България без шанс срещу Италия в София

Волейболистките от националния отбор на България допуснаха втора поредна загуба на турнира в Група 6 от Лигата на нациите в София. Воденият от Лоренцо Мичели тим нямаше никакви шансове срещу европейския шампион Италия и отстъпи с 0:3 (12:25, 19:25, 21:25) в третата си среща от турнира, играна тази вечер в зала "Арена Армеец".

По този начин "лъвиците" остават на 14-о място във временното класиране с 3 победи, 8 загуби и 9 точки, но с реални шансове да запазят мястото си в Лигата. Утре (3 юли) от 20,00 часа е решителния мач за оставането на България срещу Полша, където българските момичета трябва да гонят победа.

Все пак, дори и при загуба, България има голяма възможност да остане в най-комерсиалния турнир, но това ще зависи и от изхода на срещата между Белгия и Япония на турнира в Група 5 в Калгари (Канада), която ще се играе по същото време. Най-добрият вариант за българките е белгийките да загубят, така със сигурност ще останат в Лигата на нациите догодина.

От друга страна Италия, която вече е сигурна за финалите в Анкара (Турция), се изкачи на 3-о място в класирането с 9 победи, 2 загуби и 26 точки. Утре от 16,30 часа в последния си мач "Скуадра адзура" ще играе срещу Тайланд.

Началото на първия гейм беше отлично за България, което поведе с 6:3 след две успешни атаки на Силвана Чаушева и ас на Нася Димитрова. Постепенно Италия изравни при 7:7 след контра на Силвия Нуакалор и ас на Анна Данези. Равенството се запази до 10:10, след което "Скуадра адзура" дръпна с 12:10 след пусната топка на разпределителката Алесия Орро и силна контра от втора линия на Нуакалор. Ас на Кристина Кирикела последван от отлична блокада и силна контра на Елена Пиетрини - 15:10 и прекъсване за Лоренцо Мичели. Въпреки това, разликата набъбна до 21:11 след блок и контра на Данези, атака в аут на Мария Йорданова и ас на Алесия Орро. В крайна сметка Италия спечели гейма с повече от убедителното 25:12 след единична блокада на Нуакалор.

Втората част започна с преднина за България от 3:1 след атака в аут на Силвия Нуакалор от италианките и ас на Нася Димитрова. Италия почти веднага стигна до равенство при 5:5 след нова атака на Елена Пиетрини и контра блок-аут на Нуакалор. "Скуадра адзура" дори поведе с 8:6 след ас на Анна Данези и нова контра на Нуакалор. Разликата нарастна до 12:8 след отлична блокада на Пиетрини и грешка при мрежата на Нася Димитрова. Две успешни контри на Нуакалор и Пиетрини - 14:8 за европейските шампионки и прекъсване за Лоренцо Мичели. България успя да намали изоставането си до 16:13 след силни изяви на Мария Йорданова и грешки на италианките. Двата тима продължиха равностойно до 22:18, след което Италия стигна до геймбол при 24:18 след нови две атаки на Пиетрини. "Скуадра адзура" спокойно затвори гейма при 25:19 след силен блок-аут на Нуакалор.

Третата част стартира равностойно до 4:4, след което Италия поведе със 7:4 при сервис на Анна Данези. Играта продължи точка за точка до 11:8, след което България успя да изравни при 11:11 след грешка от сервис на италианките последвана от ас на Нася Димитрова и контра блок-аут на Мария Йорданова. Все пак, техническата пауза дойде при минимална преднина за "Скуадра адзура" - 12:11 след нова атака на Силвия Нуакалор. Последваха атака на Алесия Дженари и аут на Мария Йорданова и 14:11 за Италия. Разликата стана 16:12 след пусната топка на Нуакалор, което накара Лоренцо Мичели да вземе прекъсване. България успя да намали изоставането си до 18:17 след блок-аут на Мирослава Паскова, контра на Нася Димитрова и ас на влязлата като резерва Борислава Съйкова, което пък накара треньорът на Италия Давиде Мацанти да поиска тайм-аут. Технично отиграване на Кристина Кирикела, контра блок-аут на Елена Пиетрини и аут на Паскова и 21:17 за европейските шампионки. Италия успя да задържа преднината си и спечели гейма с 25:21 след поредна мощна атака на Пиетрини, а с това и мача с 3:0.

Най-резултатни за България станаха Мария Йорданова (41% ефективност в атака) и Нася Димитрова (3 аса и 45% ефективност в атака) с 9 и 8 точки. Мирослава Паскова и Силвана Чаушева пък завършиха с по 7 точки.

За Италия над всички бе Елена Пиетрини със страхотните 20 точки (2 блока и 75% ефективност в атака) за победата.

БЪЛГАРИЯ - ИТАЛИЯ 0:3 (12:25, 19:25, 21:25)

БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова, Силвана Чаушева 7, Мария Йорданова 9, Мирослава Паскова 7, Нася Димитрова 8, Мира Тодорова 2 - Жана Тодорова-либеро (Радостина Маринова 3, Александра Миланова 1, Ралица Василева 1, Петя Баракова, Борислава Съйкова 2)

Старши треньор: ЛОРЕНЦО МИЧЕЛИ

ИТАЛИЯ: Алесия Орро 3, Силвия Нуакалор 12, Елена Пиетрини 20, Алесия Дженари 9, Кристина Кирикела 8, Анна Данези 9 - Моника Де Дженаро-либеро

Старши треньор: ДАВИДЕ МАЦАНТИ.

Снимки: FIVB.COM