Десетима от Евертън изтръгнаха героична победа от Нюкасъл с гол в 99-ата минута, фен се завърза за гредата

Евертън прекъсна серия от четири поредни загуби в Премиър лийг, след като изтръгна изключително ценна победа с 1:0 над Нюкасъл в отложен двубой от 20-ия кръг. Алекс Иуоби отбеляза единственото попадение в 99-ата минута на този двубой, който заради различни прекъсвания продължи над 107 минути. С този успех "карамелите" се откъснаха на три точки от зоната на изпадащите. За първи път през 2022 година пък Нюкасъл записа две поредни загуби.

Големите новини в състава на Евертън бяха, че Джордан Пикфорд и Дони ван де Беек пропуснаха двубоя, защото са болни. Асмир Бегович започна на вратата на домакините. Майкъл Кийн, Алан и Алекс Иуоби също стартираха. Жоелинтон се завърна в игра за Нюкасъл. Джо Уилок, Райън Фрейзър, Емил Крафт и Шон Лонгстаф също бяха титуляри.

"Карамелите" започнаха силно, но това продължи само в първите десетина минути, след което играчите на Еди Хау поеха инициативата. Шер и Ууд имаха добри възможности, от които не се възползваха и в крайна сметка домакините имаха късмета да се оттеглят на почивка при нулево равенство.

Втората част бе далече по-интересна. В 70-ата минута Алмирон проби чудесно отдясно, справи се с Годфри, след което върна към Гимараеш, който стреля, но Бегович изби. След това Ууд не успя да направи добавка с глава. Флагът на страничния съдия бе вдигнат, но повторенията показаха, че засада няма, така че ако бе отбелязан гол, той щеше да бъде зачетен.

В 78-ата минута и Евертън бе близо до гола, но Дубравка се намеси прекрасно и с върха на пръстите си спаси много опасен удар на Гордън.

Пет минути след това домакините останаха с човек по-малко, след като Алан получи червен картон заради остро влизане в краката на Сен-Мексимен. Първоначално главният рефер Крейг Поусън му показа жълт картон, но след намесата на ВАР той промени решението си.

Нюкасъл натисна с човек повече в търсене на пълния комплект точки. В 90-ата минута Бегович изби в корнер удар на Уилок. Две минути след това домакините направиха контраатака, след която поискаха дузпа след падане на Гордън, който потърси контакт с Гимараеш. Сигнал обаче не последва.

Добавеното време бе цели 14 минути заради това, че играта бе спряна заради протест на фен, който излезе на терена и се върза за гредата, както и заради забавянето около червения картон. В 99-ата минута Алекс Иуоби донесе победата на Евертън. Първо Коулмън спечели топката в центъра, след което Иуоби напредна, комбинира с Калвърт-Люин, който му върна с чудесно докосване, след което бившият играч на Арсенал стреля в далечния ъгъл, носейки безценните три точки на Евертън.