Левски щеше да е лидер, ако мачовете се играеха по 45 минути - любопитни факти преди Вечното дерби

Ако се играеше само първото полувреме на мачовете, сините щяха да са първи в класирането с 21 точки, при голова разлика 14:3. ЦСКА щеше да е втори с две точки по-малко и голова разлика 8:3. За сравнение - Лудогорец би имал само 11 точки и голова разлика 5:5.

Отборът на Георги Иванов победи Славия и Локомотив София в предишните си столични дербита, при това без да допусне гол. И двете обаче бяха на стадион „Георги Аспарухов". Червените надвиха с 2:1 Локомотив и паднаха с 1:2 от Славия в предишното си домакинство.

Левски е допуснал само един гол от статични положения и е номер едно по този показател в елита (толкова е инкасирал и Лудогорец). Вратарите на ЦСКА са получили четири гола от подобни ситуации, а повече са инкасирали само тези на Миньор (5), Видима-Раковски (5), Калиакра (7), Берое (8) и Светкавица (10).

Сините обаче са вкарали само два гола след статични положения. По-малко са реализирали само играчите на Видима-Раковски - един - победното попадение в двубоя срещу Светкавица в четвъртък. Червените са вкарали пет гола след такива ситуации, а повече имат само Локомотив-ите от Пловдив и София (по 6), Берое (7) и Литекс (8).

Сините са трети по брой изпълнени корнери (64), но нямат гол след ъглов удар. По подобен начин отборът се представяше и през първата част на миналия сезон, когато вкара първото си попадение след корнер чак в 15-я кръг срещу Монтана. ЦСКА е първи по ъглови удари (67), но също не се представя по-добре - един гол след подобна ситуация. За сравнение Берое има 45 корнера и пет гола от тях.

Футболистите на ЦСКА и Левски са успели да вкарат първия гол в седем от десетте си мача до този момент и неизменно печелят срещите, в които го направят. Черноморец е откривал резултата осем пъти, но веднъж допусна загуба - от Славия с 2:3. Сините неизменно губят, когато инкасират първия гол, а армейците успяха да постигнат един обрат - срщеу Видима-Раковски.

Червените са един от шестте отбора в елита, които от началото на сезона нямат гол извън наказателното поле. Другите са Берое, Ботев, Локомотив София, Монтана и Светкавица. Левски е на обратния полюс - шест подобни попадения,а повече има само Литекс - седем.

Играчите в червено (8) и синьо (6) удрят най-често гредите по време на своите мачове. Футболистите на ЦСКА са и номер едно по удари в елита - 73 точни и 70 неточни. Тези на Левски са трети в класацията с 60 точни и 55 неточни изстрела.

Червените са трети по брой извършени нарушения (195) и логично са втори по жълти (28) и червени картони (2). Футболистите на Георги Иванов са направили 170 фаула (12-о място в елита) и съответно са извън първата половина на класациите за картони.

Играчите на ЦСКА уверено водят в класирането по случаи, в които са изпаднали в засада - 54 до този момент, или средно по 5,4 засади на мач. Тези на Левски изостават два пъти по въпросния показател - 26 засади досега.

Факти за играчите

Левски

Срещу Калиакра Владимир Гаджев изигра своя 90-и мач за клуба във всички турнири, а Даниел Младенов - 50-ят си. И двамата се разписаха за успеха с 3:2.
Следващият мач на Йордан Милиев ще е 60-и за него в А група за сините. Защитникът има още 66 срещи в елита за Локомотив Пловдив. Бранителят има и пет гола, но не се е разписвал от 20 септември 2010 г. при успеха с 3:2 над Черно море.
Христо Йовов вече има 117 гола в А група и е само на три попадения от това да се превърне в най-резултатния действащ български футболист.

ЦСКА

Следващият гол на Мишел Платини ще бъде под номер 30 за него в А група (от 75 мача). 13 от попаденията на бразилския нападател са за Черноморец, а останалите - за ЦСКА.

Янис Зику е най-резултатният футболист в елита през това първенство. Румънецът е втори по брой точни удари - 16 срещу 18 за Здравко Лазаров. Трети е Спас Делев с 15 изстрела в съперниковата врата.

Борис Галчев води в класацията по извършени нарушения - 32 фаула за 793 изиграни минути или по едно нарушение на всеки 25 минути. Въпреки това халфът е получил само един жълт картон през настоящето първенство.

Спас Делев е лидер по направени асистенции с четири голови подавания (толкова има и Марчо Дафчев). Делев е първи и по ударени греди с три, както и по засади с 23 (10 повече от втория Преслав Йорданов). Нападателят на ЦСКА е изпълнил и най-много корнери - 40, но пък е изпреварен от Жужу по направени центрирания - 72 срещу 69 (колкото има и Симеон Райков).