Ще се завърне ли Левски към победите след паузата за националите - Станислав Генчев застава пред медиите преди мача с Локо (София)
Има доста неща, които стават емблематични и които с годините не избледняват. Така за едни от нас криеницата и жълтият дроид Закс са символи от детството, книгите игри и синият таралеж Соник от малко по-напредналото детство и т.н. Във футбола също е пълно със символи. №14 на Кройф, плитките на Гулит, предпазният "шлем" на Чех, "гривата" на Валдерама, опашката на Баджо, вдигнатата якичка на Кантона и др. Черният каскет и черният екип пък са запазената марка на Лев Иванович Яшин. Именно за митичния руски вратар е следващата история.
Наричали са го, а го наричат и до днес, Черния паяк. Заради огромните му ръце и фигура, както и заради цвета на екипа, с който винаги пазел. Какво ще отговорите на въпрос кой е най-добрият вратар, когото сте гледали? Аз ще кажа Шмайхел, друг ще посочи Буфон или Кан, някой фен на Интер може да назове дори Дзенга. За историята обаче първи остава московчанинът.
Има една любопитна случка с Яшин от финалите на първото европейскo първенство през 1960 г. В полуфиналa в Марсилия СССР разбива с 3:0 Чехословакия. Интересното идва след мача, когато тълпата нахлува на терена и понася на ръце легендарния вратар на "Сборная". Между другото французите така обезумяват, че някой ловко грабва легендарния каскет от главата на Яшин. В съблекалнята Льова е тъжен, защото талисманът му вече не е негово притежание. Разбрали за белята домакините пускат няколко полицая да потърсят злосторника. Как и какво е станало не е ясно, но след минути един френски полицай идва и подава измачкания каскет на Лев Иванович.
На излизане от "Велодром" идва бисерът от устата на Йозеф Войта. Кой е той ли? Нападател с не много впечатляваща кариера за отбора на Чехословакия, макар да има бронзов медал от Евро'60 и сребро от Олимпийските игри в Токио през 1964 г. Та същият този Войта застава пред журналистите, които го питат защо не е успял да преодолее Яшин от бялата точка (не улучва вратата). Тогава омърлушеният футболист отговаря, при това съвсем сериозно, че е пропуснал дузпата заради хипнотизаторските способности на стража на СССР. Всички са много изненадани, но Войта е категоричен - бил е хипнотизиран. Разбира се, никъде никога не се появяват данни, че Яшин е практикувал хипноза. А ловенето на дузпи е било основният специалитет на добродушния Черен паяк. По този повод в едно свое интервю той казва така: "Радостта да видя Юрий Гагарин в космоса може да бъде заменена подобаващо само от тази след спасена от мен дузпа".
Големият Лев има 150 спасени дузпи - абсолютен рекорд. Най-добрият вратар в историята е изиграл 626 мача за Динамо (Москва) и 79 за "Сборная". Цели 480 от тях завършва без да допусне гол.
За мнения, препоръки и идеи относно рубриката, моля пишете на: filip.drumchev@sportal.bg или в групата От скрина във Facebook
Всички материали в "ОТ СКРИНА" тук!