Смела България не взе нищо от Бразилия в София

Волейболистките от националния отбор на България допуснаха 7-а загуба в тазгодишната Лига на нациите. Момичетата на селекционера Лоренцо Мичели играха смело и се бореха, но отстъпиха на олимпийския вишампион Бразилия с 0:3 (21:25, 20:25, 18:25) във втората си среща от турнира в Група 6 от последната състезателна седмица от Лигата, играна тази вечер в столичната зала „Арена Армеец“.

Така България остава на 12-о място във временното класиране в Лигата с 3 победа, 7 загуби и 9 точки. Бразилия пък си "подпечата" класирането за финалите в Анкара (Турция), като е на 2-о място с 9 победи, 2 загуби и 26 точки. Утре (2 юли) "Селесао" ще играе с Тайланд, а "лъвиците" с европейския шампион Италия. Мачовете са съответно от 16,30 и 20,00 часа.

Първата част на срещата започна напълно равностойно до 7:7, след което България дръпна с 9:7 след две грешки на бразилките. Последваха две отлични блокади на Ана Каролина "Карол" Да Силва. България отново поведе с 11:9 след бърза атака на Мира Тодорова и отлична изява при мрежата на Мирослава Паскова. Техническото прекъсване пък дойде при 12:10 за "лъвиците" след атака от краче на Нася Димитрова. Последваха атака и ас на Киси Нашименто и поредно равенство - 12:12. България за пореден път поведе при 17:14 след успешна атака на Силвана Чаушева и грешка при изпълнение на сервис на Киси, което пък накара селекционерът на Бразилия Зе Роберто да вземе тайм-аут. Това даде ефект и "Селесао" изравни при 18:18 след силна атака на Габи Гимараеш и контра на Киси. Бразилия дръпна с 20:18 след блокада на Киси и контра на Габи Гимараеш, а след това с 23:20 след грешка на влязлата като резерва Радостина Маринова. В крайна сметка олимпийските вицешампионки взеха гейма с 25:21 след атака през центъра на Жулия Кудиес.

В началото на втория гейм Бразилия поведе с 5:2, но България веднага изравни при 5:5. Равенството се запазии до 8:8, сслед което "Селесао" отново дръпна с 11:8 след три поредни грешки на българските момичета. Техническа пауза пък дойде при 12:9 за Бразилия след атака в аут на Мирослава Паскова. Последваха грешка на Габи Гимараеш и контра блок-аут на Паскова и 12:11. Южноамериканките си върнаха предимството при 15:12 след отлични изяви на Кароол и Присила Дароит, което пък накара Лоренцо Мичели да вземе тайм-аут. Въпреки това, постепенно разликата набъбна до 19:14 след силна контра на Габи и страхотен блок на Карол. Бразилия запази преднината си до 22:17, след което "лъвиците" успяха да намалят изоставането си до 22:20 след блок-аут на Силвана Чаушева, силна контра на Мария Йорданова и ас на влязлата като резерва Александра Миланова. Прекъсването, което взе Зе Роберто, даде резултат и Бразилия стигна до геймбол при 24:20 след грешка на Йорданова и контра на Присила. Бразилките спокойно затвориха гейма с 25:20 след контра на Жулия Кудиес.

Третата част стартира отлично за Бразилия, която бързо поведе с 4:0 след отлични изяви в атака на Присила и Жулия Кудиес и ас на Карол. Независимо от прекъсването за Лоренцо Мичели, "Селесао" запази предимството си, дошло при 12:8 след грешка от сервис на Мира Тодорова. България намали до 12:11 след ас на Лора Китипова и страхотен блок на Силвана Чаушева. Бразилия обаче веднага си върна преднината и дори я увелиха до 17:11 след блокада на разпределителката Макрис Карнейро, ас на влязлата като резерва Жулия Бергман и грешка на Радостина Маринова. Бразилия продължи да води до 23:17 след две силни атаки на Бергман, след което спокойно спечели гейма с 25:18 след бърза атака на Жулия Кудиес, а с това и мача с 3:0.

Най-резултатна за България бе Нася Димитрова с 9 точки (1 блок, 1 ас и 70% ефективност в атака). Мирослава Паскова се отчете със 7 точки, а Мария Йорданова и Мира Тодорова завършиха с по 6 точки.

За Бразилия Габи Гимараеш (44% ефективност в атака и 6% перфектно посрещане) и Жулия Кудиес (3 блока и 89% ефективност в атака) станаха най-полезни с 12 и 11 точки за победата.

БЪЛГАРИЯ - БРАЗИЛИЯ 0:3 (21:25, 20:25, 18:25)

БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 1, Силвана Чаушева 4, Мария Йорданова 6, Мирослава Паскова 7, Нася Димитрова 9, Мира Тодорова 6 - Жана Тодорова-либеро (Александра Миланова 3, Радостина Маринова 4, Петя Баракова, Борислава Съйкова)

Старши треньор: ЛОРЕНЦО МИЧЕЛИ

БРАЗИЛИЯ: Макрис Карнейро 4, Киси Нашименто 8, Габи Гимараеш 12, Присила Дароит 7, Ана Каролина Да Силва 8, Жулия Кудиес 11 - Наталия Араужо-либеро (Роберта Ратцке, Лорайна Да Силва, Жулия Бергман 4)

Старши треньор: ЗЕ РОБЕРТО.

Снимки: FIVB.COM и start-photo.bg