Левски взе скалпа и на най-големия си кошмар в Европа (видео)

Отборът на Левски надви най-големия си европейски кошмар Олимпия (Любляна) с 1:0 и постигна трета поредна победа през подготовката. Двубоят се игра в Умаг, а единственото попадение бе дело на Найджъл Робърта, който се разписа с хубав летящ плонж в 16-ата минута. Най-добрият на терена за "сините" Здравко Димитров пък бе изгонен в 40-ата минута за удар без топка. През втората част и играч на словенците бе изгонен, но и в двата случая се появиха нови играчи. "Сините" записаха четвърто поредно силно първо полувреме, в което създадоха няколко добри възможности за гол.

Като цяло Левски напълно заслужено надви и втория в Словения. Един успех, който няма как да бъде реванш за кошмарните поражения на "сините" срещу този съперник преди над четвърт век, но дава сериозно доза самочувствие на младия тим на 26-кратните шампиони.

Това бе четвъртата проверка на столичани в Хърватия, където те вече записаха две победи и едно поражение. Играчите на Славиша Стоянович стартираха със загуба срещу словенския Домжале (1:2), след което победиха полския Подбескидзе (1:0), както и словенските Копер (2:1) и Олимпия (1:0).

Наставникът на Левски направи три промени сред титулярите от успеха с 2:1 над Копер. Николай Михайлов се завърна под рамката, Луи Нганиони, който кара проби, бе титулярен ляв защитник в схемата 4-4-2, а Тома Даске също стартира. Тримата замениха Микулич, Патрик-Габриел Галчев и Илия Юруков. Пред Михайлов в отбрана действаха Найденов, Живко Атанасов, Сулака и Нганиони. Славчев, Даске, Насиру Мохамед и Здравко Димитров бяха четиримата зад Робърта и Стивън Петков.

Още в самото начало хубав удар на Здравко Димитров мина над гредата. Последва изстрел с глава на Стивън Петков, който също не успя да попадне в рамката на вратата. По-добрата игра на “сините” даде резултат в 17-ата минута, когато Робърта след хубав плонж с глава бе точен. Нидерландецът бе намерен отлично от много активния Димитров, който бе финтирал своя пазач. Крилото затрудняваше максимално десния защитник на “зелените”.Стивън Петков обаче получи травма в бедрото и бе заменен от Мартин Петков.

Последва нова възможност за Робърта, но защитник изби. Насиру и Димитров можеха да увоят, но първо Мохамед стреля лошо от отлична позиция, а защитник изби пред голлинията технично изпълнение на фаул под стената.

В тези минути Левски беше тотален господар на терена. Невероятна глупост в 40-ата минута на Здравко Димитров остави родния състав с човек по-малко. Най-добрият на терена в този мач Димитров изрита демонстративно играч на Олимпия, предизвиквайки голямо меле между играчите на двата състава. След него реферът изгони с директен червен картон българското крило. Истината е, че словенецът изрита два пъти без топка преди това Димитров, което остана незабелязано от съдията. Младежкият национал на България обаче напълно заслужено бе изгонен. Глупавата му проява вбеси треньорския щаб на “сините”.

До почивката Левски игра с човек по-малко, но от Олимпия направиха жест, както българите срещу Копер, като позволиха да се пусне 11-и играч. Така Марин Петков започна през второто полувреме вместо изгонения Димитров. Микулич пък замени Михайлов.

Олимпия тръгна да търси равенството, но не успяваше да стигне до голови положения. Илия Юруков и Матео Стаматов също влязоха, а 62-ата минута Иванович от Олимпия бе изгонен за втори жълт картон, след като фаулира Найденов отзад. “Сините” върнаха жеста и Олимпия продължи да играе с 11.

Добра атака на Левски завърши с удар на Даске, който вратарят спаси. Робърта също стреля, но и той не затрудни стража на словенците. В 74-ата минута Сулака удари главата си в противников състезател, като се наложи лекарска намеса, но все пак бранителят остана в игра.

Последните десет минути Стоянович пусна Георги Александров и Валери Божинов, а “сините” се наредиха в схема 3-5-2. Именно след това в 83-ата минута Олимпия създаде първото си положение. Секунди по-късно Микулич спаси вратата си, като се хвърли в краката на противников нападател останал сам срещу него. Останалите минути единствено удар с глава на Даламеа мина над вратата, като българите не допуснаха други проблеми пред своята врата и се поздравиха с победата.  Така Левски записа трети пореден успех в Хърватия, като останаха три тренировки и една последна проверка със Сараево (на 2 февруари), след което тимът се завръща в София, за да се готви за старта в efbet Лига.

Нападателите носят нов успех на Левски (видео)

Новият испански бранител Начо Монсалве не взе участие в мача, както и Мартин Райнов.

Левски с първа победа след гол със странична ножица и спасена дузпа на Михайлов в 90-ата минута

Тимът от Любляна се превърна в кошмар за 26-кратните шампиони на България в средата на 90-те години на миналия век, когато в рамките на две години отстрани родния град в европейските турнири. Първият път веднага след магическото българско лято в САЩ`94, след което с дузпи през 1996 година. Интересното е, че и двата пъти словенците продължаваха, след като срещите реванш бяха на стадион "Васил Левски".

Кошмарен дебют на новия вратар на Левски (видео)

ЛЕВСКИ - ОЛИМПИЯ 1:0

1:0 Робърта (17)

ЛЕВСКИ: Николай Михайлов, Ивайло Найденов, Живко Атанасов, Ребин Сулака, Луи Нганиони, Симеон Славчев, Тома Даске, Насиру Мохамед, Здравко Димитров, Стивън Петков (20-Мартин Петков), Найджъл Робърта

Резерви: Звонимир Микулич, Алекс Петков, Патрик-Габриел Галчев, Георги Александров, Матео Стаматов, Илия Димитров, Марин Петков, Николай Арахангелов, Асен Митков, Илия Юруков.

Олимпия (Любляна): 1. Жига Фрелих, 17. Матич Финк, 62. Михаел Павлович, 4. Денис Шме, 77. Джордже Иванович, 88. Урош Корун, 33. Адриан Желкович, 18. Андрес Вомбергар, 9. Михайло Петрович, 37. Енрик Острк, 10. Тими Макс Елшник

Резерви: Андреявич, Боакье, Ратник, Перкович, Петрович, Баскера, Куреж, Сешлар, Капун, Валенчич, Видмар, Даламеа, Пунгаршек