Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16)

Реал Мадрид се съвзе по най-бързия начин от Ел Класико, за да разкрие офанзивната си мощ в Евролигата

Отборът на Реал Мадрид изигра най-добрия си мач в Евролигата от началото на календарната 2022-ра, за да запише 6-ата си поредна и общо 17-а победа през кампанията в най-комерсиалния клубен европейски турнир. Възпитаниците на легендарния старши треньор Пабло Ласо взеха реванш от УНИКС Казан, печелейки втория двубой помежду им този сезон с убедителното 85:68 (21:14, 26:17, 27:14, 11:23) в отложена среща от 19-ия кръг на надпреварата.

"Лос бланкос", които само преди два дни допуснаха поражение в голямото дерби с Барселона в Лига Ендеса, изляха гнева си върху руснаците и по този начин си върнаха самочувствието, чрез което се превърнаха в лидери в подреждането при най-силните отбори на Стария континент. Чрез днешния успех Реал Мадрид увеличава преднината си на върха в Евролигата, където вече разполага с актив от 17 победи и 3 загуби. Втори е тимът на каталунците с 16 успеха и 5 поражения, докато на трета позиция е Олимпия Милано с 13-6. УНИКС вече е шести с баланс от 12-8.

Руснаците, които удържаха мадридчани до рекордно ниските им за сезона 58 точки при победата на своя територия в края на октомври, отново поставиха силен старт на срещата, като дуото Лоренцо Браун и Джон Браун водеше отбора към ранен аванс от 7:12 в откриващата четвърт. Това обаче се оказаха и последните солидни минути за баскетболистите на Велимир Перасович, тъй като появилият се от резервната скамейка на домакините гард Серхио Люл наниза три поредни тройки, за да може собственоръчно да оформи серия от 9:0 за край на първата част, чрез която Реал поведе с 21:14.

"Кралския клуб" продължаваше да ниже тройка след тройка и във втората четвърт, като след всяка следваща точна стрелба от дистанция играчите на УНИКС изглеждаха все по-безпомощни. Реал Мадрид завърши полувремето с 9/18 стрелба от тройката, излизайки напред в резултата с 16-точкова разлика при 47:31. Стабилният в защита иначе отбор на руснаците нямаше никакъв отговор срещу безупречните действия на баскетболистите в бяло, които не спираха да се забавляват на паркета през третата четвърт, фиксирайки разлика от 29 точки след нейния край при 74:45, оставяйки последната четвърт да се превърне във формалност. Все пак гостите от Казан използваха финалния период за целта да скъсят изоставането си с 12 точки, фиксирайки крайното 85:68 в "УиЗинк Сентър".

Валтер Таварес оформи "дабъл-дабъл" от 14 точки и 11 борби за победата на Реал Мадрид. Гершон Ябуселе се отчете с 13 точки и 5 борби, архитектът на обрата в първата четвърт Серхио Люл прибави 11 точки, а Алберто Абалде също се разписа с 11.

Лоренцо Браун и Тони Джекири водеха УНИКС с по 13 точки всеки, докато Марио Хезоня и Оу Джей Мейо реализираха по 10.

Снимки: Euroleague