Аржентински дебютант измъчи Надал на старта

Двукратният шампион Рафаел Надал стартира с победа на Откритото първенство на Великобритания по тенис. Поставеният под номер 2 в схемата испанец победи аржентинския дебютант Франсиско Черундоло с 6:4, 6:3, 3:6, 6:4 за 3:33 часа.

Надал, който спечели "Уимбълдън" през 2008 и 2010 година, взе подаването на съперника си в десетия гейм по пътя си към успеха в първия сет. Във втората част той стигна до пробив за 4:2, който беше достатъчен, за да поведе с два сета.

В началото на третия сет двамата си размениха по един пробив, а в осмия гейм Черундоло взе подаването на испанеца и намали изоставането си.

В четвъртия сет Надал преодоля пасив от 2:4 и със серия от четири поредни гейма затвори мача.

"Доволен съм, че успях да премина първото изпитание. Винаги е важно да започнеш добре. Това, че спечелих на "Ролан Гарос" не означава, че ще спечеля и тук. Имаме много малко време за адаптация от клей на трева. Разбира се, че искам да взема титлата на всеки турнир, на който участвам, но вече тялото ми не е толкова младо. Имах и контузия на крака, сега нещата изглеждат по-добре", каза испанецът след успеха.

Надал записа 306-а победа в турнирите от Големия шлем. Той играе на "Уимбълдън" за първи път от 2019 година.

За Черундоло това беше едва четвърти мач на трева в кариерата му.

В следващия кръг Надал излиза срещу Рикардас Беранкис (Литва), който елиминира Сам Куери (САЩ) с 6:4, 7:5, 6:3.

Номер 19 Алекс де Минор (Австралия) продължава напред след успех над Уго Делиен (Боливия) с 6:1, 6:3, 7:5.

Австралиецът Ник Кириос игра пет сета срещу участващия с "уайлд кард" Пол Джъб от Великобритания, но спечели с 3:6, 6:1, 7:5, 6:7(3), 7:5 за 3:05 часа. 22-годишният британец загуби в първия кръг на "Уимбъдлън" и през 2019 година е единственото си други участие на турнир от Големия шлем.

Французинът Ришар Гаске се класира за втория кръг след победи над Жоао Соуза (Португалия) със 7:6(7), 6:2, 4:6, 4:6, 6:3 за 3:29 часа.

Снимки: Gettyimages