Дунав допусна обрат срещу румънци

Дунав отстъпи с 2:4 на третодивизионния румънски Прогресул-Спартак в петата си лятна контрола. Тя се проведе във формат от 3 части по 30 минути. Срещата се игра на основното игрище на комплекса в русенския квартал „Здравец“ и бе излъчена в пряко предаване в официалната страница на „драконите“ във Фейсбук.

Домакините започнаха вихрено. Още с първата си атака младите дунавци откриха резултата. Преслав Петков бе намерен отдясно в наказателното поле на румънския тим и с точен изстрел от малък ъгъл вкара за 1:0. Станислав Вълчев след това на два пъти имаше възможност да удвои, като в единия случай топката се отби от напречната греда.

Във втората третина тимът на гостите бе освежен от няколко смени и погледна по-смело към дунавската врата. В 42-ата минута дори удар на Емилиан Константин от границата на наказателното поле мина на сантиметри от левия страничен стълб зад Цветелин Енчев. Борбата за всяка топка постепенно се изостри, като не липсваха нарушения и жълти картони. В 45-ата минута Джан Хасан бе спрян непозволено от вратаря Михай Чонтош в наказателното поле на гостите и реферът Борис Попов отсъди дузпа. Тя бе превърната в гол от Преслав Петков.

В 60-ата минута отборът на Прогресул-Спартак намали изоставането си. Емилиан Константин изпълни точно пряк свободен удар отляво и изненада вратаря Енчев и бранителите пред него, които не успяха да се намесят.

В третата част смените зачестиха, като треньорският щаб на Дунав експериментира и съ схемата на игра. В игра за гостите пък се появиха някои от талантите от юношеския им тим, който е сред най-добрите в северната ни съседка. В 68-ата минута Емилиан Константин бе намерен в наказателното поле на Дунав при продължителна атака на румънците и не сгреши за 2:2.

Последваха няколко пропуска пред вратата на Прогресул–Спартак. Вместо в нея обаче попадение падна в другата. Николас Тонг направи обрата пълен за 2:3 в 75-ата минута. В 80-ата минута Данила Парфеон затвърди успеха на гостите с попадение за 2:4 от дузпа, отсъдена за нарушение на Кристиян Господинов срещу Андрей Казачук в наказателното поле на Дунав. Малко преди края Силвиан Матей получи втори жълт и респективно червен картон след оспорване на съдийско решение. На негово място в игра обаче се появи друг румънски футболист с оглед на приятелския характер на срещата.

Дунав надви дубъла на Стяуа

По този начин „драконите“ записаха първа загуба в предсезонните си проверки до момента след победите с 4:0 като гост на варненския Спартак, със 7:1 срещу Спартак II Вн в Русе и с по 2:1 в Плевен срещу местния Спартак и в Русе срещу ФКСБ II.

Междувременно се наложи промяна при шестата и последна контрола на Дунав. Предвидениятза 7 август съперник – вторият отбор Динамо (Букурещ), съобщи по-рано днес, че няма да има възможност да пътува до Русе. Така в събота „драконите“ ще приемат Прогресул (Букурещ) от 18:30 ч. на основния терен на спортния комплекс в квартал „Здравец“. Малко по-рано ще бъдат официално представени и всички футболисти, на които треньорите Мартин Цирков и Ивайло Кирилов ще разчитат през сезон 2021/ 2022.