Ян Непомнящи запази преднината си на върха на шахматния турнир на претендентите

Руснакът Ян Непомнящи завърши реми с белите фигури срещу представителя на САЩ Хикару Накамура в среща от 12-ия кръг на Турнира на претендентите за световната титла по шахмат. Победителят в този турнир, който се провежда в Мадрид, получава правото да оспорва короната на норвежкия гросмайстор Магнус Карлсен.

Партията завърши само за 14 хода, но това беше от изключително значение за руснаца, който остава на върха в класирането с 2 точки пред днешния си съперник и китаеца Дин Лижън, който днес загуби с белите от Теймур Раджабов (Азербайджан). Следват Раджабов с 6 точки, Каруана съко с 6, а Рапорт, Дуда имат по 5, докато 8-и върви Фируджа с 4,5.

Ян Непомнящи е все по-близо до победата в турнира на претендентите

Утре е почивен ден, а в неделя Непомнящи ще играе с белите фигури срещу унгареца Рихард Рапорт. За да спечели предсрочно турнира, лидерът в класирането просто не трябва да губи от унгарския си съперник.

В другите партии от днес се получиха равни резултати. Именно Рапорт с белите завърши реми след 53 хода срещу американеца Фабиано Каруана. Французинът Алиреза Фируджа също трябваше да се съгласи на подялба на точката срещу Ян-Кшищоф Дуда (Полша).

Приятната изненада до момента е китаецът Дин, който замени руснака Сергей Карякин. Международната федерация по шахмат (ФИДЕ) със свое решение от 21-и март го отстрани от участия за половин година във всякакви състезания заради подкрепата му към военната агресия на Русия в независима Украйна.

Непомнящи направи трето поредно реми в Мадрид, но запази първото си място в турнира на претендентите

31-годишният Непомняшчи е на 7-о място в рейтинга на ФИДЕ, а през 2010-а година стана Европейски шампион. През миналата 2021-а година той спечели тогавашното издание на този турнир и спори за короната с Карсен, който обаче запази върха.

Турнирът на претендентите в Мадрид ще завърши на 4-и юли, а при необходимост на 5-и ще се играе тайбрек между двамата с равни точки на върха.