Пресконференция на Николай Костов преди мача със Славия

РБ (Лайпциг) триумфира с първи трофей в кратката си история

Тимът на РБ (Лайпциг) спечели по инфарктен начин турнира за Купата на Германия, с което заслужи първия си значим трофей в скромната си 13-годишна история. Във финала на “Олимпиащадион” в Берлин “червените бикове” надвиха Фрайбург с 5:3 след изпълнение на дузпи. В редовното време двата тима си размениха по един гол, а в продълженията не паднаха нови. При изпълнението на ударите от бялата точка играчите на Разенбалшпорт реализираха първите си четири, докато съперникът пропусна на два пъти.

Над час Лайпциг игра с човек по-малко, след като в 57-ата минута бранителят Марсел Халстенберг беше отстранен с директен червен картон заради нарушение срещу откъснал се сам срещу вратаря футболист. По това време РБ и без това губеше с 0:1 след гол на Максимилиан Егещайн в 19-ата минута. И все пак тимът на Доменико Тедеско показа характер и в 76-ата изравни чрез най-опасния си играч Кристофър Нкунку.

После обаче, в продълженията, гредите на три пъти спасяваха Разенбалшпорт за нещастие на противника. В 117-ата обаче имаше съмнения за дузпа в полза на Лайпциг, но арбитърът отказа да промени решението си да не я отсъди, и то независимо че от ВАР го накараха да изгледа запис на положението.

Срещата беше специална и за двата клуба, защото и Фрайбург няма спечелен значим трофей в историята си. Тимът от Лайпциг има два загубени финала в надпреварата - през миналия сезон и през 2016/17 г., а Фрайбург пък не е стигал дори до това.

И двата отбора със сигурност ще играят в евротурнирите през идната кампания заради класирането си в Бундеслигата. Разенбалшпорт финишира четвърти и ще се бори в Шампионската лига, а съперникът завърши шести и поема към Лига Европа.

За Фрайбург титуляр не беше голмайсторът Нилс Петерсен, който многократно е показвал, че е най-ценен, когато влиза като смяна. Последен мач за тима изигра националният защитник Нико Шлотербек, който от новия сезон отива в Борусия (Дортмунд).

“Червените бикове” стартираха с Кристофър Нкунку, Емил Форшберг и Андре Силва в предни позиции.

Мачът започна равностойно, а в 14-тата минута дойде и първата опасност. Тя беше пред вратата на Фрайбург, като стражът Марк Флекен отрази удар на Форшберг, а след това и Нкунку нямаше шанс.

Пет минути по-късно обаче Фрайбург поведе след попадение на Макс Егещайн. Той беше точен с левия крак, но секунди преди това асистиралият му Роланд Шалай неволно използва ръката си при овладяването на топката. От Лайпциг протестираха, но реферът се довери на своите колеги от ВАР и дори не пожела да изгледа запис на спорната ситуация.

Съставът на Доменико Тедеско се размина с изравнителния гол в 25-ата, когато Нкунку се възползва от грешка на Никлас Хьофлер и стреля, но не успя да реализира.

Лайпциг натисна в началото на втората част, но в 57-ата минута остана с човек по-малко. Тогава Халстенберг, като последен в защита, спря Хьолер и беше изгонен с директен червен картон.

Последваха силни минути за Фрайбург, но и РБ не се даваше. Бившият участник в Шампионската лига се възползва от своя шанс и изравни за 1:1 в 76-ата чрез Нкунку. Французинът наказа грешка на вратаря Флекен, който не прецени излизането си.

В 82-рата обаче стражът на Фрайбург направи важно двойно спасяване.

Срещата влезе в продължения и още във втората минута на първото от тях тимът на Фрайбург удари греда. Същото се случи и малко по-късно - в 104-тата минута, а при добавката на почти празна врата Ермедин Демирович стреля над гредата.

Това обаче не беше краят на гредите, защото в 115-ата минута напречния стълб на вратата на Питър Гулачи пак спаси Лайпциг - този път след изстрел на Яник Хаберер.

Дойде 117-ата минута, в която от Разенбалшпорт поискаха дузпа за нарушение на Хьофлер срещу Дани Олмо. Първоначално главният арбитър Саша Щегеман, пред очите на когото се случи това, отсъди, че фал няма. От ВАР обаче го призоваха да изгледа запис на положението. След като видя повторението, той не промени решението си.

В крайна сметка всички трябваше да се реши след изпълнение на наказателни удари. При тях Нкунку, Орбан, Олмо и Хенрихс бяха безпогрешни за РБ, докато капитанът Гюнтер и Демирович пропуснаха за Фрайбург.

Снимки: Gettyimages