Административна грешка подари двойна победа на Audi във Формула Е

Административна грешка от страна на тима на Porsche подари победата в снощното първо състезание от Формула Е на пистата „Мигел Абед“ край четвъртия по големина град в Мексико – Пуебла.

Надпреварата бе контролирана от старта до финала от бившия пилот във Формула 1 Паскал Верлайн, който въпреки два периода с автомобил за сигурност мина под карирания флаг с аванс от над пет секунди спрямо Лукас ди Граси. Германецът обаче бе премахнат от класирането само секунди след като пресече финалната линия, тъй като от Porsche не бяха декларирали по правилен начин гумите с които и Верлайн, и неговият съотборник Андре Лотерер участваха в надпреварата.

Така радостта във вчерашния ден бе за шампиона от 2017 година Ди Граси, за когото това е първа победа от Берлин 2019 и трета такава на територията на Мексико. Бразилецът и неговият съотборник Рене Раст успяха да се ориентира по перфектен начин в традиционния хаос в състезанията от изцяло електрическия шампионат. В него те не само си пробиха път през колоната, но направиха това, съхранявайки достатъчно енергия в своите батерии, която използваха в заключителните турове.

В тях те един след друг изпревариха пилота на Venturi Едоардо Мортара в спирането за първия завой. Именно това донесе и третата двойна победа в историята на Формула Е за марката от Инглощад. Тройката бе затворена от Мортара, който само за три обиколки загуби над 2.7 секунди от победителя.

Водачите в генералното класиране имаха изключително тежък ден в Пуебла, като от тях най-напред се класира действащият шампион Антонио Феликс да Коща (DS Techeetah). Португалецът пресече финалната линия седми, но бе промотиран до шестото място след дисквалификацията на Верлайн, като по този начин стопи изоставането си спрямо Робин Фрайнс (Virgin) на само две точки.

Точно зад Да Коща финишира и Щофел Вандоорн, който отново показа великолепното състезателно темпо на Mercedes и спечели цели 14 позиции в хода на надпреварата. Белгиецът заема шестата позиция във временното класиране с пасив от осем пункта спрямо Фрайнс. Самият нидерландец не взе нито една точка през вчерашния ден след като завърши едва 16-ти заради наказание след контакт с неговия сънародник Ник де Врийс (Mercedes), който все пак завърши девети, но се смъкна до третото място във временното класиране с изоставане от три точки.

Победителят в снощната надпревара се изкачи до 11-та позиция в общото подреждане, като с актив от 39 пункта той има пасив от 23 спрямо Фрайнс. Неговият подгласник от друга страна заема четвъртата позиция на четири точки зад водача.

По-късно днес ще се проведе втората надпревара на „Мигел Абед“, като квалификацията преди нея е в 20:00 часа българско време, а самият старт е от 00:04 часа.

СНИМКИ: FIA Formula E