Барса надигна глава, Ансу Фати се завърна с гол

Изпадналият в криза тим на Барселона взе глътка въздух, разбивайки Леванте с 3:0 у дома в среща от 7-ия кръг на Ла Лига. Любимецът на феновете Ансу Фати се завърна след над 10-месечно отсъствие и дори вкара третия гол в последната минута. Преди това Мемфис Депай откри от дузпа в 7-ата, а в 14-ата първо попадение за клуба заби Люк де Йонг.

Успехът дойде след три поредни мача на каталунците без победа, в които освен всичко те се бяха представили слабо. Така тимът се надигна преди идната тежка седмица, в която го очакват гостувания на Бенфика в Шампионската лига и такава на шампиона Атлетико Мадрид за първенство.

За лесния мач спомогна и фактът, че съперникът не оказа никаква съпротива. Футболистите на Леванте нямат победа от началото на сезона и на “Камп Ноу” днес основно гледаха отблизо. Реално домакините можеха да вкарат още поне 3-4 гола, тъй като толкова бяха 100-процентовите им пропуски. До 82-ата минута противникът нямаше дори удар към вратата на Тер Стеген.

Роналд Куман не можеше да води отбора си от пейката, защото е наказан за два двубоя. Вместо него в ролята на старши треньор влезе асистентът му Алфред Шройдер. Френки де Йонг изтърпяваше наказание, а Сержи Роберто отпадна в последния момент заради стомашно неразположение. При тези обстоятелства като титуляри излязоха Люк де Йонг и юношите Нико Гонсалес (19 г.) и Гави (17 г.). За Нико това беше дебют като титуляр за първия тим в Ла Лига. В предишната среща Куман даде шанс за първи път да започне от началото на друг талант - Юсуф Демир. Иначе Барса заигра в схема 4-2-3-1 с Гави като дясно крило и Коутиньо зад Де Йонг.

"Блаугранас" бързо стигнаха до комфортна преднина. В 7-ата минута Депай реализира от наказателен удар, отсъден за нарушение срещу самия него, дело на Неманя Радоя

29 Барселона - Леванте

В 14-ата Люк де Йонг покачи на 2:0 след пас на Сержиньо Дест.

Малшансът лиши каталунците от трети гол в 23-ата, когато центриране на Депай беше продължено към Жерард Пике на далечната греда, но от около метър той не уцели вратата. Късмет нямаше и Мемфис в 36-ата, когато той беше изведен сам срещу вратаря, но не успя да го преодолее. Две минути след това същото се случи и с Гави, който пробва да прехвърли Айтор, но стражът улови.

Барселона продължи на мачка съперника и веднага след почивката. Още в рамките на първите пет минути Айтор на два пъти беше тестван от Депай.

Леванте създаде опасност чак в 57-ата минута, но тя беше неутрализирана от отбраната в синьо-червено. Последва нова възможност пред Депай в 65-ата, която пак беше отразена от гостуващия вратар. Положенията в наказателното поле на Леванте следваха едно след друго, като пропуск направи и Рики Пуч

Едва осем минути преди края Леванте нанесе удар по посока на вратата на Марк-Андре тер Стеген, но Хосе Моралес стреля в аут. Секунди по-късно германецът вече беше сериозно изпробван, но спаси сигурен гол след удар на Алехандро Кантеро.

Междувременно Ансу Фати беше вдигнал трибуните на крака още с влизането си в игра, а в края го стори още веднъж, реализирайки за 3:0. Отделно той можеше и да получи дузпа.