Александра Тоткова и Николай Русев постигнаха най-добрите български резултати на Световната купа в Инсбрук

Алексaндра Тоткова се класира на 13-то място в дисциплината “трудност” при жените на Световната купа по спортно катерене в Инсбрук. (Австрия). Това е и най-доброто представяне на български състезател в надпреварата.

С него Алекс подобри миналогодишното си класиране в това състезание - 18-о място, и започва обещаващо сериите за Световната купа в коронната си дисциплина.

Титлата спечели олимпийската шампионка Яня Гарнбрет от Словения, следвана от корейката Чаехюн Сео и американката Бруки Работу.

При мъжете Слав Киров зае 57-о място, Николай Русев е 62-ри, Васил Василев - 95-ти, а Росен Руев - 107-ми. Титлата извоюва американецът Колин Дюфи, който доминираше при мъжете и стана първият катерач в историята на Световната купа с победи и на трудност, и на боулдър в рамките на едно състезание. (САЩ). Сребърен медалист е Ао Йорикуса (Япония), а бронзът отиде при Джеси Групър (САЩ).

В дисциплината “боулдър” 16-годишният Русев, който за първа година се състезава при мъжете, се класира 20-ти, Киров е 77-и, Матей Мидец е 93-ти, Руев е 105-и, а Василев - 129-и. Подгласници на Дюфи станаха кореецът Дофин Лий и японецът Йошиюти Огата.

При жените Александра Тоткова се нареди 75-а. Шампионка е Наталия Гросман от САЩ, среброто е за Хана Мюл от Германия, а бронзът за Михо Нонака от Япония.

В състезанието участваха 341 състезатели от 40 страни, сред които почти всички действащи шампиони в катеренето. Инсбрук има дъла история като домакин на състезания на най-високо ниво. Изграденият от световния лидер в катерачната индустрия фирма "Уолтопия" през 2017 г. Kletterzentrum Innsbruck бързо се превърна в най-известния център в спортното катерене в света. Всички отбори по едно или друго време през годината тренират в катерачния център при най-добри условия за всички дисциплини. Този юни Инсбрук е домакин на редица големи състезания - от 13-ти до 17-ти се проведе световното университетско първенство, на 21-22-ри световна параклайминг купа и на същите дати - европейска купа за мъже и жени - скорост, а от 22-26 юни се проведе Световна купа трудност и боулдър.

Спортното катерене направи дебют в олимпийската програма на Игрите в Токио през 2021 година.