Вдъхновена Испания полетя към медалите след разгром над Сърбия

Европейският шампион Испания си гарантира място в двубоите за разпределение на медалите на ЕвроБаскет 2013 след като разгроми Сърбия с 90:60 в първата четвъртфинална среща на първенството. Така „Ла Роха” стана първият отбор, осигурил си място в полуфиналите на този шампионат. Съперник на тима ще бъде победителят от другият днешен четвъртфинал, който ще противопостави Словения и Франция.

Двубоят започна с осем поредни точки за Испания, преди сърбите да вкарат първия си кош за 8:2 след три изиграни минути. Убийственото представяне на иберийците продължи и те вкараха нови девет безответни точки за 17:2, преди Анджушич да прекъсне поредицата на съперник с един наказателен удар за 17:3. След една изиграна част испанците имаха преднина от 21:5, като Руди Фернандес бе реализирал повече от половината точки за своя тим – 13.

Доминацията на еврошампионите продължи и след по-малко от шест минути игра във втората четвърт разликата достигна 20 точки – 38:17. Възпитаниците на Хуан Антонио Оренга отново бяха изключително организирани в защита и концентрирани в нападение. От другата страна играта на сърбите изобщо не вървеша, а Ненад Кръстич вкара първия си кош от игра 16 секунди преди почивката. „Ла Фурия Роха” имаше 25-точков аванс на полувремето – 48:23.

Второто полувреме започна с 8-0 за Испания и така разликата нарасна до 35 точки – 58:23. Испанците се забавляваха и същевременно с това поддържаха аванса си, който достигна 40 точки (69:29), а след 30 минути баскетбол на таблото светеше 73:36.

През последната четвърт Хуан Антонио Оренга извади от игра Марк Гасол и повечето си основни играчи, давайки шанс за изява на всички баскетболисти от състава си. Испания намали оборотите, а това позволи на Сърбия да свали част от изсотаването си и да бъде фиксиран краен резултат.

Серхио Родригес наниза 22 точки за Испания, а Руди Фернандес остана с 19. Треньорът Оренга даде шанс на всичките си 12 играчи, като единствено Шави Рей не успя да запише точки.

Данило Анджушич и Рашко Катич бяха най-резултатните играчи на Сърбия с по 11 точки всеки.

"Плавите" ще играят в двубоите за разпределение на местата от 5-то до 8-мо.

ИСПАНИЯ - СЪРБИЯ 90:60 (21:5, 27:18, 25:16, 17:21)