Гол в края спря Левски, "сините" ще зимуват в топ 6

Отборът на Левски пропусна да вземе първата си победа далеч от София през този сезон. “Сините” завършиха 1:1 при гостуването си на Берое в мач от от 19-ия кръг на efbet Лига. Билал Бари даде аванс на столичани в 17-ата минута, а в 37-ата минута удари греда. Резервата Алиун Фал изравни за заралии в 87-ата минута, като прекъсна почти 10-часовата серия без допуснат гол от Николай Михайлов, който и днес на няколко пъти трябваше да се намесва. Капитанът на Левски не бе допускал гол 578 минути, като бе близо до личен рекорд да стори това в шест поредни мача за първенство.

Отборът на Станимир Стоилов все пак постигна част от целите си и ще зимува на 6-о място, като завършва годината в серия от шест мача без поражение. Заралии ще посрещнат 2022-а година на осмо място с 25 точки.

Мачът днес може да е бил последен в кариерата на Мартин Камбуров. Голмайстор №1 в историята на родния елит още не е обявил окончателно дали ще се откаже или ще остане в Берое до края на сезона. Той водеше атаката на домакините срещу любимия си съперник. Три промени от загубата с 0:1 срещу Ботев (Враца) бе направил Петър Колев. Симеон Мечев, Илиян Стефанов и Камен Хаджиев смениха Реян Даскалов, Омар Камара и Абубакар Тунгара.

29 Берое - Левски

Мъри бе направил две принудителни промени от успеха с 2:0 над Ботев (Пловдив). Наказаният Боби Цонев и оперираният Анди Краев бяха отстъпили местата си на Галчев и Димитър Костадинов. Пред Николай Михайлов в защита действаха Галчев, Зайков, Кордоба и Иван Горанов, а Драган Михайлович си партнираше с Ради Цонев пред тях. Костадинов, Здравко Димитров и Марин Петков помагаха на Бари.

Домакините започнаха по-активно, но Камбуров не успя да засече опасно центриране още в първите минути. Първият удар от страна на “сините” бе в 15-ата минута, а негов автор бе Костадинов, след който Ганев изби в корнер. Последвалите силни минути на столичани доведоха до гол. Негов автор бе Билал Бари в 17-ата минута. Младият Петков показа добра техника и нахлу през Василев преди да намери Бари, който с едно докосване прати топката във вратата на Берое. Попадението е негово пето през този сезон в шампионата.

Домакините се опитаха да вдигнат оборотите и да стигнат до равенството, но в 36-ата минута Бари можеше да удвои. Този път обаче Ганев и гредата спасиха “зелено-белите”. Нападателят се пребори с Цветков и стреля отблизо, но Ганев изби в гредата и се стигна до корнер. При следващата атака Берое можеше да стигне до равенството, но капитанът Мартин Камбуров, който изпревари Кордоба не успя да уцели вратата.

Камара и Хаджиев влязоха на почивката. Лебон пък можеше да си изкара червен картон, ако беше успял да изрита Костадинов, който го бе задържал секунди по-рано. В 53-ата минута Михайлов нямаше проблеми с удар на Камара.

Гостите пък пропуснаха да вкарат втори гол в 61-ата минута, когато Бари нахлу в наказателното поле и подаде към Петков, чийто удар бе отразен, топката попадна в Цонев, който подаде на Костадинов, но последният стреля слабо в ръцете на Ганев. Пет минути по-късно попадение на Костадинов бе отменено правилно поради засада. Опасно центриране хвана неподготвен Михайлов и синята отбрана, но за тяхна радост нито един играч на Берое не успя да засече топката.

Вратарят на “сините” трябваше да се намесва, когато Камбуров остана сам срещу него, а при добавката таранът нацели гредата. Оказа се, че голмайсторът е бил в засада и дори да се беше разписал гол нямаше да има в тази ситуация. Стражът на Левски отново показа добър рефлекс в 71-ата минута, когато изби от долния десен ъгъл удар на Стефанов. Левон също стреля към синята врата.

Стоилов видя, че тимът му изпитва проблеми и заложи на Георги Александров и 16-годишния Асен Митков. Натискът на Берое обаче продължи и в 87-ата минута резултатът бе изравнен. Дълго подаване към Стефанов хвана неподготвени защитниците в синьо, плеймейкърът свали топката с глава, а резервата Алиун Фал спря топката пред Зайков и прати топката в мрежата за 1:1. Така серията на Левски без допуснат гол бе прекъсната след 578 минути.

Легендата Камбуров, който е голмайстор №1 на родния елит и е вече само на пет мача от това да стане №1 по изиграни мачове, бе заменен и обра овациите на публиката. Неговите очи се насълзиха, а феновете са надяват, че ще остане в професионалния футбол поне до края на сезона и да запише още едно страхотно постижение в кариерата си.

Буквално в последните секунди на мача след контраатака Горанов бе изведен отляво, но вместо да подава към Бари стреля извън целта.

Така Левски пък пропусна да запише първи успех далеч от столицата в първенството от май месец. Той бе записан в последния кръг на миналия шампионат, когато 26-кратните шампиони надвиха с 2:1 Черно море.

Сега предстои пауза за Берое и Левски, които от януари ще стартират подготовка, за да гонят своята основна цел - Купата на България. Докато на "Герена" е ясно, че това ще стане със Стоилов, в Стара Загора тепърва ще се разбере дали ще се даде шанс на Колев, след като днес публиката няколко пъти скандираше: "Оставка, оставка", по негов адрес, въпреки деветото поредно домакинство без поражение във всички турнири.

БЕРОЕ - ЛЕВСКИ 1:1