Пет гола между Левски и Септември, 16-годишен вкара за "сините", синът на Йовов дебютира

Отборът на Левски надви Септември (София) с 3:2 в контролна среща на стадион “Георги Аспарухов”. Георги Миланов бе точен от дузпа в 42-ата минута, която беше бурно оспорвана от гостите. Юношата Преслав Бачев, който влезе на почивката, удвои в 49-ата минута, а Уелтон с хубав гол се разписа в 57-ата минута. Двете попадения за гостите отбеляза резервата Кристиян Иванов, който се разписа в 86-ата и 90-ата минути. Между тях Крис Вълчинов удари гредата на домакините.

16-годишният син на Христо Йовов - Кристиян, пък дебютира за първия отбор на "сините" в 60-ата минута. Станимир Стоилов пусна осем юноши сред полевите играчи през втората част, като единствено Горанов, Цонев и вратарят Андреев изиграха пълни 90 минути.

Тимът от Втора лига, който принципно играе с много млади футболисти, завърши мача с 14-годишния централен защитник Михаил Полендаков.

Това бе втора контрола за двата тима през тази пауза заради националните отбори. Преди няколко дни "сините" завършиха 1:1 с друг представител на Втора лига Созопол, докато "септемврийци" надвиха с 2:1 Царско село с гол на Валери Божинов. Именно опитният нападател водеше атаката на гостите срещу бившия му тим.

21 Левски - Септември (София) 3:2 / Контрола

Наставникът на 26-кратните шампиони Станимир Стоилов замени само вратаря Йоан Загоров и заложи на същите полеви играчи, с които стартира и срещу Созопол. Капитан бе 17-годишният вратар Пламен Андреев, докато Михайлович, Ван дер Каап, Горанов и Цунами бяха защитници, а Цонев и Краев бяха опорните халфове. Подновилият договора си с клуба Георги Миланов, Илиян Стефанов и Уелтон действаха зад Билал Бари.

Пред едва 300 зрители на “Герена” двата отбора играеха равностойно, но без да създават чисти положения или да отправят сериозни удари към една от двете врати. Първата добра възможност бе 22-ата минута, когато Уелтон изведе зад защитата Миланов, който преодоля Шейтанов, но си поведе дълго топката и не успя да нанесе удар в празната врата. В следващите минути гостите създадоха две опасни атаки, но без да се стигне до завършващ удар.

В 40-ата минута Божинов бе спрян от засада, а при следващата атака Стефанов бе изведен зад защитата на гостите, която искаше засада. Пристигналият от Берое офанзивен халф нахлу в наказателното поле и след съприкосновение с Асен Чандъров двамата паднаха на земята. Реферът Димитър Буров посочи бялата точка, въпреки протестите на Георгиев, Чандъров и останалите футболисти на Септември, че Стефанов е извършил нарушението, а не обратното.

Зад топката застана Миланов, който хладнокръвно реализира в 42-ата минута. Интересното е, че седмицата се разписа на същата врата, отново от дузпа, която също бе оспорвана от противника и в турнира за Купата на България на 2 март, когато “сините” спечелиха с 2:0.

На почивката Мъри замени Бари с 16-годишният Преслав Бачев, който четири минути по-късно вкара първото си попадение за представителния тим на Левски. Младокът се разписа отблизо, след като засече изстрел на Цунами.

Малко по-късно, в 57-ата минута, хубав индивидуален пробив на Уелтон завърши с красив гол на бразилеца. Крилото не срещна съпротива от противника и с удар от 16 метра прати топката във вратата на влезлия на почивката Николай Банков.

Последваха две спасявания на Пламен Андреев, който изби в рамките на една минута удари на Рафаил Пърликов. Веднага след това и двамата треньори пуснаха една дузина тинейджъри - петима Мъри и седем Славко Матич, като сред петимата юноши със сини фланелки бе и първородният син на легендата на клуба Христо Йовов - Кристиян, който заигра на десния фланг и показа добри технически умения, въпреки притеснението и последвалите грешки. 16-годишният техничар подобри постижението на своя баща, който дебютира за "сините" на 17 години.

В последните минути Кристиян Иванов вкара два много красиви гола за Септември.

Таранът първо намали с бомбен удар в 86-ата минута. Той бе изведен отлично от Кристиян Бойчев и след изстрела му топката се удари в горната греда и спря в мрежата на Андреев.

Буквално в последната минута Иванов оформи крайния резултат с нов хубав гол. Отново Бойчев му асистира, след като Вълчинов отне топката от Божилов, преодоля противник и подаде на Иванов, който не остави шансове на Андреев с технично изпълнение от 16 метра. Между двете попадения пък Вълчинов нацели гредата на празна врата и също пропусна да се разпише.

Победата обаче остана за "сините".

Така Левски вече мисли изцяло за гостуването на Пирин в Благоевград през уикенда, докато играчите на Матич вече се концентрират за домакинството на Хебър от Втора лига.

ЛЕВСКИ 3:2 Септември (София)

1:0 Миланов (41-д)
2:0 Бачев (49)
3:0 Уелтон (57)
3:1 Кристиян Иванов (86)
3:2 Кристиян Иванов (90)

ЛЕВСКИ: Пламен Андреев, Драган Михайлович, Килиан ван дер Каап, Иван Горанов, Цунами, Радослав Цонев, Андриан Краев, Георги Миланов, Уелтон, Илиян Стефанов, Билал Бари

Резерви: 99.Йоан Загоров, 31.Дейвид Михалев, 32. Божидар Костадинов, 34. Димитър Андонов, 36. Марио Дадаков, 37. Ивайло Марков, 38. Кристиан Йовов, 39. Стелиън Георгиев, 41. Александър Божилов, 42. Васил Василев, 45. Преслав Бачев

СЕПТЕМВРИ: 12.Димитър Шейтанов, 22.Асен Георгиев, 5.Мартин Стойчев, 18. Красиан Коев, 4. Иван Арсов, 10. Асен Чандъров, 8. Александър Тодоров, 16. Кристиян Пешов, 23. Йоан Гаврилов, 7. Айкут Рамадан, 9. Валери Божинов

Резерви: 1. Николай Банков, 15. Рафаил Пърликов, 17.Симеон Александров, 20. Владислав Узунов, 2. Илиян Манчев, 26. Георги Иванов, 24. Крис Вълчинов, 13. Михаил Полендаков, 3. Георги Джиков, 19. Кристиян Бойчев, 25. Кристиян Иванов