Сандро Филипини: Казийски е световен феномен

Сандро Филипини: Казийски е световен феномен

Във футбола развръзката на Шампионската лига предстои, но във волейбола вече е история. Ако трябва да сме съвсем точни - една много приятна история. Трофея спечели италианският Тренто, в който главна роля играят двама българи - треньорът Радостин Стойчев и голямата звезда на световния волейбол Матей Казийски.
По този повод потърсихме журналиста от италианския всекидневник "Гадзета дело Спорт" Сандро Филипини, който разказа за явлението Тренто. Освен това го попитахме какво мисли за новия селекционер на българския национален отбор Силвано Пранди и за други актуални събития и процеси във волейбола.

- Сеньор Филипини, Шампионската лига беше спечелена от един италиански отбор, който по същество е славянски: Матей Казийски е българин, разпределителят Никола Гърбич - сърбин, посрещачът Михал Винярски - поляк, треньорът Радостин Стойчев също е българин. Това пример за глобализацията в спорта ли е, или нещо друго?

- Със сигурност говорим за отбор, изграден от търсени в цял свят играчи. Много внимателно са анализирани всички трансфери на отбора с цел да не се нарушава равновесието в състава. Наистина волейболистите, които в момента са гръбнакът на Итас Диатек Тренто, са от славянски произход и тяхното събиране доведе до страхотни резултати - победа в Шампионската лига, а година по-рано и титла в Серия А1.

- Чия роля е по-значима - на селекционера Радостин Стойчев или на звездата на отбора Матей Казийски?

- Стойчев показа, че е способен да сглоби печеливш състав в клуб, който преди това не е имал кой знае какви успехи. В началото разполагаше с волейболисти, които не бяха разкрили своите качества, но Радо успя да извлече максимума от тях. Работата на българския специалист върху блокадата също е от голямо значение - вижда се как Тренто мачка противниците си на блок. Към всичко това трябва да добавим нещо много важно - Стойчев има на разположение един невероятен талант като Матей Казийски. Звездата на отбора успя да поведе съотборниците си през трудностите както в шампионата, така и в Шампионската лига, където Матей приключи мача по своя начин - експлозивно и бързо

- Не беше ли малко странно, че на финала в Шампионската лига се срещнаха италианският шампион, воден от български треньор, и гръцкият Ираклис, където селекционер е италианец?

- Да, може да се каже, че това е парадокс. Проблемът за Ираклис в този мач според мен беше Матей Казийски, срещу когото гърците не успяха да намерят противодействие. Вижда се, че съвместната работа на Казийски с Радо Стойчев е много важна, тъй като в националния отбор на България Матей допуска повече грешки, отколкото за два сезона в Тренто.

- Говори се много напоследък за новото правило за ограничаване на чужденците в местните първенства. Какво ще спечели и какво ще загуби волейболът от това?

- Международният волейбол може само да спечели от подобно правило. Италианският волейбол може би ще загуби нещо, но целта на това нововъведение е да се предпазят местните школи. В момента младите и талантливи състезатели поглеждат към чужбина и при първа възможност бягат. Затова при сегашните обстоятелства волейболът е обречен на гибел.Парите и Шампионската лига привличат талантите от по-бедните страни в по-богатите първенства като Серия А1 например. Руското първенство в момента е в много тежко състояние, защото въпреки огромния финансов ресурс състезателите и треньорите са разпръснати много небалансирано.

- Европейската комисия обаче започна разследване на това правило, защото някои виждат в него нарушаване на изконни човешки права като правото на свободен труд.

- Правилото не пречи на никого да играе волейбол и това да му бъде професия. Според мен мнението, че волейболът е професия, е абсолютно грешно. Младите състезатели започват да тренират, за да се забавляват, след това започват да приемат спорта като професия, но рано или късно си дават сметка, че не могат да се издържат само от волейбол. Това са предимно онези, които при такива обстоятелства се отказват от играта и от мечтата си да се превърнат в шампиони. Така че не може да се каже, че се нарушава правото на труд. Единственото, което не се позволява на чуждестранните играчи, е да са заедно на полето.Никой не забранява на клубовете да купуват чуждестранни играчи просто не им се позволява да ги използват всички наведнъж.

- Тоест италианската федерация по волейбол няма никаква друга цел, настоявайки за въвеждането на правилото за чужденците. Иска само да накара клубовете да поглеждат към школите си?

- Да, ФИПАВ (италианската федерация, б.р.) иска да накара отборите от Серия А1 да използват възможно най-много италиански волейболисти. Федерацията е убедена, че само така може да се покачи стойността на италианския национален отбор по волейбол, която в последно време падна рязко.

- Предстои развръзката в първенството на Италия. Кой ще спечели титлата? Тренто или Мачерата, изглежда, са главните претенденти?

- Ако съдим по това, което Тренто показа на финала в Шампионската лига, не би трябвало да имат някакви проблеми да защитят титлата си от миналата година. Единственото, което според мен може да им попречи, са евентуални контузии. Иначе превъзходството, с което надделяха над Мачерата във финалната четворка в Прага, е показателно за невероятната форма, в която Тренто се намира. Традиционно силният Тревизо тази година е на път да отпадне още на четвъртфинал, преди това дори класирането им за плейофите висеше на косъм. Кунео пък имат огромни проблеми, след като рискуват да отпаднат от отбор като Монтикиари, който не блести с особен технически потенциал. Затова мисля, че Тренто имат най-големи шансове за титлата в Серия А1

- След края на националните първенства предстои Световната лига. Начело на българския национален отбор ще дебютира италианецът Силвано Пранди. Очаквате ли Професора да помогне за по-добро представяне на България?

- Да, разбира се, Силвано Пранди е изключително добре подготвен специалист. Наскоро той обяви състава за мачовете от Световната лига. Жалко единствено, че от групата отсъства контузеният Боян Йорданов, който е един прекрасен диагонал.

- Пранди заяви наскоро, че държи да изпробва възможно най-голям брой посрещачи, защото според него това е най-важната позиция в съвременния волейбол. Така ли е наистина?

- Да, все пак през посрещачите преминават двете основни фази на играта - нападението и защитата. Мисля, че Пранди трябва да огледа внимателно огромния потенциал, с който България разполага. Един Братоев от Левски например е изключителен талант, но само селекционерът може да прецени какво точно му трябва. Убеден съм, че идването на Пранди в националбния отбор на България ще е за добро. Не трябва обаче да се искат резултати веднага, а трябва да му бъде осигурено достатъчно време за работа.

- Какво мислите за съперниците на България в Световната лига?

- Русия, която разполага с огромен потенциал по отношение на волейбола, също реши да прибегне до услугите на италианския специалист Даниеле Баньоли.Той ще се опита да извлече максимума от сборная.При всички положения доста опасен съперник. Куба винаги е имала изключително мощни волейболисти и ако успее да ги задържи да не бягат в други държави, ще се превърне в световна сила. Обикновено обаче техните състезатели бягат към повечето пари. Мислят си, че ще ги изкарат лесно, но всъщност рядко ги получават. Но кубинският състав винаги е предлагал много на волейбола. Аз обаче съм убеден, че Силвано Пранди ще разучи перфектно противника и ще подготви българския национален отбор за мачовете в Хавана.

Ивайло Пампулов

Последвайте каналите ни в:

Още от Волейбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти