Григор Димитров напомни за класата си със силен мач в Индиън Уелс

Единственият българин в тенис елита Григор Димитров най-после изигра двубой на високо ниво и елиминира Джордан Томпсън със 7:6(3), 6:2 за 1 час и 42 минути игра във втория кръг на “Мастърс”-а в Индиън Уелс.

За разлика от предишните си изяви в Акапулко и Делрей Бийч, и дори Australian Open, сега българският топ играч напомни за голямта си класа и зарадва зрителите с множество вълшебни удари. Проблемите със заплитането на ракетата очевидно са в миналото и самият Гришо се чувстваше видимо много по-уверен във всякакви изпълнения от всякакви позиции на корта.

Така съпротивата на иначе сърцатия Томпсън бе сломена, като следващият опонент на българина ще бъде съвсем различен като профил - руският бомардировач с казахстански паспорт Александър Бублик, който вчера елиминира Анди Мъри.

Първи сет

Григор проведе добра атака по обратния диагонал с форхенд, която съперникът контрира с късметлийски бекхенд на линията за 30-0 на негов сервис. Добър слайс от задната страна ракетата на българина затрудни мустакатия му опонент, който после направи и двойна грешка. Още една топка в мрежата от страна на австралиеца прати гейма в дюс, а след още две равенства Томпсън все пак си взе подаването и поведе с 1:0 с 5 минути игра.

78-ият в света явно беше решил, че единствено може да натиска по бекхенда на Димитров и да се надява на грешка, но българинът изпълни доста удари със задната страна на ракетата без да сбърка. На свой сервис Григор поемаше инициативата от началната точка и не я изпускаше, за да изравни на 1:1.

Томпсън се озова в неприятна ситуация след двойна грешка и загубено разиграване по форхенди до 0-30, но все пак демонстрира концентрация и си взе гейма за 1:2. Григор реализира ас по правата в полето за предимство, а после и невърнат сервис от другата страна на корта. Още два добри форхенда в негова полза направиха резултата 2:2.

Гришо отново стигна до 0-30, но после серия от добри начални удари на Томпсън го спаси. Все пак се стигна до дюс и с ретур-уинър от бекхенд българинът си заслужи предимство , но то пак бе неутрализирано от солиден сервис на съперника. Перфектно изградена атака в следващия момент доведе до излизане на мрежата на Григор, но и неуспешно воле, след което упражнението се повтори за 2:3.

Два аса плюс невърнат сервис и решителен форхенд по обратния диагонал за нула време изведоха Григор до изравняване на резултата - 3:3. Фантастично разиграване от двамата бе спечелено с форхенд по правата от Димитров за 15-30, но отново съперникът му се избави с добър сервис. Българинът зарадва публиката с феноменален "туинър" и от защитна позиция да си заслужи шанс за пробив, който осъществи с форхенд по обратния диагонал - 4:3.

За съжаление, Гришо не се възползва от предимството си и след усилването на вятъра допусна пробив на нула за моментално изравняване 4:4. Силата на въздуха се усили неимоверно в следващите минути и влияеше доста на движението на топката, като Томпсън все пак успя въпреки него да си заслужи гейма и с по-кратки разигравания да вземе предимство 4:5.

Независимо от допуснатия пробив преди малко Григор проведе перфектен сервис-гейм и на нула с отлични попадения успя да изравни резултата на 5:5. Макар и не без известни проблеми, двамата си размениха по едно спечелено подаване и предоставиха на публиката зрелището тайбрек.

Димитров нанесе първи удар на съперника с ретур-униър за мини-пробив за 1-0, но после с "помощта" на вятъра направи двойна грешка и загуби преимуществото си. Томпсън също допринесе за резултата по този начин и не вкара два поредни сервиса за 3-1, а после Гришо имаше късмет в два последователни удара при излизането си на мрежата и съумя да поведе с 4-2. Хитър лоб на българина провокира поредната непредизвикана грешка от съперника му за 6-2, като от втората си възможност Григор взе сета с форхенд по обратния диагонал - 7:6(3) за 64 минути.

Втори сет

Григор спечели първия си сервис-гейм сравнително безпроблемно, а впоследствие успя да постави под напрежение съперника си. Томпсън обаче извади късмет в серия от удари и вместо да се стигне до дюс на неговия начален удар, той пак успя да се промъкне до равенство 1:1. Българинът пък отново наложи преимущество със солиден сервис и един забележителен бекхенд-уинър по диагонала със 159 км/ч.

С марковия си форхенд докато тича Григор направи минаващ удар за точка за пробив, а после с пореден хитър лоб накара съперника си да сбърка и поведе с 3:1. Димитров направи двойна грешка за 15-30 и изглеждаше сякаш може да допусне същия мини срив като в предишния сет, но с ас и невърнат сервис си изгради аванс от 40-30. Невероятна защита на българина му осигури позиция за завършване на разиграването до мрежата, но той направи необясним пропуск и вкара гейма в дюс. Все пак, сценарият от предишната част не се повтори и Гришо дръпна в резултата за 4:1.

Томпсън спечели гейм на нула, но после Димитров бе също толкова безкомпромисен в превъзходството си и се доближи само на гейм от победата, благодарение на солидния си начален удар. Още на посрещане Гришо не се поколеба да затвърди по-голямта си класа и да матира няколко пъти съперника си, за да стигне напълно заслужено до третия кръг в надпреварата - 7:6(3), 6:2.