Григор Димитров се мъчи с контузия около 2 часа и накрая се отказа от "Ролан Гарос"😭

Единственият българин в тенис елита Григор Димитров бе измъчван от болки в гърба още във втория сет на двубоя си от първия кръг на "Ролан Гарос" срещу Маркос Хирон, като все пак взе правилното решение да се откаже в началото на четвъртата част на битката - 6:2, 6:4, 5:7, 0:3 за 2 часа и 31 минути.

За съжаление огромната разлика в класите между двамата тенисисти беше напълно заличена от контузията на българина, за която се заговори отново още преди самото начало на турнира, отказвайки се и от демонстративното събитие Ultimate Tennis Showdown. Най-неприятното е, че това се случва за втори път в надпревара от "Големия шлем" тази година, след като в Австралия той бе спрян от контузия и на четвъртфиналите срещу Аслан Карацев.

Димитров водеше с 5:1 в третия сет, когато вече не можеше да се престраши дори да седне на стола си между геймовете, но дори да беше спечелил, едва ли щеше да може да продължи участието си в Париж. Това е второ отпадане в "Големия шлем" за него заради болки в гърба, което е тъжно, защото жребият можеше да го отведе до подобряване на върховото постижение от миналата година - осминафинал.

Независимо че мнозина в България се съмняват в психологическата устойчивост на Гришо, неоспорим факт е, че това е едно от редките му (ако не и първото) отказване поради контузия по време на мач. Първата ни ракета отпада за първи път от 2016-а в първия кръг на "Ролан Гарос".

Първи сет

Григор започна по най-добрия възможен начин - с пробив, като няколко пъти провокира аплодисменти с отиграванията си и разнообразните решения на корта. Минаващ форхенд се оказа решителен за реализирането на брейка, като геймът продължи 5 минути. Димитров обаче не можа да вкара първия си сервис в употреба и трябваше да спасява много бързо две точки за мини-пробив, като се провали при втората задача и с двойна грешка допусна ранно изравняване - 1:1. Феноменален минаващ удар с форхенд от защитна позиция наказа излизащия напред Хирон и позволи на Гришо да натрупа три точки за брейк и той се справи от втория опит за 2:1 и нова доминация на защитаващия.

Григор не спираше с двойните грешки и регистрира трета такава при 30-0, като процентът му на първия сервис продължаваше да е нищожен. Въпреки това от основната линия първата ни ракета имаше предимство постоянно и успя да затвърди предимството си за 3:1. Единствената слабост на българина до момента бе първият му начален удар, но иначе бекхендът работеше доста добре и обикновено печелеше продължителните разигравания. Той стигна и до шанс за нов пробив, но сам си опропасти натрупаното предимство в размените на бекхенди от основната линия по диагонала. Играта на Хирон беше безпорядъчна, а сервис-геймът му отново се проточи, макар че пък той доминираше в случаите, когато съперникът стига до точка за пробив. Американецът спаси 3 брейк-бола и след 9-минутна битка най-накрая спечели подаването си - 3:2.

Хирон бързо беше накаран да разбере, че разликата в класите изобщо не е в негова полза, като не спечели повече геймове, а Григор проби с прекрасни бекхенди за 5:2, след което сервира достатъчно солидно, за да спечели на нула подаването си и да затвори първия сет с 6:2 след 36 минути.

Втори сет

Хирон за първи път в двубоя спечели сервис-гейма си на нула и поведе с 0:1, но пък много бързо след това стана "жертва" на два магнетични форхенд-уинъра на Димитров. За контраст обаче българинът направи четвъртата си грешка от предната страна на ракетата, но пък за късмет началният му удар работеше безотказано - 1:1.

