Барселона се разправи с Валенсия, Обамеянг се развихри

Барселона срази с 4:1 като гост на стадион "Местайя" Валенсия в може би най-интересния мач от 25-ия кръг на Ла Лига. В 23-ата минута новото попълнение Пиер-Емерик Обамеянг даде преднина на "лос кулес" в резултата. В 32-ата минута точен за 0:2 бе Френки де Йонг, а 38-ата минута Обамеянг реализира второто си попадение в срещата. За габонеца това бяха първи голове с фланелката на новия му тим. В 52-ата минута Карлос Солер вкара гол за Валенсия, но силите на домакините не стигнаха за нещо по-сериозно. В 63-ата минута Педри отбеляза много красив гол за 1:4 и оформи крайния резултат в двубоя. По-късно попадението беше записано на името на Обамеянг, от когото леко се отклони топката. Барселона вече е на четвърто място в класирането, като събра 42 точки. Трети е Бетис с 43, а пред каталунците са още лидерът Реал Мадрид с 57 точки и Севиля с 51. Валенсия заема 12-а позиция с 30 точки.

Наставникът на "прилепите" Пепе Бордалас не можеше да разчита на контузените Яспер Силесен и Тиери Корея. Далеч повече бяха отсъстващите в състава на каталунците. Треньорът на "лос кулес" Чави Ернандес не можеше да използва днес опитните Даниел Алвеш и Жерард Пике, които изтърпяват наказания. С травми в състава на Барселона пък са Мемфис Депай, Ансу Фати, Клеман Лангле, Сержи Роберто, Алехандро Балде и Самюел Юмтити.

Уго Дуро, Гонсало Гедеш и Брайън Хил бяха футболистите в най-предни позиции, на които бе заложил днес Бордалас, а Феран Торес, Пиер-Емерик Обамеянг и Усман Дембеле оформиха нападателното трио на гостите. Педри започна на пейката, също както и Адама Траоре. И двамата по-късно се появиха в игра, а Педри сътвори шдедьовър. Интересно за отбелязване е, че Феран Торес се изправи днес срещу родния си тим. Същото се отнася и за халфа на Валенсия Илайш Мориба, който пък е юноша на Барселона.

Домакините имаха претенции за дузпа в седмата минута, когато изглеждаше, че Роналд Араухо изблъсква в наказателното поле на Барселона Гонсало Гедеш, но бялата точка не бе посочена от рефера Карлос Дел Серо Гранде.

В 19-ата минута играчите на Чави бяха много близо до гол. Феран Торес пробва нещо средно между удар и подаване отдясно, а Пиер-Емерик Обамеянг просто трябваше да подложи крак на празна врата, но не успя да достигне топката.

Само 4 минути по-късно обаче тъкмо Обамеянг изведе гостите напред. Габонският нападател получи прекрасен извеждащ пас от Жорди Алба и изскочи сам срещу стража Гиорги Мамардашвили. "Залепен" за Обамеянг все пак бе и защитник на домакините, но нападателят не показа никакви колебания и с мощен шут опъна мрежата.

В 26-ата минута Хосе Гая по малко случаен начин изпрати топката във вратата на Марк-Андре тер Стеген, но попадението бе отменено поради засада.

Стигна се до 32-ата минута, когато Френки де Йонг направи резултата 2:0 в полза на Барселона. След дълъг пас към Усман Дембеле, французинът с чудесно отиграване от въздуха отдясно намери Де Йонг, който от 3-4 метра разстояние на празна врата нямаше как да сгреши.

Само 6 минути по-късно резултатът стана 0:3. След нова хубава атака на каталунците този път Гави асистира на заелия отлична позиция в наказателното поле на Валенсия Обамеянг, който просто трябваше да подложи крак и от близка дистанция порази целта.

Почти веднага след втория гол на Обамеянг домакините върнаха едно попадение, или поне така изглеждаше първоначално. Карлос Солер с атрактивно акробатично изпълнение от въздуха от съвсем близка дистанция в 41-ата минута опъна мрежата зад Тер Стеген, но след преглед на ситуацията с ВАР реферът анулира гола. Причината за това беше, че при контраатаката играч на "прилепите" бе овладял топката на тъчлинията, след като тя бе напуснала с пълния си обем очертанията на терена.

Две минути след паузата Гави показа техника и с хубав удар от дъгата на наказателното поле бе близо до гол, но стражът на Валенсия Мамардашвили спаси.

В 52-ата минута играчите на Бордалас върнаха едно попадение, като този път всичко бе в рамките на правилата. След центриране отляво на Брайън Хил, Карлос Солер с летящ плонж заби топката във вратата с глава, като Тер Стеген закачи кълбото, но не съумя да направи спасяване.

В 58-ата минута Солер тества Тер Стеген с удар от фал, а германският страж се намеси стабилно. Секунди по-късно отново Солер застраши вратата на Барселона, но шутът му от дъгата на наказателното поле бе неточен.

В редиците на домакините имаше съживяване, но в 63-ата минута Барселона подряза крилете на "прилепите" с четвърто попадение. Негов автор бе току-що появилият се в игра за гостите Педри. Младият халф сътвори истински шедьовър, като изненада Мамардашвили с изключителен изстрел извън наказателното поле. Топката леко се отклони от гърба на Обамеянг и след мача голът беше записан на името на габонеца.

В следващите минути домакините имаха шансове за съкращаване на изоставането си в резултата, като Уго Дуро бе доста близо до гол за 2:4 в 74-ата минута, но ударът му с глава бе спасен от Тер Стеген. В 79-ата минута Тер Стеген отново попречи на Дуро да върне поне частично интригата в мача, а секунди преди това Обамеянг бе пропуснал чудесна възможност за хеттрик.В крайна сметка повече голове в срещата нямаше и тимът на Чави си тръгва като победител от негостоприемен стадион.