Отскубнат автомат спря Беломъжев по пътя към медалите на Европейското по ски-ориентиране в Чепеларе

Малшанс с отскубнат от ската автомат попречи на най-добрия ни състезател Станимир Беломъжев да спечели медал на продължаващото край Чепеларе Европейско първенство по ски-ориентиране. В средната дистанция българинът бе лидер до пета точка, след това технически проблем му попречи да завърши. По средата на разстоянието, в пасаж с малко по-дълбок сняг ската му се забива в скрит замръзнал клон, който чупи автомата и възпрепятства неговия път към финала.

Русия продължи доминацията си с първо и второ място при мъжете. Владислав Киселев стана шампион, а Андрей Ламов е втори. Лимус Рап от Швеция взе бронза. Николай Димитров се класира 44-ти, Боян Софин е 47-и, Мартин Пенчев - 51-ви, а Йордан Иванов на 53-ти.

В женската надпревара Русия добави нова титла. Мария Кечкина грабна победата, втора е Лиса Ларсен от Швеция, а трета е отново рускиня – Татяна Оборина, съобщава bgorienteering.net. От българите Андрея Дяксова финишира 35-а, Теодора Малчева – 40-а, Калина Недялкова - 43-та, Цвета Комитска – 44-та, Ана Марея Игнатова - 46-а, а Ясемин Занкова - 47-а.

И днес метеорологичните условия над Чепеларе не бяха от най-благоприятните за спорт. Постоянен снеговалеж и силен вятър затрудниха всички участници, температурата бе минус 14 градуса. В подобна обстановка организаторите правят и невъзможното за да осигурят нормални условия за надпреварите на гостуващите близо 300 състезатели от 22 държави.

Утре, вторник, Европейското първенство продължава с отложената и пренасрочена заради вчерашната буря спринтова щафета. България ще бъде представена от два отбора: Станимир Беломъжев с Андрей Дяксова и Боян Софин с Калина Недялкова.