Американецът взе сервис-гейма си за 1:2, а след това Димитров показа как залага на проценти, а не на сила в началния си удар. Малко притеснително беше, че не печели много от точките на втори сервис, но все пак стигна до равенство 2:2, макар и преминавайки през дюс. Бързо разменени сервис-геймове доведоха до 3:3, след което за първи път изпълняващият начален удар имаше трудности, защото Хирон сбърка воле на мрежата и вкара гейма в дюс. Той после направи още една непредизвикана грешка от бекхенд за шанс за пробив, но впоследствие най-дългото разиграване (33 удара) в мача изправи публиката на крака, макар и Григор накрая да не успя да осъществи бляскав лоб, останал сантиметър в аут. Сбъркано бекхенд-воле и още един сбъркан форхенд доведе до заслужен брейк за най-добрия български тенисист - 4:3.

Пробивът беше затвърден убедително, като Гришо спази тенденцията да намалява скоростта на първия сервис, но за сметка на по-висока успеваемост с него. Малко по-трудно, но с нищо кой знае колко проблематично Димитров спечели втория сет за 43 минути с решителен минаващ бекхенд край мрежата - 6:2, 6:4 за общо 1 час и 20 минути.

Трети сет

Григор постигна пробив за 2:1 след комбинация от слаб първи сервис на съперника, няколко непредизвикани грешки и великолепни форхенд-уинъри. Леко притеснително беше, че той явно изпитваше болка в гърба и реши да не седи по време на 90-секундната пауза между геймовете.

Димитров не беше правил непредизвикани грешки от третия гейм на предишния сет, което му помагаше значително в стремежа да приключи мача възможно най-бързо. Впоследствие той стигна до два шанса за пробив за 4:1 и го осъществи с поредния си безмилостен слайс от бекхенд. Той обаче отново не седеше по време на паузата между геймовете, но пък повиши скоростта на първия си сервис, който достигна пикова величина от 210 км/ч. Това му позволи да обърне развоя на събитията от 0-30 и да стигне до дюс, но след това непремислен бекхенд доведе до брейк-бол. Моментален форхенд-уинър по правата заличи пасива, а два невърнати сервиса направиха резултата 5:1.

С 21-вия си форхенд-уинър Григор стигна до 0-30, а грешка от предната страна на ракетата на американеца осигури три мачбола за топ тенисиста ни. Той не се възползва от тях, защото нивото на първи сервис на Хирон беше изведнъж много високо и в крайна сметка мачът се удължи още малко - 5:2. Лошото бе, че Димитров все повече показваше признаци за усещане на дискомфорт. Първата му непредизвикана грешка от около 1 час насам доведе до брей-бол, а после сбъркан слайс от бекхенд сведе преднината до 5:3 - първи допуснат пробив от българина.

Гришо трябваше да приключи възможно най-скоро двубоя, защото очевидно болките му се засилваха и пречеха на оптималното му поведение на корта. Независимо от тях, той се добра до дюс, но загуби още един гейм - 5:4. За разлика от предишните паузи, Димитров опита да седне на стола, но правеше гримаси и бързо се изправи, само за да индикира, че наистина ситуацията му никак не е розова. Три непредизвикани грешки при видимо страдание на българина доведоха до троен брейк-бол, като той се срина почти буквално на корта и съвсем загуби предимството си.

Вече само от Хирон зависеше как ще се разпределят точките - дали с грешките си ще даде на Гришо или с доминацията си ще вземе предимство. Най-после при 5:6 и физиотерапевтът се появи на корта, за да окаже помощ на българина, но всъщност основно слушаше обясненията му за контузията. Все пак, последва масаж в рамките на 3-минутен медицински таймаут. Той не се отрази чудотворно и Димитров загуби сервис-гейма си на нула за 5:7, като вече въпросът беше дали си заслужава изобщо да продължава мача.

Четвърти сет

Хирон демонстрираше състрадание в погледа си, като сякаш очакваше преди всяка точка потвърждение, че мачът продължава. Всяка топка, която биваше пратена леко встрани от Григор, отиваше на сметката на американеца - 0:2. Димитров най-накрая взе правилното решение да прекрати мъките си и да се откаже от продължение след деветия загубен последователен гейм.