Резерва върна Борусия (Д) на победния път

Борусия (Дортмунд) победи с 2:0 като гост Щутгарт в първи мач от 29-ия кръг на Бундеслигата. Тимът на Марко Розе отново се доближи на 6 точки до водача Байерн (Мюнхен), след като преди седмица претърпя тежка загуба с 1:4 от РБ Лайпциг. И двата гола днес вкара Юлиан Брант. Германският национал влезе като резерва в самото начало на двубоя и се превърна в герой за "жълто-черните" с попадения в 12-ата и 71-ата минути.

В предишния кръг Щутгарт изпусна победата при визитата си на Арминия (Билефелд), въпреки че поведе с гол на Саша Калайджич. Днес австрийският нападател не беше на разположение на наставника Пелегрино Матарацо и мястото му зае младият португалец Тиаго Томаш. Сред титулярите се завърна левият бек Борна Соса, а Хироки Ито се премести в центъра на защитата до Константинос Мавропанос

Ерлинг Холанд поведе атаката на Борусия с амбицията да прекъсне серията си от 4 мача без гол. Марко Ройс, Джовани Рейна и Торган Азар стартираха зад норвежеца. Джуд Белингам се възстанови и си партнираше с Махмуд Дахуд в средата на терена.

Рейна се контузи още във 2-ата минута след сблъсък със Соса и напусна терена видимо ядосан. Влезлият на неговото място брант пък откри резултата в полза на “жълто-чените” с едно от първите си докосвания до топката. Грешник за Щутгарт в тази ситуация беше Мавропанос. Холанд се възползва и открадна топката, след което подаде на напълно непокрития Брант, вместо сам да завърши атаката.

Малко след гола Торган Азар центрира към Ройс, но Флориан Мюлер направи отлично спасяване. Домакините бяха близо до изравняването в 22-ата минута, когато Омар Мармуш опита техничен прехвърлящ удар, но топката премина над вратата. Не след дълго Мармуш подходи егоистично и стреля в аут, вместо да комбинира със свободния Тиаго Томаш

В 33-ата минута Марко Розе трябваше да прави втора принудителна смяна, след като и Дахуд се контузи. Вместо него се появи Аксел Витсел. Белгиецът веднага имаше важна намеса и с шпагат изби топката пред Томаш, който бе готов да изравни. В самия край на полувремето Марко Ройс се размина с втори гол за Борусия.

За втората част не излезе Мадс Хумелс. Оказа се, че и той е получил травма, което наложи влизането на Дан-Аксел Загаду. В 59-ата минута Мюлер изби опасен шут на Ройс, а в 65-ата Рафаел Герейро прати топката в аут от малък ъгъл. Малко по-късно Юлиан Брант размени подавания с Ройс, след което с много прецизен удар увои аванса на дортмундци.

В минутите до края Мавропанос можеше да намали, но Грегор Кобел се намеси подобаващо. загубата остави Щутгарт непосредствено над зоната на изпадащите, но това може да се промени след изиграването на останалите двубои от кръга.

Снимки: Gettyimages