Евертън най-после победи Тотнъм и сложи край на рекордна серия на Моуриньо (видео)

Отборът на Евертън победи с 1:0 при гостуването си на Тотнъм в своя първи мач от сезона в Премиър лийг. Единственото попадение беше дело на Доминик Калвърт-Люин в 55-ата минута. Това е първа победа за "карамелите" срещу този съперник от декември 2012 година насам. Оттогава те бяха записали 8 поражения и 7 ремита в мачовете си с "шпорите".

По този начин също така беше сложен край на впечатляваща серия на мениджъра на домакините Жозе Моуриньо. До днес той нямаше загуба в първия кръг на английския елит, като в предишните 10 случая имаше 9 победи и 1 равенство. Никой друг в историята на Висшата лига няма подобна поредица. В останалите първенства, в които е водил отбори, португалецът също не беше допускал поражение в първия мач за сезона.

Специалния бе решил да заложи на две от новите си попълнения - Мат Дохърти и Пиер-Емил Хьойберг. В атака пък той разчиташе на Хари Кейн, както и на Лукас Моура, Хюн-Мин Сон и Деле Али от по-задни позиции.
Карло Анчелоти също бе избрал да пусне като титуляри повечето свои нови играчи. От първата минута започнаха Хамес Родригес, Алан и Абдулай Дукуре. Атаката бе поверена на Калвърт-Люин, а звездата на тима Ричарлисон също бе сред стартовите 11.
В 3-ата минута Сон отправи първия шут в мача, но право в ръцете на Джордан Пикфорд. В 16-ата Ричарлисон пропусна отлична възможност да се разпише. Бразилският национал пое топката след ужасен пас на Бен Дейвис, напредна и заобиколи Юго Лорис, но ударът му мина над опразнената врата.
В 24-ата Сон центрира опасно, но Кейн не успя да му засече подаването. Малко след това южнокореецът пробва техничен удар, който обаче беше блокиран от Шеймъс Коулман. В 33-ата Тотнъм организира добра атака, но Пикфорд успя да отрази изстрела на Деле Али. В 37-ата Родригес пробва шут, който обаче мина встрани от вратата. В 42-ата Кейн даде чудесен прехвърлящ пас на Дохърти, но неговото воле от близка дистаниция беше избито с крак от Пикфорд. Секунди по-късно Лорис спаси шут на Ричарлисон.
Евертън започна по-добре втората част и в първите минути с пропуски се отчетоха Ричарлисон и Андре Гомеш. В 55-ата минута Люка Дин центрира много добре от фаул, а Калвърт-Люин се извиси над всички, за да даде преднина на "карамелите". Това беше шампионатен гол номер 25 за нападателя с екипа на тима, изравнявайки бройката на Уейн Рууни. В 70-ата и 72-ата минути Ричарлисон за пореден път не успя да вкара гол в мача. В 84-ата Калвърт-Люин опита отново да се разпише, но Лорис хвана неговия удар. Това беше и последното голово положение в мача.
Следващият двубой на Тотнъм е срещу българския Локомотив (Пловдив) в квалификациите на Лига Европа. Евертън пък го очаква домакинство на Салфорд за Купата на лигата.
ТОТНЪМ - ЕВЕРТЪН 0:1

0:1 Калвърт-Люин (55')

Тотнъм: Лорис, Дохърти, Алдервейрелд, Дайър, Дейвис, Хьойберг, Уинкс, Али, Моура, Сон, Кейн