Тийнейджър поизмъчи Надал, открадна му сет

Световният номер 2 Рафаел Надал постигна важна победа с 5:7, 6:2, 7:6 (2), 6:3 над талантливия Ернест Гулбис (Латвия) във втория кръг на Откритото първенство на Великобритания. Двубоят продължи близо 3 часа, а противно на всички очаквания испанецът не се справи толкова лесно със съперника си и му даде сет.

Мачът започна оспорвано още в първите минути, а реализирането на пробив се оказа трудна задача и за двамата тенисисти. Все пак при последната си възможност в 12-ия гейм 19-годишният Гулбис излезе напред в резултата за 1:0. Това обаче се оказа мотивиращо за поставения под номер 2 в схемата Рафа, който във втория сет показа защо е един от основните фаворити за тазгодишния трофей от "Уимбълдън". Той направи пробиви в 3-ия и 5-ия геймове и така се върна в мача.

Лесно загубеният втори сет явно разколеба иначе самоуверения латвиец и той започна да греши повече. Въпреки това впечатление правеха чудесните му ретури, страхотните къси топки, които се оказаха непосилни за бързоногия Надал. Третата част бе решена в тайбрек, който четирикратният шампион от "Ролан Гарос" спечели с безкомпромисните 7:2 точки.

Въпреки изоставането си достигналият до 1/4-финал в Париж Гулбис показа здрава психика в ключови моменти и печелеше убедително сервис геймовете си, като за пореден път доказа, че притежава един от най-стабилните сервиси в мъжкия тенис. От своя страна, Надал залагаше на слайс ударите и дългите разигравания и именно това му помогна да стигне до решителния пробив в 8-ия гейм на четвъртия сет за 5:3. Последва безпроблемно спечелен сервис гейм и така 22-годишният крал на клея си осигури място в третия кръг, където негов противник ще бъде Николас Кийфер. Германецът, който е 27-и в схемата, се справи с Мартин Васало Аркуельо в три сета - 6:0, 6:3, 6:1.

Двубоят между Надал и 48-ия в света латвиец не мина и без оспорване на съдийските отсъждания, като при едно от тях в първия сет испанецът изрази бурно несъгласието си. Рана на крака на Гулбис пък наложи намесата на лекаря на турнира в третата част. Рафа остави в статистиката 4 аса за сметка на 16-те на по-младия му съперник, а Гулбис записа 35 непредизвикани грешки при само 14 за Надал.

В друг мач от втория кръг надеждата на домакините за титла Анди Мъри, 12-и в схемата, отнесе белгиеца Ксавие Малис с 6:4, 6:2, 6:2. Денят се оказа щастлив и за германските тенисисти, като успех освен Кийфер записа и Томи Хаас. Той надделя над 23-ия в схемата Томи Робредо с 6:4, 6:4, 6:3. Номер 17 в схемата Михаил Южни (Русия) спечели петсетовата драма срещу итлаианеца Стефано Галвани. Двубоят завърши след 3 часа и 25 минути при резултат 4:6, 6:4, 6:3, 3:6, 6:3.