Информирахме, че от 3 месеца футболистите не са играли пълни 90 минути, но дори за едно полувреме срещу Войводина и Монтана ясно си пролича, че кондиционното състояние на червените е меко казано смущаващо. Също така изтъкнахме, че в съвременния футбол е ясно, че лошата кондиция води до сериозни технико-тактически проблеми - неправилно движение по терена, невъзможност да упражняваш преса срещу равностоен противник, а дори да притежаваш по-добър технически потенциал (дрибъл, поглед върху играта, пас, удар), губиш.
Предупредихме, че с изключение на Черни, Венков и Анисе формата на останалите състезатели е лоша и е доста под тази от есента.
Естествено всичко това не бе взето под внимание и логично ЦСКА се срина точно когато не трябваше - пред 7000 армейци срещу Литекс. Или по-точно срещу децата на Литекс.
Риторичният ни въпрос тогава бе много прост: ЦСКА шампион - всъщност колко силен е червеният отбор?!
Отговорът не закъсня: ЦСКА - Литекс 0:2.
По-притеснителното в случая обаче е не поражението, а как армейците реагираха на него. Треньорът Миодраг Йешич се оправда с играчите, а изпълнителният директор Георги Илиев обвини и треньор, и футболисти. Стигна се до безумието Майкъла да персонализира един състезател и да прехвърли почти цялата вина на него. Става въпрос за Иван Бандаловски. Да, капитанът на армейците действително носи вина за двата гола, но в крайна сметка той е само един от 30-те играчи в клуба и един от 14-те, които взеха участие.
Предполага се, че цяла България вече е свикнала с безотговорните коментари на Майкъла що се касае до спортно-технически въпроси в ЦСКА, но изказванията му след мача с Литекс преляха чашата.
Първото е, че той заставал зад Йешич, но ако сърбинът не бие Черноморец, щял да го изгони.
Това по-скоро прилича на едно друго заставане, а не на подкрепа от човек с принципи и отговорна позиция. В случая е ясно, че Илиев опитва да се хареса на собственици и публика, а и залъгва медиите с гръмки изказвания, за да го оставят на мира и да атакуват не него, а други хора.
Крайно време е собствениците да уточнят за какво точно е назначен Майкъла - за строител или за надзорник на футболисти и спортно-технически щаб. Ако е за първото, се справя добре - ако е за второто, горко му на ЦСКА.
Нали именно Илиев се похвали, че е уредил "гениалната" подготовка на ЦСКА в Турция. Там най-сериозния съперник на червените бе 11-тият в Полша. Как тогава да се прецени на какво ниво е ЦСКА?! Това може да бъде сторено срещу състави като Локомотив (Москва), Спартак (Москва), Виктория Пилзен, Партизан, БАТЕ Борисов, Марибор, Легия (Варшава).
Съперници, срещу които играха Лудогорец, Левски и Литекс, но не и ЦСКА.
Единственият правилно зададен от Майкъла въпрос през цялата подготовка е защо футболистите не са изиграли нито веднъж 90-минутен мач, но това е крайно недостатъчно за изпълнителен директор.
Не му светна лампичката и когато играчи отидоха при ръководството да информират, че отборът е в лоша кондиционна форма. Нещо, за което призна самият Майкъл. Коментарът му обаче отново бе доста странен: "само мрънкат".
Оказа се, че не мрънкат, а това си е чистата истина. И тук не става въпрос за някакъв бойкот на футболисти срещу треньор, а за слаба предсезонна подготовка.
Подготовка, за която вината е на треньора Миодраг Йешич, а като прибавим и как проведе срещата срещу Литекс в чисто тактически аспект, логичното питане е "има ли качества да води ЦСКА?" След мача с оранжевите сърбинът даде пресконференция, на която смело обяви, че ще прости всяка една техническа грешка, но тактическа - не.
Само не каза как трябва да се процедира с неговите безбройни тактически грешки.
Първите няколко вече ги споменахме - ЦСКА е в лошо кондиционно състояние, а футболистите не изиграха пълни 90 минути в нито една контрола.
Що се отнася до формата на титулярните бранители Попов, Крачунов и Бандаловски, щом журналистите виждат по играта им в контролите, че те не са на нужното ниво, значи и треньорът, като по-голям специалист, трябва да го е разбрал далеч по-рано и да вземе мерки. Ако нямаше алтернатива - добре, но ЦСКА разполага с Венци Василев и Ангел Грънчов, които в подготовката показват далеч по-стабилна игра от споменатите по-горе състезатели.
В хода на сблъсъка с Литекс се оказа, че Йешич е сменил нападателите Мишел Платини и Игнасио Варела с вътрешения халф Илиас Кириакидис и защитника Венци Василев. Причината - в 70-та минута отписал мача при 0:2 за противника.
Трябвало да ги съхрани за следващите срещи защото бразилецът не тренирал 20 дни, а уругваецът не провел първата предсезонна подготовка с отбора.
Защо тогава Платини не започна като резерва и да влезе през втората част, когато е по-свеж, а противникът вече е поизморен? Нали такава е практиката на треньорите по цял свят?
За Варела, който бе най-добрият футболист на ЦСКА до смяната си, обясненията изглеждат не само странни, но и смущаващи. Най-малкото защото играчът, който не е водил половината подготовка, е най-добрият в червените редици.
И като капак на всичко ходът с Бандаловски. Вместо да бъде сменен, тъй като бе видно, че не играе най-добрия си мач, след 70-та минута той бе преквалифициран от бранител в десен външен халф. Нима Йешич не познава добре своя капитан и не знае, че Бандаловски осъществява опасни пробиви, но само от задна позиция, когато е оставен необезпокояван да овладява топката и да набере скорост. Той не притежава качества да играе като крило и подобни опити за тактическа изненада предварително са обречени на провал.
От всичко казано дотук е видно, че ЦСКА отново тръгва по грешен път що се касае до решаване на проблемите - всеки обвинява този под него и най-вече гневът се стоварва върху Бандаловски.
Да, Иван Бандаловски беше слаб срещу Литекс и е нормално да седне за 1-2 мача на пейката, но "Титан", Георги Илиев и Миодраг Йешич би трябвало да знаят, че до преди няколко месеца той бе най-добрият краен защитник в България. Нормално е в определен период да има спад във формата му и не може такъв играч да се отписва с лека ръка.
А истината е много проста. ЦСКА, а и всички български клубове, страдат заради липса на управленчески потенциал.
Тук не става въпрос само за грешки на "Титан", но и за такива с глобално значение на фигури като Георги Илиев, Миодраг Йешич, Стойчо Младенов, Емил Костадинов… Част от тях могат да се похвалят с някакви епизодични успехи в определен период от своята кариера, но нито един не е демонстрирал с работата си, че има ясна визия за развитието на клуба.
Затова решенията пред ЦСКА са две - или въпросните хора изцяло да променят методите си на работа и вижданията си за развитието на клуба, или да се търсят нови лица.
Такива като Методи Деянов - легенда на червените, не участва в някакви схеми, възпитан и скромен, но същевременно справящ се много добре с работата си като селекционер в националните юношески гарнитури.
Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.
Регистрирай сe