Мъри пише история на "Уимбълдън"

Поставеният под номер 4 в основната схема на "Уимбълдън" Анди Мъри написа днес нова страница в историята на тениса. За първи път от 1938 година насам Великобритания има свой представител на финала на надпреварата. Това стана ясно, след като шотландецът победи с 6:3, 6:4, 3:6, 7:5 петия в схемата Жо-Вилфред Цонга (Франция). Така на финала в неделя Мъри ще се изправи срещу Роджър Федерер (Швейцария), който елиминира по-рано днес световния номер 1 и миналогодишен шампион Новак Джокович (Сърбия). За последно Бъни Остин игра финал на престижния турнир в Лондон преди 74 година, но тогава губи от Дон Бъдж. При евентуален успех на Анди срещу Федерер шотландецът ще стане първият тенисист след Фред Пери през 1936 година, който печели трофея пред родна публика.

Развръзката в първия сет дойде след само един пробив. Мъри стигна до два брейкпойнта още във втория гейм и не сгреши - 2:0. 27-годишният Цонга можеше да върне пробива в петия гейм, но не се справи. Така, печелейки подаванията си до края на частта, след 34 минути игра Мъри взе първия сет след 6:3.

Втората част премина под доминацията на шотландеца, който диктуваше случващото се на Централния корт в "Ол Ингланд Клъб". Мъри пропусна два брейкпойнта в петия гейм, но при третия не сгреши и реализира пробив за 3:2. С безпроблемни сервис геймове до края представителят на домакините спечели сета с 6:4 и поведе още по-убедително в резултата.

Интригата в двубоя бе върната в третия сет. Цонга реализира пробив за 2:0, а малко по-късно имаше още една възможност за пробив в четвъртия гейм, но я пропусна. Мъри имаше цели три възможности да върне пробива при 1:3, но така и не успя да го стори. Шестият в света французин запази аванса си до края на частта и спечели сета с 6:3.

В четвъртата част имаше доста напрежение и общо три пробива. Първо Мъри проби подаването на съперника си за 3:1, но Цонга компенсира грешката си в петия гейм. На няколко пъти французинът се хвърли геройски на тревата, за да отрази опасните удари на шотландеца и така си заслужи овациите на публиката. В осмия гейм Анди пропусна два брейкпойнта, след което и Цонга направи същото в следващия гейм. Все пак Мъри нанесе решаващия удар с пробив за 7:5 и така след 2 часа и 47 минути игра приближи цяла Великобритания до мечтаната титла.

Това бе седми мач между двамата тенисисти и шеста победа за Мъри. Той остави в статистиката 9 аса, 2 двойни грешки, 40 печеливши удара и 12 непредизвикани грешки. При Цонга тези показатели бяха съответно 11, 2, 47 и 42.