Вера Маринова: Иска ми се да създам представа за феномена българска художествена гимнастика

Вера Маринова: Иска ми се да създам представа за феномена българска художествена гимнастика

През 2022 година БФХГ ще чества 70-годишнина от създаването на художествената гимнастика в България. По този повод легендарната спортна журналистка Вера Маринова ще напише книга, която ще обхване тези 70 години.  Маринова даде обширно интервю за фейсбук страницата на федерацията, в което коментира много теми в спорта.

"Признавам, че е много трудно да се побере в едно четиво този бълбукащ женски свят с поредица от върхове и падения, и с толкова много човешки съдби останали неразгадани зад кадър. Болшинството от публикуваните досега книги за художествената гимнастика на Людмил Неделчев, Маргарита Рангелова, Невена Витанова и Стефан Ралчев са фокусирани, както казвате, върху "великите". А на мен ми се иска да създам представа за феномена българска художествена гимнастика като цяло, не само с неговите общопризнати знакови личности, а и с тези хора и обстоятелства, без които те не биха станали знакови. Не искам да ви уверявам, че непременно ще успея. Казвам, че ще се опитам . . .", заяви Маринова.

През 2022 година България отново ще бъде домакин на Световно първенство. За последно страната организира такъв форум през 2018-а в София.

"Нито ФИГ, нито, която и да е друга международна спортна организация не поема неоправдани рискове, когато става дума за най-голямото състезание под неговата егида. Така, че признанието беше съвсем естествено след безупречно организираното първенство през 2018-а. За мен беше радост да видя тази отлично смазана машина, в която всеки знаеше мястото си, знаеше какво трябва да прави и как да го прави. Това се дължи на факта, че с много малко изключения, всяка една от жените ангажирани в пряката работа, е била състезателка, или треньорка. От първия до последния човек от организационния комитет до доброволците. При това, в много по-малък състав в сравнение с редица други големи състезания по света. Не знам колко хора у нас си дават сметка какъв огромен потенциал за спорта ни е този човешки ресурс!", коментира тя.

Маринова очаква олимпийските игри в Токио догодина да бъдат коренно различни от досега организираните на фона на глобалната пандемия.

"Усещането ми е, че през 2021 година с човечеството и с нас като част от него ще се случат много неочаквани неща, така както неочаквани бяха тези, които се случиха през тази година. Мисля, че големите състезания през 2021-а ще бъдат повече онлайн, отколкото на живо. Всички те, както и олимпийските игри в Токио (искам да вярвам, че те въпреки всичко ще се състоят!), ще бъдат коренно различни от това, на което сме свикнали. В тях, и най-вече в Токио, ще се появят чудеса от нововъведения в информационните технологии и средствата за комуникация, но наложената дистанция между хората и липсата на многобройна публика ще бъде болезнена за всички - и за участниците, и за зрителите", каза Маринова.

Следващата година България трябва да бъде домакин на Световна купа и Европейско първенство във Варна. "Тези състезания, както и световното първенство в София през 2022 година бяха залегнали в календарите и на Международната Федерация по гимнастика (ФИГ), и на Европейския Съюз по гимнастика (ЕСГ) още преди това, което сега наричат "новото нормално". И сега, след толкова много и неочаквани промени, задачата на Българската Федерация по художествена гимнастика става многократно по-трудна. Куриозното е, че досега България е била домакин на три световни първенства (1969, 1987 във Варна и 2018 в София) и нито веднъж на европейски шампионат. Този, през юни 2021 би трябвало да е първият. И то "по време на пандемия", както вече звучи клишето . . . Сигурна съм, че всички гимнастички - и българските, и в Европа, и по света са зажаднели за състезания. Без тях няма мотивация за подготовка и спортът ще започне да заглъхва. Да се състезаваш у дома е много трудно поради смазващото чувството за отговорност. И наполовина да е публиката на тези състезания, енергията й ще помогне на нашите момичета да балансират бездната от дългата изолация и да се подготвят за изпитанието в Токио. Това, което става в момента, е психологически тест за силата на волята им", коментира Вера Маринова.


Следвай ни:

Още от Гимнастика

Виж всички