Мария Петрова: Имайки представители на такива позиции, ние ставаме водещи, а не следваме

Мария Петрова: Имайки представители на такива позиции, ние ставаме водещи, а не следваме

Легендарната Мария Петрова даде специално интервю за Фейсбук страницата на Българска федерация по хусожествена гимнастика непосредствено преди Световното първенство в Япония, което стартира утре.

1. Г-жо Петрова, кандидат сте за член на ТК към ФИГ. Дълго обмисляно ли бе Вашата кандидатура, или това е логично продължение на кариерата Ви? Какво Ви провокира?

МАРИЯ ПЕТРОВА: Това е логичното развитие за човек в позиция като моята, а именно член на Международна комисия, представляващ България. От 2005 г. година работя в структурите на Европейската художествена гимнастика, като последните четири бях и все още съм Президент на Техническия комитет по ХГ в Европа.

2. Каква подготовка се изисква, за да станеш член на ТК?

МАРИЯ ПЕТРОВА: След завършването на спортната ми кариера, аз се завърнах в художествената гимнастика, след 5- годишно отсъствие, като член на УС на БФХГ и съдия категория „Б“ в България. Постепенно се повиших до съдия “Републиканска категория” (сега „Елит“). Последва „Бреве“ (международна категория) IV, III и II, която притежавам и до днес.

Конкретно по въпроса, изисква се опит, владеене на чужди езици, социални умения и дипломация.

3. Работата на Техническия комитет остава в сянка, разкрийте ни малко повече за нея, в какво се състои? Пред какви предизвикателства сте изправени?

МАРИЯ ПЕТРОВА: Нашата работа е наистина в сянка - ние сме тези, които сме на места, на които се „коват“ и създават правилата. Ние сме пунктът, от който може да се черпи информация, а вие знаете колко е важна в днешно време информацията.

Хората, работещи на такива позиции трябва да притежават гъвкавост, дипломация и твърдост. Нужно е да се сработиш с хора от различни страни, с различни манталитети, различна култура. Да успееш да представяш страната си по най-добрия възможен начин, да работиш за развитието на художествената гимнастика в света, изслушвайки и уважавайки другите.

Моята досегашна позиция бе свързана и с развитието на Европейската гимнастика. Организиране на тренировъчни лагери, курсове за треньори, технически семинари, както и организация и правила за провеждане на Европейски първенства.

Отговорностите към Световната федерация са: организация на интерконтинентални и международни съдийски курсове, Световни купи, Световни първенства, Олимпийски игри.

4. Защо е важно България да има представител в ТК?

МАРИЯ ПЕТРОВА: Когато една страна има представители на такива длъжности, това дава по-силен облик и приемане на самата страна и нейните представители. Тези позиции ни дават място в елита на художествената гимнастика. Както споменах по-горе, имайки представители на такива позиции, ние ставаме водещи, а не следваме!

5. Какви цели сте си поставили и залегнали във Вашата програма? На кои проблеми искате да намерите решение като член на ТК? Какво искате да подобрите?

МАРИЯ ПЕТРОВА: Бих искала спорта ни да стане по-разбираем и достъпен за повече момичета по целия свят. Бих искала да запазим уникалността на художествената гимнастика, а именно артистичността, редом с нейното развитие. Страхувам се, че с това развитие само и единствено на трудността в композициите на гимнастичките, те един ден няма да знаят, нито да помнят, че нашият спорт се нарича художествена гимнастика и е тясно свързан с музиката и изграждането на образ.

6. Какво е Вашето преимущество? Кое е тайното оръжие на Мария Петрова?

МАРИЯ ПЕТРОВА: Мисля, че опита ми в организационните структури, това, че владея английски, френски и руски, не на последно място името ми като многократна световна и европейска шампионка, както и участничка на две Олимпиади.

7. Какви съвети Ви даде г-жа Мария Гигова?

МАРИЯ ПЕТРОВА: Мария Гигова бе тази, която ми даде и посочи пътя . През 2001 г. именно тя покани мен, Илиана и Лили за членове на УС на БФХГ. Тя винаги ме е съветвала и подкрепяла в нужда. Искрено съм й благодарна.

8. Защо трябва да гласуват точно за Вас?

МАРИЯ ПЕТРОВА: Защото няма да съжаляват .

9. Как виждате гимнастиката днес? Как се промени от Ваше време до днес?

МАРИЯ ПЕТРОВА: Гимнастиката стана много динамична и трудна и това много ми харесва. Днешните гимнастички са повече атлетки. Промени се най-вече в посока трудност с тяло и наситеност на движенията. По мое време, 90-те години, художествената гимнастика наред с трудността имаше и харизма и емоция, с която владееше хората и феновете. Смея да твърдя, че изработването на една трудност с тяло не е по- сложна от това да изразиш движение със смисъл, което да вълнува и докосва. Да изградиш образ в композицията, който да остане в спомените много години наред.

10. Малко преди изборния конгрес в Анталия предстои Световно първенство в Япония, какви са Вашите очаквания? Готови ли са ансамбълът и Боряна да атакуват и световната титла?

МАРИЯ ПЕТРОВА: Имайки предвид, че Световното първенство е след Олимпийските игри, мисля че ще бъде много интересно състезание. Някой ще участват за реванш, други за задържане в челните позиции.

Смятам, че българският ансамбъл е най-силният отбор за момента и се надявам да утвърдят шампионските си места. Боряна Калейн има голям шанс за медал в многобоя, но за мен винаги е било най-важно те да успеят да изпълнят всичко, което е поставено в съчетанията им по-най добрия възможен начин, наслаждавайки се на самото участие, тогава медалите неминуемо ще дойдат .

Снимка: Анна Недкова/БФХГ

Последвайте каналите ни в:

Още от Гимнастика

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти