Верлайн използва еволюцията на пистата и спечели първата квалификация в Мексико

Бившият пилот във Формула 1 Паскал Верлайн завоюва своя втори полпозишън в кариерата във Формула Е, след като спечели квалификацията преди първото състезание от уикенда в Мексико.

Пилотът на Porsche бе част от втората група на пистата в груповата фаза от квалификацията и успя да оглави класирането в след групите с време от 1:23.505, което му гарантира, че ще бъде последен на пистата в суперпол сесията. В нея участие освен германецът взеха още и Оливър Роулънд (Nissan), Джейк Денис (BMW), Жан-Ерик Верн (DS Techeetah), Максимилян Гюнтер (BMW) и Едоардо Мортара (Venturi).

Шестимата излязоха в обратен ред на класирането след груповата фаза, като с всеки следващ пилот условията на трасето се подобряваха, а с тях и топ резултатът. Именно това позволи на Верлайн да запише своята втора победа в квалификация, като с резултат от 1:23.780 той победи с 0.058 секунди Роулънд. Втората редица в надпреварата по-късно тази нощ ще бъде за Денис и Верн, които бяха съответно с 0.099 и 0.502 по-бавни от първия, а третата ще си поделят Гюнтер и Мортара, които завършиха на 1.315 и 3.417 зад Верлайн.

Местата в топ 10 на стартовата решетка ще бъдат допълнени от Алекс Симс (Mahindra), Лукас ди Граси (Audi), Серхио Сете Камара (Dragon) и Рене Раст (Audi). Лидерът в класирането в световния шампионат Робин Фрайнс (Virgin) ще потегли едва 21-ви, след като той бе част от хаотичната първа група, която приличаше повече на състезание, отколкото на квалификация. Най-бърз в нея бе победителят от последната надпревара в Монако Антонио Феликс да Коща (DS Techeetah), който ще потегли 12-ти.

За Верлайн това е първа победа в сесия за място в изцяло електрическия шампионат от Мексико 2019, когато обаче надпреварата се проведе на „Ерманос Родригес“ в Мексико Сити. Заради коронавирус пандемията и фактът, че трасето в столицата все още си използва като полева болница през тази година надпреварите в страната бяха преместени на „Мигел Абед“ край Пуебла.

Първата от две надпревари на трасето в Мексико стартира 4 минути след полунощ българско време.

Снимки: Gettyimages