Барса го направи отново! (видео)

Барселона се класира за финала в турнира за Купата на краля по възможно най-драматичния начин. Каталунският гранд разгроми с 3:0 след продължения Севиля и ще спори за трофея с крайния победител от другата полуфинална двойка, в която съперници са Леванте и Атлетик Билбао.

Барса се нуждаеше от много усилия, за да стигне до обрат, след като загуби първия мач на "Рамон Санчес Писхуан" с 0:2. Усман Дембеле даде перфектно начало на "блаугранас" с попадение в 12-ата минута, а Жерард Пике прати двубоя в продължения с попадение буквално в последните секунди на добавеното време.

Гостите от Севиля пропуснаха златния си шанс в 73-ата минута, когато получиха дузпа, но Марк-Андре тер Стеген спаси удара на Лукас Окампос. Малко преди гола на Пике пък Фернандо получи червен картон и андалусийци останаха в намален състав за продълженията. В 95-ата минута резервата Мартин Брайтуайт се разписа за 3:0 и въпреки несигурността до края, Барса постигна целта си и се доближи на крачка от трофея.
Целият път на каталунците до финала мина под знака на драматични развръзки. На 1/16-финалите тимът отстрани скромния Корнейя след продължения, на осминафиналите направи късен обрат срещу Райо Валекано, а на четвъртфиналите елиминира Гранада с 5:3, отново след продължения.
Севиля ще съжалява изключително много за отпадането си, защото финалът ще се състои на стадиона на андалусийци.
Наставникът на "лос кулес" отново заложи на схема с трима защитници - Оскар Мингеса, Жерард Пике и Клеман Лангле. Сержиньо Дест и Жорди Алба играеха по двата фланга, в средата на терена действаха Серхио Бускетс, Френки де Йонг и Педри, а Усман Дембеле помагаше на Лионел Меси в предни позиции.
Антоан Гризман стартира на пейката в трети пореден мач, въпреки че французинът има 5 гола в турнира през сезона. Тринкао също не беше титуляр.
Севиля излезе с трима офанзивни футболисти в лицето на Сусо, Юсеф Ен-Несири и Люк де Йонг. В средата на терена Лопетеги се довери на Жоан Жордан, Оливер Торес и Фернандо, а защитниците пред Томаш Вацлик бяха Алейш Видал, Жул Конде, Диого Карлош и Маркос Акуня.
Бившите играчи на Барселона Иван Ракитич и Мунир Ел Хадади започнаха на пейката. Сред резервите бяха още Хесус Навас, Лукас Окампос и Неманя Гудел.
Барса е най-успешният клуб в състезанието със спечелени 30 купи и е играл най-много финали - вече 42. Любопитното е, че последният път, когато "блаугранас" продължиха напред за Купата на краля след поражение в първия мач, беше отново срещу Севиля. На 1/4-финалите през 2019 година андалусийци се наложиха у дома с 2:0, но на реванша бяха разгромени с 1:6.
Като цяло Барса е в серия от 16 мача без загуба на "Камп Ноу" срещу Севиля (14 победи и 2 равенства). Статистиката сочи, че Роналд Куман никога не е отпадал в турнира в мачове на разменено домакинство. През 2008 година нидерландският специалист вдигна трофея начело на Валенсия.
Барса започна доста агресивно в началните минути и на няколко пъти създаде напрежение в наказателното поле на Севиля. Дембеле можеше да открие резултата, но стреля високо над вратата. Серхио Бускетс също тества рефлекса на Вацлик след продължителна комбинация Барселона.
В 11-ата минута Сержиньо Дест много добре продаде на Дембеле, който си нагласи топката, но отново я прати в аут. Севиля по никакъв начин не успяваше да отговори на темпото на каталунците и голът не закъсня. При третия си опит, този път с десния крак, Дембеле изненада Вацлик и даде ранен аванс на "лос кулес".
В средата на пърото полувреме Севиля организира опасна контра, но ударът на Жоан Жордан беше блокиран. Малко по-късно Дембеле беше изведен на скорост, но Алейш Видал съумя да го спре. Барса атакуваше вълни и по двата фланга. В 31-ата минута малко не стигна на Жорди Алба да засече ниско центриране на Алба. После мощен шут на Педри профуча покрай гредата.
В 33-ата минута поредната многоходова комбинация на домакините обърка отбраната на Севиля, но Акуня се оказа на точното място и изчисти от голлинията. В края на полувремето домакините опитаха отново да вдигнат оборотите, но Севиля поизнесе играта малко по-далеч от вратата си.
В първите минути след почивката Барселона сви обръча около наказателното поле на гостите. Дест и Алба бяха все така активни и създаваха много проблеми на защитата на Севиля. В 54-ата минута Лопетеги предприе тройна смяна, като извади Де Йонг, Акуня и Видал, а вместо тях пусна Ракитич, Хесус Навас и Карим Рекик.
Куман отговори с включването на Гризман на мястото на Сержиньо Дест. По този начин Барса заигра с трима нападатели. В 67-ата минута Жорди Алба посрещна от въздуха топката след центриране на Дембеле, но уцели напречната греда и Севиля отново оцеля.
Меси постоянно търсеше топката. В 71-ата минута след негов пас Гризман получи възможност да стреля, но се забави между няколко футболисти и моментът отмина. В ответната атака Мингеса фаулира в наказателното поле появилия се като резерва Окампос. Аржентинецът сам изпълни дузпата, но Тер Стеген спаси и запази надеждите на Барса.
В оставащите минути каталунците опитаха всичко по силите си, за да пратят мача в продължения. Опасно центриране на Гризман беше изчистено, а Дембеле стреля неточно от границата на пеналта. Меси също можеше да вкара гол, но футболист на Севиля се хвърли пред него и блокира удара му.
Във втората минута на добавеното време Фернандо задържа набралия скорост Тринкао и беше изгонен за два жълти картона. Прекият свободен удар беше изпълнен от Меси, но топката се отклони от стената и излезе в корнер. След центрирането от ъгловия удар атаката на "лос кулес" продължи. Гризман върна топката в наказателното поле, а там Пике я отклони в долния десен ъгъл на вратата - 2:0 и продължения.
Численото предимство на Барселона бързо даде резултат. Още в петата минута на първото продължение Жорди Алба центрира, а Мартин Брайтуайт засече топката с глава и я прокара под плонжа на Вацлик. Сякаш тук всичко се изясни в полза на каталунците, но не беше така, защото Севиля имаше нужда само от един гол, за да продължи на финала.
В 100-ата минута Клеман Лангле докосна топката с ръка в наказателното поле, но преди това тя се отби от гърдите му и в действията на французина нямаше умисъл. След консултация с ВАР съдията Хосе Санчес правилно не даде дузпа.
Финалните 15 минути очаквано бяха много нервни. И двата отбора бяха останали почти без сили. Лопетеги пусна и последния си коз в лицето на Мунир и Севиля заигра "ва банк". Барселона не смееше да тръгне в търсене на четвърти гол, който окончателно да реши спора. Тимът на Куман се стремеше да държи топката колкото се може повече и да печели време. Тази тактика сполучи и каталунците вече чакат съперника си във финала.