На паметната дата Дания пак заплени Европа

Отборът на Дания се превърна в първият четвъртфиналист на Европейското първенство, след като по категоричен начин надви Уелс с 4:0 в откриващата среща от осминафиналите. За място на полуфиналите “червеният динамит” ще спори с победителя от двойката Нидерландия - Чехия, като срещата ще е на 3 юли в Баку. Първите два гола за датчаните в Амстердам днес реализира Каспер Долберг - в 27-ата и 48-ата минути, в 88-ата Йоаким Меле покачи на 3:0, а в добавеното време Мартин Брейтуейт довърши съперника с четвърто попадение. Успехът дойде на паметната за датския футбол дата 26 юни, на която през 1992 г. тимът триумфира с европейската си титла.

16 Феновете на Уелс - Дания

“Драконите” заложиха на по-офанзивен състав в сравнение с последния мач срещу Италия, като титуляр беше централният нападател Кийфър Мур, а близо до него трябваше да действат Гарет Бейл, Аарън Рамзи и Даниел Джеймс. Съставът на Роби Пейдж обаче се превърна в пълно разочарование, като беше на ниво единствено в началните десетина минути. В края с червен картон беше изгонен Хари Уилсън.

58 Уелс - Дания 0:4

Селекционерът на Дания Каспер Хюлманд изненадващо Каспер Долберг в атака, но това се оказа много точно решение. До днес 23-годишният футболист беше записал само половин час срещу Русия.

Гарет Бейл отправи първия опасен изстрел в двубоя и за малко да реализира. Това се случи в 10-ата минута, когато топката излезе на сантиметри в аут. "Червения динамит" успя да организира интересна атака чак в 20-ата минута, когато стигна до три последователни корнера.

Датчаните вече бяха преодоляли ранния натиск на съперника и даже стигнаха до попадение. В 27-ата минута Каспер Долберг получи пас в половината на Уелс и напредна, след което с параболичен удар порази целта зад гърба на Дани Уорд - 1:0.

Само пет минути по-късно нападателят на Ница пропусна отличен шанс да удвои от 2-3 метра. Той засече подаване на Дамсгор, но вратарят спаси. Шампионите от 1992 г. наложиха тотално превъзходство, докато "драконите" не успяваха да сторят нищо. В заключителните секунд на първата част Йоаким Меле можеше да направи 2:0 за своя отбор, но стражът отрази.

Вторият гол обаче падна в самото начало на второто полувреме. В 48-ата отново точен беше Долберг, който този път той се възползва от грешно изчистване на топката от страна на младия защитник на Ливърпул Неко Уилямс.

Уелсците оспориха гола, защото претендираха за нарушение на Симон Кяер срещу Бейл секунди по-рано, но след преразглеждане от ВАР реферът даде да се разбере, че няма да промени решението си.

Пет минути по-късно губещият се до момента Гарет Бейл беше близо до гол за Уелс, но с глава не уцели вратата. Скоро след това и Джеймс шутира опасно, но кълбото се отби в тялото на футболист в бяло. Скандинавците набързо вкараха двама халфове с идеята да "затворят" мача. В 65-ата единият от тях - Матиас Йенсен, завъртя кълбото с десния крак и прехвърли Уорд, като съвсем малко не му достигна да направи 3:0.

Четвърт час преди края капитанът на Дания Симон Кяер се контузи и беше заменен, като поне на пръв поглед не изглеждаше травмата да е сериозна. На терена вече беше и снажният Андреас Корнелиус, който с физиката си тормозеше играчите в червени екипи и те едва намираха начин да го спрат. В 86-ата нападателят спечели висока топка, след което Мартин Брейтуейт можеше да вкара, но стреля в страничния стълб, а след това и негов съотборник пропусна при добавката.

В 88-ата обаче Дания все пак дочака третия си гол. Той беше вкаран от играещия в Аталанта Йоаким Меле.

Ядосаните уелсци веднага останаха с човек по-малко, след като в 90-ата минута арбитърът прецени, че Хари Уилсън е действал прекалено грубо срещу Меле и го изгони с директен червен картон.

Остана време за още един гол в мрежата на сломените уелсци, като той дойде в добавеното време и беше дело на играещия в Барселона Мартин Брейтуейт. Първоначално страничният съдия маркира засада, но ВАР изчисли, че такава не е имало.