Александра Тоткова записа пореден полуфинал на СК по спортно катерене

Българката Александра Тоткова записа пореден полуфинал на Световна купа по спортно катерене, дисциплина трудност. Във Виларс, Швейцария Тоткова отново показа висока класа и с резултат 25 (достигната хватка) зае 14-о място при жените. При второто си участие при мъжете в тази дисциплина Николай Русев се класира на 36-о място, а другият наш представител Васил Василев се нареди 53-и.

Това бе втората Световна купа за годината в спортното катерене в дисциплината трудност, а за скоростта - четвърти кръг. В класическата дисциплина – трудността, обичайно участието беше далеч по-многобройно от скоростта. Общо 84 мъже и 78 жени взеха участие в дисциплината.

При жените олимпийската шампионка Яня Гарнбрет за пореден път беше над всички, единствена успя да изкачи полуфиналния и финалния маршрут и заслужено спечели 20-ти златен медал на Световна купа в тази дисциплина. Нейни подгласнички станаха състезателките от САЩ Бруки Работу и Наталия Гросман. При мъжете триумфира японският състезател Тайсей Хома, следван отново от двама представители на отбора на САЩ Джеси Групър и Колин Дъфи.

В другата дисциплина – скоростта, доминацията на китайските състезатели бе тотална, оставяйки само един медал - бронзов при жените за представителка на Индонезия. Два пъти беше подобрен световния рекорд при мъжете – дело на индонезийския състезател Киромал Китибин в квалификациите, съответно 5,09 и 5,04. Падане по маршрута във финала го остави извън борбата за медалите и на пето място в крайното класиране.