Ирина Винер-Усманова: Мъжката художествена гимнастика има всички права да съществува като спорт

Ирина Винер-Усманова: Мъжката художествена гимнастика има всички права да съществува като спорт

Мъжка художествена гимнастика трябва да има възможност за развитие. Това заяви за ТАСС президентът на руската федерация по художествена гимнастика Ирина Винер-Усманова и добави, че провеждането на състезания за юноши в Москва на 25 януари ще бъде важна стъпка към популяризирането на тази дисциплина.

От 23 до 31 януари в Москва се провежда руското първенство по художествена гимнастика. В рамките на турнира на 25 януари ще се проведе първото в историята състезание по художествена гимнастика за юноши (от 13 до 15 години).

"Отдавна сме ангажирани с развитието на мъжката художествена гимнастика в Русия и от самото начало се придържаме към японската посока. Преди 10 години поканих в Русия японски треньори по мъжка художествена гимнастика, които трябваше да споделят методологията си за обучение с нашите специалисти. Трябва да помним нашият спортист Александър Буклов, който спечели златни медали на световното първенство по художествена гимнастика в Токио през 2005 година. Но след това всичко се успокои, Международната федерация по гимнастика не призна този спорт, така че той не можеше да претендира за включване в олимпийската програма", каза Винер-Усманова.
Японската мъжка художествена гимнастика се появи през 80-те години като част от националните бойни изкуства. В този вид гимнастика има акробатични елементи, елементи на художествената гимнастика, както и заимствания от женската художествена гимнастика, например бухалки (по-леки) и въже. Мъжете също показват упражнения с два обръча. Съществува и испанската посока на мъжката художествена гимнастика, където представители на силния пол се представят в гащеризони, бродирани със кристали и същите уреди като жените.
"Москва ще бъде домакин на младежки състезания по мъжка художествена гимнастика, които произхождат от Япония. Сега жените се занимават с футбол и бокс, така че защо момчетата да не тренират художествена гимнастика. Вярвам, че художествената гимнастика е форма на изкуство, като фигурното пързаляне и синхронното плуване, където се представят както момчета, така и момичета. Мисля, че художествената гимнастика трябва да върви по същия път", добави Винер-Усманова.
В цел развитие на мъжката художествена гимнастика в Русия, федерацията е разработила отделни правила, образувала е единната руска спортна класификация - нормативен документ, който определя процедурата за състав и потвърждаване на спортни титли и категории в Руската федерация. Програмата за развитие на художествената гимнастика в Русия за 2021/2024 година ще бъде допълнена с информация за мъжката гимнастика.

Последвайте каналите ни в:

Още от Гимнастика

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти