Нидерландия опустоши Замбия с рекордна победа в мач с 13 гола, един от тях е с българска следа

Женският национален отбор на Нидерландия по футбол постигна умопомрачителен успех с 10:3 над Замбия в откриващия си мач на Токио 2020. Това е най-изразителната победа в историята на олимпийските турнири по женски футбол, като "лалетата" я записаха в дебютния си мач на подобно състезание.

Още на почивката световният вицешампион водеше с 6:1, а през второто полувреме двата отбора си отбелязаха още шест попадения. С най-много голове за нидерландките завърши тяхната звезда Вивиан Миедема (9, 15’, 29’, 59’), която се разписа четири пъти в мача. Останалите шест попадения за тима бяха дело на Лике Мартенс (14’, 28’), Шанис ван де Санден (44’), Джил Рорд (64’), Линет Беренстейн (75’) и Виктория Пелова (80’) която има български корени. С хеттрик за Замбия се отчете Барбара Банда (19’, 82’, 83’), която беше единствената, играла на ниво за своя отбор в днешния двубой. Така Нидерландия поведе в група F с три точки, колкото има и втория Бразилия. Китай и Замбия са съответно трети и четвърти без актив.

В друг от следобедните мачове през деня Япония и Канада завършиха наравно 1:1. За “кленовете листа” беше точна Кристине Синклер (6’), която отбеляза 187-ия си гол в своя мач номер 300 с националната фланелка. В 54-ата минута Мина Танака изпусна дузпа за домакините, но Мана Ивабучи донесе равенството в срещата със своя гол в 84-ата минута. В последния двубой за деня Австралия надви Нова Зеландия с 2:1. За победителите се разписаха Тамека Ялоп (20’) и Саманта Кер (33’), а Габи Рение отбеляза попадението за “кивитата”.