Меси се развихри за ПСЖ, Монако измести Марсилия, а Бордо изпадна

Пари Сен Жермен разгроми с 4:0 като гост Монпелие в мач от предпоследния 37-и кръг на Лига 1. Лионел Меси за първи път вкара два гола за ПСЖ в един двубой и вече има 6 попадения в шампионата и 11 във всички турнири, откакто подписа с френския гранд.

Килиан Мбапе асистира и за двата гола на Меси, преди сам да оформи крайния резултат от дузпа. Точен за тима на Маурисио Почетино беше и Анхел Ди Мария

Монпелие беше в серия от 7 мача без победа и по никакъв начин не затрудни парижани. Още в 6-ата минута Мбапа подаде на Меси, а той отблизо откри резултата. В средата на полувремето Мбапе пусна перфектен пас с външен фалц към бившата звезда на Барса. Последва елегантен финт, оставил вратаря Димитри Берто на тревата, и нов гол.

В 26-ата минута Мбапе центрира, защитник на Монпелие изби топката с глава, но тя попадна право на крака на Ди Мария и той я прати в мрежата. През второто полувреме гостите намалиха оборотите, но все пак стигнаха до още едно попадение. Негов автор стана Килиан Мбапе в 60-ата минута от дузпа. Френският национал има 25 гола в Лига 1 и води в листата на стрелците, а втори е Висам Бен Йедер от Монако с 24.

Днес Бен Йедер заби хеттрик за победата на “монегаските” с 4:2 срещу Брест. Гостите изненадващо поведеха с 2:0 до средата на първата част след голове на Жан-Кевин Дюверн и Юсеф Белайли. Началото на обрата бе поставено от Бен Йедер, който реализира дузпа в 44-ата минута. След почивката домакините заиграха много силно и Бен Йедер се разписа два пъти за три минути, оформяйки своя хеттрик. Всичко в двубоя реши Кевин Фоланд в 70-ата минута.

Деветата поредна шампионатна победа позволи на Монако да събере 68 точки и да измести Марсилия от втората позиция. Двата отбора са с еднакъв актив, но Монако има по-добра голова разлика и почти сигурно си гарантира участие в Шампионската лига през следващия сезон.

Марсилия можеше да има сигурно място в топ 3 още днес, но загуби с 0:2 гостуването си на Рен. Хорхе Сампаоли трябваше да решава много кадрови проблеми, а най-много липсваше Димитри Пайе. Рен доминираше от самото начало и взе преднина с гол на Бенжамен Буриго в 12-ата минута след пас на Мартен Терие. Тимът на Бруно Женесио използва максимално слабостите на съперника и до почивката Ловро Майер удвои аванса на бретанци, а подаването отново дойде от Терие.

С успеха Рен остана в битката за третата позиция, която ще си оспорва именно с Марсилия. Разликата между двата отбора е три точки в полза на ОМ, което означава, че дори равенство на “Велодром” срещу Страсбург ще е достатъчно за тима на Сампаоли. Рен пък трябва задължително да победи Лил като гост и да чака грешна стъпка на Марсилия.

В надпреварата за петото място, даващо право на участие в Лигата на конференциите, в най-изгодна ситуация е Страсбург. Елзасци се наложиха с 1:0 над Клермон след попадение на Адриен Томасон в 28-ата минута и имат 63 точки и предимство при головата разлика пред Ница. "Орлетата" се препънаха на собствен терен срещу Лил - 1:3, въпреки че поведоха с гол на Джъстин Клуйверт (31'). През втората част "песовете" направиха обрат с два точни изстрела на Джонатан Дейвид, а Тимъти Уеа довърши Ница в добавеното време.

Силният финален спринт на Ланс продължи с успех при визитата на Троа - 3:1. Джулиан Бианконе даде преднина на домакините, но Кевин Дансо и Арно Калимуендо вкараха два гола за Ланс точно преди почивката, а в 71-ата минута се разписа и Джонатан Клаус. Въпреки победата, "жълто-червените" все още изостават с две точки от Страсбург и Ница, а в последния кръг тимът ще посрещне Монако.

Лион спечели с 3:2 срещу носителя на Купата на Франция Нант, но ще остане извън евротурнирите. Муса Дембеле, Лукас Пакета и Тете реализираха головете за "хлапетата", а за гостите се разписаха Куентин Мерлан и Вилан Сиприен. Нант е на 9-о място в класирането и може спокойно да доиграе сезона.

Големият губещ от драмата на дъното е Бордо. Жирондинци направиха 0:0 на свой терен срещу Лориен и на практика загубиха шансове да се спасят от изпадане. Отборът има 28 точки, а Метц и Сент Етиен са с по 31, но имат и значително по-добра голова разлика. Важна крачка към оставането си в елита направи Метц. "Виненочервените" победиха с 1:0 Анже, но в последния кръг им предстои визита на "Парк де Пренс". Сент Етиен се провали у дома срещу Реймс и загуби с 1:2, като това беше четвърто поредно поражение за "зелените". Те са на 19-а позиция и в последния си мач ще гостуват на Нант с надеждата за задължителна победа, за да се доберат до бараж за оцеляване.