Везенков се завърна към силните си мачове, но Олимпиакос навлезе в най-тежката си серия от началото на сезона

Александър Везенков и съотборниците му от Олимпиакос допуснаха първото си домакинско поражение в Евролигата през настоящия сезон след серия от 9 поредни успеха в "Двореца на мира и приятелството" в Пирея. Възпитаниците на старши треньора Йоргос Барцокас инкасираха изключително неприятно поражение със 72:76 (21:22, 15:15, 16:19, 20:20) от Цървена звезда в двубой от 23-ия кръг на най-силния клубен европейски турнир. Това е трета поредна загуба за българския национал и отбора му, която ги оставя извън топ 4 във временното класиране.

Везенков най-сетне излезе от дупката, в която бе попаднал в последните два мача срещу Фенербахче и Макаби Тел Авив, в които не успя да прескочи двуцифрения точков актив. Тази вечер 26-годишният българин бе най-резултатен за "червено-белите" със своите 20 точки, 8 борби и 2 откраднати топки за 32 минути на паркета. При стрелбата си крилото бе 3/6 от зоната за две точки, 4/7 от тройката и 2/2 от наказателната линия, за да оформи най-високия коефициент на полезно действие от всички играчи на паркета с 24.

Домакините бяха и в понамалена ротация, тъй като срещата пропуснаха Костас Папаниколау, Йоргос Принтезис и Шакийл МакКисик.

"Звездашите" пък прекъснаха негативната си серия от три поредни поражения и регистрираха важна победа в борбата си да попаднат в битката за плейофите при настъпващата решителна част от сезона. Днес баскетболистите на Деян Радонич показаха обичайното си лице в дефанзивен план със страхотни изяви в тази фаза от играта, а в нападение предпочитаха да насочват атаките си в подкошието, завършвайки двубоя с 25/48 успешни стрелби от зоната за две точки. От другата страна изстрелите на Олимпиакос от тройката се превърнаха в "ахилесова пета", тъй като грандът от Пирея вкара само 7 от общо 27-те си шута отдалеч.

Въпреки че влязоха в двубоя като аутсайдери, гостите от Белград показаха още в първите минути от откриващата четвърт, че няма да се дадат без битка. Сръбският тим се възползва от сериозна доза грешки в нападение на своя съперник, за да поведе с двуцифрена разлика при 10:20. Олимпиакос обаче реагира със серия от 11 поредни точки, завършена с тройка от Александър Везенков, за да си върне преднината при 21:20.

Втората десетка започна оптимистично за домакините, които увеличиха дистанцията между двата тима на четири точки при 26:22, но "звездашите" откриха правилния път и отново успяха да обърнат развоя на събитията, повеждайки с една точка на голямата почивка при 36:37. Второто полувреме не започна по никак добър начин за Везенков и компания, тъй като баскетболистите на Цървена звезда оформиха серия от 2:10 в първата половина на третата четвърт, която ги изстреля напред в резултата при 42:50.

Тройка на българина и няколко зрелищни забивки на Мустафа Фал върнаха разликата в рамките на едно притежание, преди Никола Калинич да наниже тройка за крайното 52:56 след 30 минути игра. В първите минути на последната част и съдиите обърнаха гръб на Олимпиакос, затваряйки си очите за очевидно излизане от очертанията на Лука Митрович в момента на негов пас, който се превърна в асистенция за тройка на Никола Иванович, направила дистанцията седем точки при 54:61.

Слукас и 20-ата точка в мача на Везенков помогнаха на Олимпиакос да настигне съперника при 65:66, но жилавите "звездаши" не си позволиха да сбъркат и задържаха аванса си чрез кошове на Никола Калинич и Аарън Уайт. Пропуски от тройката на Слукас, Ларендзакис и Везенков в три поредния нападения на домакините свършиха отлична работа на сърбите, които постигнаха изключително важен успех след 72:76.

Огниен Добрич поведе Цървена звезда към победата с 14 точки и 4 асистенции. Никола Калинич допринесе с още 12 точки, 5 борби и 4 завършващи подавания, Нейт Уолтърс вкара 9 точки, а Никола Иванович, Лука Митрович и Аарън Уайт се разписаха с по 8 точки всеки.

Костас Слукас завърши с 18 точки, 4 борби и 4 асистенции за Олимпиакос. Нито един друг играч от титулярната петица, изключвайки Везенков, не успя да прескочи 10-те точки. Мустафа Фал вкара 9, а Янулиос Ларендзакис се разписа с 8. Титулярното дуо Тайлър Дорси и Томас Уолкъп комбинира за общо 10 точки.

Така във временното класиране Везенков и Олимпиакос падат до петата позиция с актив от 12 победи и 8 загуби. Цървена звезда е на 14-о място с 8 успеха и 12 поражения. В неделя българинът и съотборниците му гостуват на АЕК Атина в среща от вътрешното първенство, а на 2 февруари предстои тежко гостуване на лидера в подреждането Реал Мадрид.

Снимки: Olympiacos, Euroleague