Септември (София) (U16) - ЦСКА-София (U16)

Чехия шокира Литва и направи мисията на България сложна

Националният отбор на Чехия постигна категорична победа с 83:72 над Литва като гост в Клайпеда в последен мач и за двата отбора от група "F" на световните квалификации по баскетбол за мъже.

Двата тима започнаха мача равностойно и до средата на първата четвърт резултатът бе равен 7:7. Чехия обаче затвори първата четвърт със серия от 16:6, а на полувреме преднината на гостите набъбна до 13 точки при 45:32.

Литва показа признаци на събуждане веднага след почивката и свали изоставането си до точка при 49:50. Тройка на Томаш Саторански и последвал кош плюс фаул на Томаш Кизлинк върнаха разликата до седем точки и преди началото на последната четвърт тя девет.

Заключителната част на мача бе много нервна, тъй като стана ясно, че Литва няма да е в състояние да направи обрат, но домакините се опитваха да свалят изоставането си под осем точки - толкова, с колкото спечелиха първия двубой в Чехия.

Това обаче не се случи и в крайна сметка чехите триумфираха с 11 точки аванс.

За победителите най-резултатен бе новото попълнение на Барселона Томаш Саторански с 21 точки, а Томаш Кизлинк добави 18.

За Литва Игнас Браздейкис вкара 16 точки.

В класирането в група "F" победител е тимът на Литва с 5 победи и 1 загуба, докато Чехия завършва на втора позиция с 3 успеха и 3 поражения.