Никита Нагорний спечели седма европейска титла

Руснакът Никита Нагорний спечели титлата в индивидуалния многобой на европейското първенство по спортна гимнастика в швейцарския град Базел.

24-годишният руснак събра сбор от 88.032 точки, след като получи оценки от 14.933 на земя, 14.133 на кон с гривни, 14.466 на халки, 15.000 на прескок, 15.000 на успоредка и 14.500 точки на висилка.

Втори е Давид Белявский (Русия) с 85.864 точки, а бронзовото отличие спечели Иля Ковтун (Украйна) с 84.864 точки.

В квалификациите Нагорний и Белявский заеха първите две места. Трети стана друг руснак - Александър Карцев, който спечели олимпийска квота, но на финала в многобоя участват по двама представители от държава.

Нагорний стана седемкратен шампион на Европа, а освен това има и бронзов медал в многобоя на първенството на Стария континент. Той е също трикратен световен шампион, носител на сребърни и бронзови медали от шампионати на планетата и сребърен медалист от олимпийските игри в Рио де Жанейро 2016.

Белявский завоюва 16-и медал в кариерата си от европейски първенства. Той има 6 златни, 7 сребърни и 3 бронзови отличия. Руснакът е световен шампион, носител на два сребърни и един бронзов медал от първенства на планетата, сребърен и бронзов медалист от Игрите в Рио 2016.

В събота и неделя са финалите на отделните уреди при мъжете и при жените. Българинът Димитър Димитров ще участва на финала на земна гимнастика днес.