България U22 без шанс за ЕвроВолей 2022 🏐

Националният волейболен отбор на България за младежи до 22 години остана без шансове за класиране на Европейското първенство за тази възраст, след като загуби първия и решаващ мач от квалификацията, на която сме домакини. Момчетата на селекционера Найден Найденов паднаха от връстниците си от Франция с 0:3 (14:25, 22:25, 21:25) в първата си среща от Група D на евроквалификациите, играна тази вечер пред около 250 зрители в зала "Христо Ботев" в столицата.

По този начин младите "лъвове" на практика загубиха шансовете си за класиране на ЕвроВолей 2022 в Полша през лятото, след като Франция записа втора победа на турнира след вчерашния си успех срещу Унгария също с 3:0 гейма. Така "петлите" се класират директно за шампионата на Стария континент. Утре (21 май) от 16,00 часа България ще играе срещу Унгария в мач единствено за престиж.

Двата отбора стартираха равностойно в първия гейм на срещата, след което младите "лъвчета" взеха преднина. След 9:7 младите френски волейболисти наваксаха и направиха обрат благодарение на атаката и сервиса си. До края "петлите" останаха доминиращи и без проблем затвориха частта с убедителното 25:14.

Във втората част селекционерът на България Найден Найденов потърси промяна, като на мястото на Любчо Янков и Любослав Телкийски се появиха Лазар Бучков и Стоил Палев. Играта започна идентично на първия гейм - равностойно отначало и предимство за българските момчета. След 15:11 обаче френската блокада отново влезе в действие и се стигна до равенство при 15:15. Впоследствие борбата бе за всяка топка и всяка точка, но в крайна сметка "петлите" излязоха напред. Българските момчета успяха да ги настигнат, оставайки само на точка, но не можаха да обърнат - 25:22 и 2:0 за Франция.

Третият гейм премина изцяло под диктовката на французите, но в средата на частта българските "лъвчета" успяха ги настигнат - 13:14. Това мобилизира "петлите", които отново се откъснаха. В ключовите моменти момчетата на Найден Найденов отново бяха близо до своите връстници, наваксвайки от 16:22 до 20:22. Но за съжаление не се случи нищо повече и Франция записа чиста победа след 25:21 и 3:0, подпечатвайки билета си за ЕвроВолей 2022.

Най-резултатен за България стана Денис Карягин с едва 7 точки (1 ас, 50% ефективност в атака и 42% позитивно посрещане). А Георги Татаров и влезлите като резерви Венислав Антон и Лазар Бучков приключиха с по 6 точки.

За Франция Антоан Потрон заби 11 точки (1 блок, 2 аса, 67% ефективност в атака и 47% позитивно посрещане), а Ибрахим Лауани и Грегори Гемпен добавиха по още 10 точки за победата.

БЪЛГАРИЯ - ФРАНЦИЯ 0:3 (14:25, 22:25, 21:25)

БЪЛГАРИЯ: Любослав Телкийски, Георги Татаров 6, Денис Карягин 7, Самуил Вълчинов 4, Николай Захариев 2, Любчо Янков 1 - Симеон Добрев-либеро (Стоил Палев, Владимир Гърков 2, Тодор Димитров, Лазар Бучков 6, Венислав Антов 6)

Старши треньор: НАЙДЕН НАЙДЕНОВ

ФРАНЦИЯ: Келиан Мота Паеш 4, Ибрахим Лауани 10, Антоан Потрон 11, Грегори Гемпен 10, Лоан Нак Минием 6, Уилиам Луи-Мари 5 - Тибо Лубейре-либеро (Реми Лалисе)

Старши треньор: МАРК ФРАНКАСТЕЛ.

Снимки: CEV.EU