова блокада на Светослав Гоцев срещу атака на Нимир Абдел-Азиз - 10:5. Националите поведоха с 12:8 при техническото прекъсване. Три поредни точки за "лалетата" и 12:11. Николай Желязков взе прекъсване за България. Светослав Гоцев записа 6-а блокада от началото на двубоя и 16:12. Алекс Николов атакува смело по блокадата от зона 4 за 19:16. Алекс Николов атакува над блока за 20:18. Единична блокада на Николай Колев и 21:18. Алекс Николов атакува успешно и от зона 2 за 22:19. Мартин Атанасов игра технично с блокадата и националите стигнаха до геймбол при 24:20. България спечели третата част с 25:21.

България поведе с 5:1 след добра серия на начален удар на Денис Карягин. Страхотна комбинация Георги Сеганов - Алекс Николов и 6:2. българските волейболисти поведоха с 13:8. Денис Карягин отново атакува покрай блокадата - 15:9. Денис Карягин с нов блокаут за 16:11. Пайп на Мартин Атанасов и 17:11. Нимир Абдел-Азиз атакува в аут - 19:14. При 19:17 Николай Желязков взе прекъсване за България. "Лалетата" изравниха при 20:20. Мартин Атанасов отигра в атака за 21:20. Нимир Абдел-Азиз атакува в аут - 23:20. Ас на Денис Карягин - 23:20. Мартин Атанасов изведе националите до мачбол при 24:21. Ас на мартни Атанасов донесе успеха на България в четвъртата част с 25:21 и в мача с 3:1 гейма.

Реализатор за победата на България бе Мартин Атанасов с 20 точки (( 1 блок, 2 аса).

Александър Николов добави 14 точки. Светослав Гоцев завърши с 12 точки (6 блока). С 12 точки приключи и Денис Карягин (2 аса).

Нимир Абдел-Азиз се отличи с 25 точки за Нидерландия.

В последния си мач от турнира в Полша България излиза срещу Китай. Двубоят е на 9 юли от 15:00 часа.

БЪЛГАРИЯ - НИДЕРЛАНДИЯ 3:1 (22:25, 25:16, 25:21,23:21)
БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов 3, Радослав Парапунов 2, Мартин Атанасов 20, Александър Николов 14, Николай Колев 7, Светослав Гоцев 12 - Владислав Иванов-либеро (Денис Карягин 12, Добромир Димитров, Светослав Иванов)
Старши треньор: НИКОЛАЙ ЖЕЛЯЗКОВ
НИДЕРЛАНДИЯ: Весел Кееминк, Нимир Абдел-Азиз 25, Гийс Йорна 5, Маартен Ван Гардерен 1, Туан Вилтенбург 2, Фабиан Плак 8 - Роберт Андринга-либеро (Бени Туйнстра 8, Микаел Паркинсон 8, Лук Ван Дер Ент, Фреек Де Вайер)
Старши треньор: РОБЕРТО ПИАЦА.

СНИМКИ: volleyballworld.com