Челси трябваше да прави обрат, но отново е на шест точки от Ман Сити

Челси трябваше да прави обрат, но в крайна сметка стигна до победата с 3:1 като гост на Астън Вила в традиционния за Премиър лийг кръг на “Боксинг Дей”. Попаденията за победителите бяха дело на Жоржиньо (34’, 90’ от две дузпи) и Ромелу Лукаку (56’), а Рийс Джеймс си отбеляза автогол в 28-ата. На скамейката за домакините днес липсваше Стивън Джерард, който е с положителен тест за коронавирус и е поставен под карантина.

В първите петнайсет минути Астън Вила бе добре прибран в своята половина, но създаваше трудности за бранителите на лондончани с пресичания в средата на терена и бързи атаки. От своя страна Челси организираше своите нападения основно с по-бавни и методични разигравания, които често завършваха с центрирания.

В 25-ата минута Мейсън Маунт направи сякаш опит да центрира, но топката взе странна траектория и в крайна сметка се удари в горната греда на Емилиано Мартинес. Астън Вила откри резултата в 28-ата минута, когато Мат Таргет центрира от лявото крило, а Рийс Джеймс опита да изчисти с глава, но вместо това прати топката в собствената си врата за 1:0.

Само няколко минути по-късно необмислен шпагат в наказателното поле на Мати Кеш срещу Хъдсън-Одой доведе до дузпа за Челси, която бе реализирана от Жоржиньо за 1:1. В последните минути на първата част бирмингамци на няколко пъти организираха опасни атаки, а в един от случаите дори се наложи Менди да напуска наказателното си поле, за да чисти пред краката на Оли Уоткинс, който бе на път да се озове очи в очи с него.

В началото на втората част Томас Тухел се опита да промени поведението на своя тим и замени един от централните си бранители - Тревор Чалоба с Ромелу Лукаку, който започна двубоя на скамейката. Играчите на Астън Вила бяха на път да върнат жеста с автогола на Рийс Джеймс от първото полувреме и Мати Кеш бе много близо да преодолее собствения си вратар Емилиано Буендия, но аржентинецът се справи.

Ромелу Лукаку се нуждаеше от само десетина минути на терена и в 56-ата минута изведе Челси след хубаво центриране на Калъм Хъдсън-Одой и удар с глава за 2:1. Мейсън Маунт бе много близо до това да отбележи трето попадение за своя тим в 67-ата минута, когато Жоржиньо го изведе много добре, той преодоля дори вратаря на Вила, но стреля покрай вратата.

В следващите минути играчите на Стивън Джерард се активизираха, а на терена се появиха Ануар Ел-Гази и Карни Чуквуемека в опит да засилят атакуващата мощ на своя тим.

Нова отлична възможност за попадение от страна на гостите бе пропиляна две минути преди края на редовното време, когато Лукаку проби добре отдясно, подаде успоредно на Ковачич, а той още по-наляво към Хъдсън-Одой, но Емилиано Мартинес реагира отлично и спаси. Все пак до там се стигна в добавеното време, когато “сините” получиха възможност да изпълнят нова дузпа след нарушение на Езри Конса срещу Ромелу Лукаку, а Жоржиньо реализира за втори път от бялата точка.

С тази победа Челси е на трето място в класирането на Премиър лийг с 4 точки и на шест от водача Манчестър Сити. Астън Вила са 10-и с 22, колкото има и 9-ият Лестър.