Интер надхитри Ювентус с помощта на пребита дузпа

Отборът на Интер постигна най-важния си шампионатен успех през този сезон, след като победи Ювентус с 1:0 като гост в Дерби д’Италия от 31-ия кръг на Серия "А". „Нерадзурите“ бяха напълно надиграни от своя съперник, но въпреки това именно те стигнаха до единственото попадение в мача, което дойде в добавеното време на първото полувреме след пребита дузпа на Хакан Чалханоолу. Така „Змията“ победи „бианконерите“ на техния стадион за първи път от 2012-а насам и съхрани шансовете си за успешна защита на своята титла. От друга страна, „Старата госпожа“ прекъсна серията си от 16 мача в първенството без загуба и може да забрави за Скудетото през този сезон.

Масимилиано Алегри тази вечер подреди състава си в 4-2-3-1, а промените в стартовите 11 бяха три. Първата от тях беше свързана с появата на Алекс Сандро, който замени наказания Лука Пелегрини. Данило беше върнат в защита и така в халфовата линия титуляр беше Мануел Локатели. Артур беше оставен на резервната скамейка, за да може Алваро Мората да помага в атака, а Душан Влахович отново беше в ролята на централен нападател. За капитана Джорджо Киелини това беше мач номер 553 с екипа на тима, с което еднолично стана трети по брой изиграни срещи в клубната история.

Симоне Индзаги заложи на любимото си 3-5-2 и направи само една промяна в стартовия си състав. Възстановеният от контузията си Марсело Брозович замени Артуро Видал. Тандемът в атака си остана същият, като беше съставен от Лаутаро Мартинес и Един Джеко.

Дербито се играе при пълен капацитет на стадиона, което се случва за първи път на мач на Ювентус от февруари 2020-а насам заради пандемията от коронавирус. Освен това играчите бяха изведени от деца талисмани, като така се завръща тази практика в италианските мачове. Домакинските фенове показаха хореография, която изписа клубното мото: „Fino alla fine“. Началото на мача се забави с 5 минути заради живо изпълнение на „Imagine“ от италианската певица Гая Гоци и украинската ѝ колежка Катерина Павленко, която представяше своята страна на „Евровизия“ 2021 заедно с бандата си Go_A.

24 Ювентус - Интер 0:1

Не бяха изминали 45 секунди след първия съдийски сигнал, когато Влахович отправи удар, който обаче не затрудни Самир Ханданович. Веднага след това Лаутаро изрита Локатели в главата, но получи само жълт картон, заради който ще пропусне следващия мач на своя тим. Последва спиране на играта, за да бъде превързан халфът, а след подновяването Мората нанесе неточен изстрел с глава. В седмата минута Милан Шкриняр застраши вратата на домакините при корнер, но Войчех Шчесни отрази удара му с глава. Оказа се обаче, че още при центрирането на Хакан Чалханоолу топката е напуснала очертанията на терена. Две минути по-късно лошо изчистване на Ханданович изпрати топката във въздуха, а при нейното падане Киелини я отклони в напречната греда.

В 11-ата минута Пауло Дибала опита далечен изстрел, който профуча над вратата. Малко след това Хуан Куадрадо също стреля от разстояние, но Ханданович изби шута му. В 16-ата минута центриране на Влахович намери Мората в близост до вратата, но ударът с глава на испанеца не намери целта. В 28-ата минута Дибала опита шут по земя, който не беше проблем за Ханданович. Минута по-късно Алесандро Бастони допусна грешка, след която бяха блокирани два изстрела на Мората. Гостите отговориха с пропуск на Брозович. В 34-ата минута нокаутираният в началото на мача Локатели напусна принудително терена, но заради контузия в коляното. На негово място се появи Денис Закария.

В самия край на първото полувреме настъпи истинска драма. След проверка с ВАР съдията даде дузпа за „нерадзурите“ заради нарушение на Мората срещу Дензъл Дъмфрис. Чалханоолу се зае с изпълнението, което беше твърде слабо и Шчесни успя да избие топката. Към нея се втурнаха няколко играчи на „бианконерите“ и в крайна сметка тя се озова в тяхната мрежа. Въпреки това Масимилиано Ирати даде съдийски сигнал, с който не зачете гола. Последва няколкоминутна разправия на играчите с главния рефер, който реши дузпата да бъде изпълнена отново заради преждевременно нахлуване на Матайс де Лихт в наказателното поле. Този път Чалханоолу вложи по-голяма сила и даде аванс на своя тим. До почивката Влахович пропусна да се разпише от добра позиция.

В 52-ата минута Ханданович допусна поредната си грешка в мача, но Брозович успя да изчисти топката в корнер. Две минути по-късно имаше фал на Бастони срещу Закария на границата на наказателното поле на гостите, но проверка с ВАР показа, че трябва да бъде изпълнен пряк свободен удар вместо дузпа. В 58-ата минута Дибала беше изведен на добра позиция, но Перишич успя да изчисти топката в корнер. В 70-ата минута при центриране резервата Матео Дармиан се опита да повали Мората в наказателното поле, но дори не последва проверка с ВАР.

Три минути по-късно Закария направи чудесен дрибъл и със своя шут разтресе страничната греда, като преди това Ханданович леко отклони топката. В 80-ата минута грешка на Де Лихт даде възможност за опасна атака на гостите, която обаче беше пропиляна от резервата Артуро Видал. Последваха пропуск на влезлия като смяна Хоакин Корея и уловен удар на Дибала. В добавеното време съдията не уважи претенциите на Влахович и Де Лихт за дузпи и така "нерадзурите" удържаха своя аванс.

Така Интер запази третата си позиция в класирането с 63 точки или с три по-малко от лидерите Наполи и Милан. „Росонерите“ обаче ще играят с Болоня в понеделеник, а „нерадзурите“ имат отложен двубой именно срещу „рособлу“. Ювентус остана на четвъртото място с 59 спечелени пункта и е по-близо до петия Рома (54 т.), отколкото до върха на таблицата.

ЮВЕНТУС - ИНТЕР 0:1

0:1 Чалханоолу (45+5' - дузпа)

Ювентус: Шчесни, Данило, Де Лихт, Киелини, Сандро, Локатели, Рабио, Куадрадо, Дибала, Мората, Влахович

Интер: Ханданович, Д’Амброзио, Шкриняр, Бастони, Дъмфрис, Барела, Брозович, Чалханоолу, Перишич, Лаутаро, Джеко

Снимки: Gettyimages