България взе само гейм на европейския вицешампион Словения

Мъжкият национален отбор на България по волейбол претърпя девето поражение в Лигата на нациите.

Воденият от Николай Желязков тим отстъпи на европейския вицешампион Словения с 1:3 (22:25, 25:22, 18:25, 16:25) в мач от група 6 на третия уикенд на надпреварата, изигран в зала "Ерго Арена".

Българските волейболисти остават на 15-а позиция във временното класиране с 6 точки (1 победа, 9 загуби), словенците са 8-и с 15 точки (5 победи, 5 загуби).

В петък вечерта "трикольорите" ще се изправят срещу Нидерландия.

Европейските вицешампиони от Словения дръпнаха бързо с 4:0 след блокада и технична атака на Клемен Чебул. Ас на Светослав Гоцев и 2:4. Успешна атака на Радослав Парапунов и 4:6. Перфектна блокада на Светослав Гоцев и 7:8. Страхотна контра на Светослав Гоцев и 9:10. Троен български блок спря атака на Тончек Щерн - 10:10. Единична блокада на Георги Сеганов спря нова атака на Тончек Щерн и България поведе с 11:10. Единичен блок на Александър Николов спря атака на Рок Можич и националите поведоха с 12:10 при техническото прекъсване. Пайп на Рок Можич възстанови равенството при 13:13. Блокада на Алекс Николов спря атака на Клемен Чебул - 14:13. Мощен сервис на Алекс Николов накара Тончек Щерн да атакува в аут - 16:14. Марк Лебедев взе прекъсване за Словения. Мартин Атанасов атакува успешно от зона 2 - 17:15. Мощна атака на Радослав Парапунов по блокадата 19:18. Блокада на Тончек Щерн изведе европейските вицешампиони напред при 21:20. Николай Желязков взе прекъсване за България. Пайп на Рок Можич доведе резултата до 22:20. Николай Колев атакува успешно в центъра за 21:22. Нов пайп на Рок Можич не даде шанс за игра- 23:21. Клемен Чебул атакува технично и изведе словенците до геймбол. при 24:21. Аспарух Аспарухов влезе в игра и веднага атакува успешно от зона 4 за 22:24. Технична атака на Клемен Чебул донесе успеха на Словения в първата част с 25:22.

Аспарух Аспарухов остана на игрището в началото на втората част. Атака в центъра на Николай Колев и 2:2 в началото на втората част. Троен блок спря атака на Мартин Атанасов - 4:6. Мартин Атанасов атакува успешно от зона 4 - 5:6. Светослав Гоцев изравни при 7:7. Ас на Мартин Атанасов и 8:7. Словения поведе с 12:11 при техническото прекъсване. Блокада на Светослав Гоцев спря атака на Тончек Щерн - 12:12. Алекс Николов атакува перфектно по правата от зона 2 за 17:18. Мартин Атанасов мощна атака над блокадата и 21:20 за България. Единична блокада на Светослав Гоцев и България поведе с 22:20. Марк Лебедев взе прекъсване за Словения. Успешна атака на Мартин Атанасов от зона 4 и националите стигнаха до геймбол при 24:22. България спечели втората част с 25:22, след като словенския разпределител Грегор Ропрет влезе в нашето поле.

Аспарух Аспарухов отигра в атака за 2:2. Рок Можич изведе Словения напред с 8:4. Николай Желязков взе прекъсване за България. Аспарух Аспарухов намали до 7:10. Словенците дръпнаха с 5 точки при 12:7 при техническото прекъсване. Николай Колев спря атака на Тончек Щерн - 8:12. При 9:16 Стефан Чавдаров замени Светослав Гоцев. Алекс Николов атакува по диагонала от зона 4 за 12:18. Нова атака на Алекс Николов - 14:19. Ас на Радослав Парапунов - 15:19. Блокаут на Радо Парапунов - 16:20. Светослав Иванов се появи в игра. Мартин Атанасов атакува успешно то зона 4 - 16:21. Жига Щерн игра с блокадата за 22:17. Европейските вицешампион достигнаха до геймбол при 24:17. Мощна атака на Тончек Щерн донесе успеха на Словения в третата част с 25:18.

Мощен пайп на Рок Можич даде аванс на Словения от 5:3 в началото на четвъртата част. Мартин Атанасов атакува по диагонала от зона 4 за 4:5. Атака на Мартин Атанасов и 5:5. Технично отиграване на Мартин Атанасов - 8:9. Грешка в играта на Словения доведе до равенство - 9:9. Алекс Николов атакува перфектно от зона 2 за 10:11. Алекс Николов би сервис в мрежата и Словения поведе с 12:10 при техническото прекъсване. Ален Пайенк направи 5 точки аванс за европейските вицешампиони - 16:11. Ален Пайенк спря атака на Светослав Гоцев с единична блокада и Словения поведе с 18:11. Рок Можич спря с блокада атака на Радо Парапунов - 20:12. Блокаут на Тончек Щерн и мачбол за европейските вицешампиони при 24:15. Алекс Николов би сервис в аут и Словения спечели четвъртия гейм с 25:15 и мача с 3:1 гейма.

Най-резултатен бе Мартин Атанасов с 15 точки (2 аса, 1 блокада), Александър Николов добави 13 точки (3 блокади).

За Словения Тончек Щерн бе над всички с 18 точки (3 аса, 1 блока), с по 14 точки се разписаха Клемен Чебул и Рок Можич.

БЪЛГАРИЯ - СЛОВЕНИЯ 1:3 (22:25, 25:22, 18:25, 15:25)
БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов 2, Радослав Парапунов 7, Мартин Атанасов 15, Александър Николов 13, Светослав Гоцев 8, Николай Колев 8 - Владислав Иванов-либеро (Аспарух Аспарухов 4, Добромир Димитров, Стефан Чавдаров, Светослав Иванов)
Старши треньор: НИКОЛАЙ ЖЕЛЯЗКОВ
СЛОВЕНИЯ: Грегор Ропрет 1, Тончек Щерн 18, Клемен Чебул 14, Рок Можич 14, Ян Кожамерник 8, Ален Пайенк 9 - Яни Ковачич-либеро (Жига Щерн 2)
Старши треньор: МАРК ЛЕБЕДЕВ.

СНИМКИ: volleyballworld.com